Wymiana dowodów osobistych w 2024. Ilu Polaków złoży wniosek?

Jak szacuje Ministerstwo Cyfryzacji, w 2024 roku o nowy dowód osobisty wystąpi ponad 2,7 miliona Polaków. Do tego grona wliczają się:

  • osoby, które w 2024 roku osiągną pełnoletność;
  • osoby, których dowód osobisty traci w tym roku ważność;
  • osoby, które zmienią nazwisko w związku z zawarciem małżeństwa;
  • osoby, których dowody ulegną zniszczeniu lub zostaną zgubione.

Kara za brak ważnego dowodu osobistego

Każdy dorosły obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma obowiązek posiadania plastikowego dowodu osobistego. Za jego brak grozi wysoka grzywna (5000 zł), a nawet kara ograniczenia wolności. Prawo do posiadania dowodu osobistego przysługuje także młodszym obywatelom, po ukończeniu 12. roku życia, jednak w tym przypadku jest to możliwość, a nie wymóg prawny.

Wniosek o wyrobienie nowego dowodu osobistego można złożyć w urzędzie gminy lub przez internet – pod tym adresem. Nowy dokument będzie gotowy do odbioru w ciągu maksymalnie 30 dni od daty złożenia wniosku.

Dowód osobisty – jak wymienić dokument?

Istnieje kilka sposobów na zawnioskowanie o nowy dokument. Jednym z nich jest wniosek składany w internecie.

Zrobimy to, przechodząc pod link podany powyżej, jednak nawet korzystając z usługi online, nie unikniemy wizyty w urzędzie. Przez internet nie można bowiem przesłać ani wzoru podpisu, który zostanie umieszczony na dowodzie, ani tym bardziej odcisków palców koniecznych do dopełnienia całej procedury.

O nowy dowód można też wnioskować bezpośrednio w dowolnym urzędzie gminy lub miasta, choć „wnioskowanie” nie jest tu najtrafniejszym określeniem – w praktyce nie trzeba wypełniać żadnego formularza. Według informacji dostępnych na stronach rządowych „urzędnik przygotuje twój wniosek w systemie na podstawie danych, które podasz, i danych z rejestru PESEL”.

W przypadku wymiany spowodowanej uszkodzeniem lub utratą dowodu – gminy muszą unieważnić dokument w Rejestrze Dowodów Osobistych poprzez umieszczenie daty, ale także powodu wykreślenia danego dokumentu z bazy. 

Dowód osobisty a mDowód w telefonie. To dwa różne dokumenty

Wszyscy, którzy na urządzeniach mobilnych mają zainstalowaną aplikację mObywatel, a w niej mDowód, nie są zwolnieni z obowiązku posiadania plastikowego dowodu tożsamości. 

Mimo że w niemal wszystkich sytuacjach oba dokumenty są równoważne, to w świetle prawa są to dwie różne rzeczy. Główną różnicą jest fakt, że mDowód w aplikacji nie jest podstawą do ustalenia tożsamości za granicami Polski (także na terenie innych krajów UE). To oznacza, że przekroczenie granicy bez paszportu lub plastikowego dowodu, a jedynie z mObywatelem w telefonie jest nielegalne.

Co ciekawe, mDowód nie jest też uznawany za odpowiedni dokument, kiedy… chcemy wyrobić dowód osobisty. W urzędzie musimy wylegitymować się albo starym dowodem, albo paszportem.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version