Tekst jest aktualizowany.
Warto przypomnieć, że drużyna narodowa ma za sobą trudne miesiące. Polacy pod ręką trenera Michała Probierza przegrali w ostatnim czasie sporo, na czele z miejscem w dywizji A Ligi Narodów UEFA. Rzutem na taśmę o degradacji zadecydowała porażka ze Szkocją (1:2) na PGE Narodowym w Warszawie
Oto rywale reprezentacji Polski w grze o mundial 2026
Polski Związek Piłki Nożnej po odpadnięciu Polaków na etapie fazy grupowej z Euro 2024 oraz wspomnianej klęski w Lidze Narodów UEFA, nadal ufa w zdolności szkoleniowe trenera Probierza. Drużyna narodowa przechodzi zmianę pokoleniową. Po ME z kadrą pożegnał się m.in. Wojciech Szczęsny, nieco wcześniej Grzegorz Krychowiak, a na swoje pożegnalne spotkanie czeka Kamil Grosicki.
Probierz ma za to kontrakt do końca eliminacji MŚ. Te będą kluczowe zarówno dla przyszłości samego selekcjonera, jak i reprezentacji. Nie ulega bowiem kwestii, że Polacy powinni pojawiać się regularnie na najważniejszych imprezach. Po raz ostatni na mundialu Polska nie grała w 2014 roku.
Do rywalizacji eliminacyjnej w strefie UEFA przystąpią 54 zespoły, podzielone na 12 grup, sześć czterozespołowych i sześć pięciozespołowych. Polacy znaleźli się przed losowanie w koszyku numer dwa z Ukrainą, Szwecją, Turcją, Walią, Węgrami, Serbią, Rumunią, Grecją, Norwegią, Słowacją i Czechami. Wiadomo było, że z tymi reprezentacjami polski zespół nie zagra o miejsce na MŚ 2026.
Rywalami Polaków w grupie G będą:
- przegrany meczu Hiszpania/Holandia 1/4 LN
- Finlandia
Bezpośredni awans na mundial wywalczą zwycięzcy 12 grup. O pozostałe cztery aż 16 drużyn powalczy w barażach.
XXIII MŚ w piłce nożnej. Mundial odbędzie się aż w trzech krajach!
FIFA w ostatnich latach mocno zaskakuje swoim wyborami, jeśli mowa o krajach gospodarzach kolejnych mistrzostw świata. Po „zimowym” mundialu w Katarze z 2022 roku, cztery lata później impreza odbędzie się ponownie na innym kontynencie. Tym razem będzie to tercet: Kanada, Meksyk i Stany Zjednoczone. To będzie pierwszy taki turniej MŚ, który zostanie zorganizowany aż w trzech państwach.
Dodatkowo warto zauważyć, że zmianie ulegnie formuła rozgrywek. Znów po raz pierwszy w turnieju finałowym wystąpi aż 48 reprezentacji. Dotychczas na mundial jechało maksymalnie 32 reprezentacje. Otwarcie nastąpi 11 czerwca w Meksyku, a zamknięcie 19 lipca w Nowym Jorku/New Jersey. Łącznie odbędą się aż 104 mecze.
Spoglądając geograficznie, w Meksyku najlepsze reprezentacje świata zagrają na trzech stadionach (Meksyk – Estadio Azteca, Monterrey – Estadio BBVA, Guadalajara – Estadio Akron), do tego dwóch obiektach w Kanadzie (Vancouver – BC Place, Toronto – BMO Field) oraz aż jedenastu w USA (Nowy Jork/New Jersey – MetLife Stadium, Dallas – AT&T Stadium, Atlanta – Mercedes-Benz Stadium, Kansas City – Arrowhead Stadium, Houston – NRG Stadium, Los Angeles – SoFi Stadium, Seattle – Lumen Field, Boston – Gillette Stadium, Miami – Hard Rock Stadium, Filadelfia – Lincoln Financial Field, San Francisco Bay Arena – Levi’s Stadium).
Łącznie 16 stadionów w 16 miastach.