Podczas wyborów samorządowych obywatele decydują o składzie rad gminy, rad powiatów, sejmików wojewódzkich oraz rad dzielnic miasta stołecznego Warszawa. Poza tym oddawane są też głosy na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Takie wybory odbywają się co pięć lat.

Wybory samorządowe 2024. Kiedy druga tura?

Termin drugiej tury wyborów samorządowych, czyli ponownego głosowania, określa Kodeks wyborczy. Konkretnie to art. 473 § 2, który mówi o tym, że przeprowadza się je czternastego dnia po pierwszym głosowaniu.

Z tego powodu druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się 21 kwietnia. Lokale wyborcze będą czynne ponownie od godziny 7:00 do 21:00.

Wybory samorządowe 2024, II tura. Zasady

Druga tura wyborów samorządowych odbywa się wyłącznie w związku z wyborem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Dochodzi do niej, jeżeli żaden ze startujących kandydatów nie otrzymał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów w pierwszym głosowaniu.

Wówczas w ponownym głosowaniu w wyborach samorządowych bierze udział dwóch kandydatów. Wybierani są ci, którzy zdobyli największą liczbę ważnie oddanych głosów podczas pierwszej tury. Jeśli liczba zebranych głosów upoważnia do udziału w drugiej turze więcej niż dwóch kandydatów, to wybór rozstrzyga się z pomocą obwodów.

Zgodnie z art. 473 § 3 ostateczną dwójkę wybiera się na podstawie większej liczby obwodów głosowania, w których kandydat zdobył większą liczbę głosów. W przypadku, gdy liczba obwodów jest równa, gminna komisja wyborcza przeprowadza losowanie. Mogą w nim uczestniczyć wszyscy kandydaci lub pełnomocnicy wyborczy ich komitetów wyborczych.

Wyborczą dogrywkę wygrywa ten, kto zdobędzie więcej głosów. Wówczas nie jest potrzebne przekroczenie pułapu 50 proc., jak ma to miejsce w wygranej w pierwszej turze. 

Wybory samorządowe 2024, druga tura. Jak przebiega głosowanie?

Podczas głosowania w drugiej turze wyborów samorządowych 2024 głosujący otrzymają tylko jedną kartę. Na niej znajdą się dwa nazwiska. Znak X trzeba postawić tylko przy jednym z nich.

Jeśli znak X pojawi się przy obu nazwiskach, tak oddany głos będzie nieważny. Tak samo będzie, gdy symbol nie zostanie postawiony przy którymkolwiek kandydacie.

W sytuacji, w której na karcie do głosowania znajduje się tylko jedno nazwisko kandydata, obok niego powinny znaleźć się kratki z napisami „TAK” oraz „NIE”. Osoba głosująca zaznacza symbolem X jedną z nich, w zależności od tego, czy jest za wyborem kandydata czy jest przeciwna. Zaznaczenie obu kratek lub żadnej z nich sprawia, że głos staje się nieważny.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version