Większość użytkowników soczewek kontaktowych jest zadowolona ze swobody, jaką daje rezygnacja z okularów. Niestety, czasem noszenie soczewek może mieć fatalne skutki.
Rachel Prochnow z Austin w Teksasie była jedną z 45 mln osób w Stanach Zjednoczonych, które regularnie noszą soczewki kontaktowe. Nosiła je od 12. roku życia, a żaden lekarz nigdy nie nie zasugerował, że mogą one zaszkodzić jej zdrowiu. Niestety w 2023 r., będąc w 34 tygodniu ciąży, straciła wzrok w jednym oku po założeniu soczewek pod prysznicem. Prochnow, która musiał przejść przeszczep rogówki, aby odzyskać wzrok, chce teraz, aby inni dowiedzieli się o rzadkim schorzeniu, które spowodowało jej ślepotę i o którym optometryści nigdy jej nie ostrzegali.
— Myślałam, że wszystko robię dobrze — powiedział Prochnow, u której w 2023 r. zdiagnozowano acanthamoeba keratitis (pełzakowe zakażenie rogówki wywołane przez pierwotniaki z grupy Acanthamoeba — przyp. red). — Nigdy nie spałam w soczewkach, zmieniałam je na czas, do ich przechowywania używałam specjalnego płynu, a nawet wymieniałam pojemnik na soczewki kontaktowe raz na dwa miesiące.
— Na opakowaniu soczewek nie było nawet napisane, aby nie zbliżać ich do wody z kranu. Musisz zagłębić się w instrukcję obsługi producenta dostępną online, aby znaleźć tę informację — dodała.
Pierwotniak może zaatakować rogówkę
Acanthamoeba keratitis występuje stosunkowo rzadko, ale może mieć katastrofalne skutki. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) definiuje ten stan jako poważną infekcję oka, która może skutkować trwałym upośledzeniem wzroku lub ślepotą. Infekcja ta jest wywoływana przez mikroskopijny, wolno żyjący pierwotniak, jednokomórkowy żywy organizm zwany acanthamoeba, który może dostać się do oka przez soczewki kontaktowe.
— Dzieje się tak, gdy nosisz soczewki i bierzesz prysznic, pływasz lub bierzesz gorącą kąpiel z nimi na oczach. Można się go nabawić za każdym razem, gdy soczewki wejdą w kontakt z wodą z kranu, więc nawet podczas mycia twarzy z założonymi soczewkami. Tworzą one mikropęknięcia w oku, tak małe, że zwykle ich nie zauważasz, ale kiedy woda z tym pierwotniakiem dostanie się do oka, może utknąć między soczewką a okiem — powiedziała Prochnow. —
Prochnow przeszła wyczerpujące leczenie, obejmujące m.in. trzymiesięczne podawanie kropli do oczu co godzinę przez całą dobę, wiele leków, a ostatecznie przeszczep rogówki w nadziei na odwrócenie skutków choroby.
Jej ciąża musiała zostać zakończona w 37 tygodniu, aby rozpocząć leczenie doustne, w przeciwnym razie straciłaby całe oko. Leczenie Prochnow obejmowało przyjmowanie miltefosyny, intensywnego leku, który wymagał cotygodniowego badania krwi w celu monitorowania potencjalnej niewydolności nerek, oraz innych leków, które powodowały znaczące skutki uboczne. Na szczęście jej wzrok poprawia się.
— Noszenie soczewek kontaktowych pod prysznicem jest złym pomysłem z wielu powodów — powiedział „Newsweekowi” dr Meenal Agarwal, wielokrotnie nagradzany optometrysta z Ontario w Kanadzie. — Najważniejszym z nich jest zwiększone ryzyko infekcji. Woda pod prysznicem zawiera bakterie, które mogą powodować poważną infekcję oczu zwaną mikrobiologicznym zapaleniem rogówki, a jeśli bakterie wejdą w kontakt z soczewkami, zostaną uwięzione na rogówce, prowadząc do infekcji, która może zagrażać wzrokowi — tłumaczył.
Optometrysta dodał, że acanthamoeba keratitis może być również spowodowane niehigienicznym czyszczeniem lub przechowywaniem soczewek kontaktowych, używaniem wody z kranu do płukania soczewek lub pojemników oraz nadmiernym noszeniem soczewek kontaktowych.
— Zasadniczo pierwotniak trafia na przednią powierzchnię oka i infekuje je, prowadząc do silnego bólu, nadwrażliwości na światło, niewyraźnego widzenia i trwałej utraty wzroku, jeśli nie zostanie szybko i odpowiednio leczona — powiedział Agarwal.
Acanthamoeba keratitis może być trudna do zdiagnozowania i jeszcze trudniejsza do leczeni. Typowe leczenie obejmuje kombinację kropli do oczu, takich jak środki antyseptyczne i diamidyny, ale przeszczep rogówki, taki jak Prochnow, może wejść w grę, gdy rogówka została zbytnio uszkodzona.
Nosiłam soczewki pod prysznicem
Prochnow podzieliła się w mediach społecznościowych swoimi wstrząsającymi doświadczeniami w celu podniesienia świadomości na temat tego schorzenia. Kobieta, która w sieci występuje pod pseudonimem @rachelprochnow, opublikowała na Instagramie film, w którym szczegółowo opisała swoją diagnozę i podróż przez rozdzierający ból i rekonwalescencję.
— Rok temu oślepłam na jedno oko z powodu noszenia soczewek kontaktowych pod prysznicem. To był najstraszniejszy ból, jakiego kiedykolwiek doświadczyłam, a dziś jest dzień, w którym otrzymam przeszczep rogówki i mam nadzieję, że odzyskam wzrok — powiedziała swoim obserwatorom.
Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.