Starmer został zaproszony na kolację do Brukseli z udziałem 27 przywódców państw UE, aby omówić relacje UE-Wielka Brytania, przede wszystkim w obszarze obronności. Po raz pierwszy brytyjski przywódca uczestniczył w takim spotkaniu od czasu opuszczenia bloku przez Wielką Brytanię w 2020 r.
Podczas kolacji Starmer przedstawił pięć obszarów, w których Wielka Brytania i UE mogłyby bardziej współpracować. Są to: mobilność wojskowa i logistyka; ściślejsze współdziałanie w zakresie misji; ochrona przed zagrożeniami i sabotażem; rozwój technologii wojskowej oraz przemysł.
– Fragmentacja osłabiłaby nas wszystkich – powiedział, cytowany przez Reuters, który przedstawił relację ze spotkania na podstawie informacji biura premiera na Downing Street.
UE – Wielka Brytania. Padła deklaracja ścisłej współpracy
Nacisk na zacieśnienie więzi bezpieczeństwa między Brukselą a Londynem pojawia się w momencie, gdy wiele krajów europejskich ocenia koszty zwiększenia wydatków na obronę w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.
Według International Institute for Strategic Studies, Wielka Brytania, która ma jedne z najsilniejszych sił zbrojnych w Europie, wyda w tym roku drugą co do wielkości kwotę na obronę w Europie, po Niemczech.
Opuścili UE, ale chcą współpracować. Będzie szczyt UE – Wielka Brytania
W poniedziałek Starmer wezwał przywódców UE do wywarcia większej presji ekonomicznej na Rosję, aby zdemontować „maszynę wojenną” prezydenta Władimira Putina. W Brukseli zapadła także decyzja, że 19 maja w Wielkiej Brytanii odbędzie się szczyt UE – Wielka Brytania, poświęcony obronności.
Na istotę współpracy UE z Wielką Brytanią wskazywał w poniedziałek Donald Tusk. – Zainicjowałem też tę część brytyjską dzisiejszego spotkania. Niezależnie od brexitu chciałbym, żeby Wielka Brytania była jak najbliżej UE – wyjaśnił polski premier.