30 stycznia weszło w życie rozporządzenie w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 

Wybory samorządowe 2024. Kiedy odbywa się głosowanie?

Wybory samorządowe w Polsce odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. Tam, gdzie potrzebna będzie druga tura, zostanie ona przeprowadzona 21 kwietnia

W obu przypadkach lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. Wyjątkiem mogą być jedynie okręgi wyznaczone na terenie szpitali lub zakładów karnych, gdzie komisja może zamknąć głosowanie o 18, o ile wszyscy uprawnieni do głosowania oddali już swoje głosy.

Wszystkie najważniejsze terminy dot. zgłoszeń kandydatów, czy składania wniosków umożliwiających np. głosowanie korespondencyjne można znaleźć w kalendarzu wyborczym, który opisywaliśmy w tym artykule.

Wybory samorządowe. Jak wyglądają karty do głosowania?

W wyborach samorządowych każdy głosujący otrzyma cztery karty do głosowania:

  • z listą kandydatów do rady gminy;
  • z listą kandydatów do rady powiatu;
  • z listą kandydatów do sejmiku województwa;
  • z listą kandydatów na wójta (burmistrza lub prezydenta miasta).

Inaczej będzie tylko w miastach na prawach powiatu, których mieszkańcy zagłosują na trzech kartach (brak wyborów do rady powiatu). 

Na ten moment nie są jeszcze dostępne do wglądu wzory kart do głosowania w najbliższych wyborach. Wynika to z prostej przyczyny – termin zgłaszania list kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic w Warszawie upływa 4 marca o godz. 16:00. Kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów można zgłaszać przez kolejne 10 dni (do 14 marca).

Mimo że nie znamy jeszcze oficjalnych list kandydatów, to wiadomo, że w lokalach wyborczych obywatele oddadzą swoje głosy na tzw. płachtach – wszystkie nazwiska w danych wyborach będą umieszczone na jednej stronie, aby uniknąć zamieszania, które swego czasu wywołały karty w formie książeczek.

„Broszury”, gdzie na poszczególnych stronach znajdowały się nazwiska z list różnych komitetów, okazały się bardzo problematyczne, kiedy wykorzystano je w wyborach samorządowych równo dekadę temu (w 2014 roku). Wtedy, oprócz wysokiego odsetka głosów nieważnych pojawiły się jeszcze poważniejsze kontrowersje – wielu ekspertów uważa, że nadspodziewanie wysoki wynik PSL-u był efektem wylosowania przez to ugrupowanie 1. miejsca, a co za tym idzie pierwszej strony w tzw. książeczkach.

Wybory 2024. Kiedy głos jest nieważny?

W wyborach samorządowych głosują osoby, które mieszkają na terenie danej gminy lub powiatu. 

Aby oddać ważny głos, tak jak w przypadku innych procesów wyborczych, należy umieścić na karcie dwie linie przecinające się w obrębie kwadratu przy nazwisku wybranego kandydata

Nieważny będzie każdy głos, na którym zabraknie owego przecięcia lub krzyżyki pojawią się przy nazwiskach kandydatów z różnych list (w obrębie jednej karty – można np. wybrać kandydata z jednego komitetu do rady gminy, a z innej do rady powiatu).

Wszelkie dopiski i rysunki, niezależnie od treści, nie wpływają na ważność głosu, o ile omijają kwadraty przeznaczone na umieszczenie znaku „X”. 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version