Andrzej Duda mianował generała broni Marka Sokołowskiego na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Si³ Zbrojnych. Prezydent wręczył gen. Sokołowskiemu akt powołania w piątek przed południem w Pałacu Prezydenckim. Stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych było jednym z dłużej nieobsadzonych stanowisk. Andrzej Duda 15 sierpnia ubiegłego roku podczas mianowania oficerów i wyznaczania dowódców zapowiedział, że z tą nominacją poczeka na nowy rząd.
„Gen. broni Marek Sokołowski jest specjalistą w zakresie operacji powietrznych i antyterrorystycznych. Interesuje się bezpieczeństwem publicznym i sportem, szczególnie rodzajami walki i nurkowaniem. Stosownie do tego rozwijał swoje umiejętności i rozszerzał wiedzę na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu i Warszawie. Uczestniczył w licznych narodowych i międzynarodowych ćwiczeniach oraz seminariach” – czytamy na stronie Wojsko-Polskie.pl. Wśród żołnierzy nazywany jest „Sokołem” lub „Falconem”.
Gen. Marek Sokołowski: Zapraszam Putina, żeby stoczył ze mną walkę
Medialny rozgłos uzyskał w 2018 r. dzięki wypowiedzi dla internetowego kanału Ippon Org TV. – Jestem judoką od najmłodszych lat, nie znam kolegów oficerów, którzy wcześniej nie ćwiczyliby judo. Poprzez to, że ćwiczyliśmy, kształtujemy nie tylko sprawność fizyczną, ale przede wszystkim mentalność, podejście do pracy, walki, do rozwiązywania problemów – mówił.
Dziennikarz zwrócił uwagę, że judo trenuje również prezydent Rosji W³adimir Putin. – Zapraszam Putina, żeby stoczył ze mną walkę – zażartował. – Trzy razy w tygodniu jestem na macie, cztery razy w tygodniu na siłowni. Z chęcią, jako generał Wojska Polskiego, stanąłbym do walki z Putinem. Jestem pewien, że dla Rosji byłaby to medialna klęska – dodał.
Gen. broni Marek Sokołowski Dowódcą Generalnym RSZ
Gen. Marek Sokołowski w latach 1987-1988 odbył zasadniczą służbę wojskową w strukturach Wojskowej Służby Wewnętrznej. Zawodową służbę wojskową zaczął natomiast w 1992 r. W swojej karierze m.in. dwukrotnie uczestniczył w Polskim Kontyngencie Wojskowym ONZ w Syrii (w latach 1993-1995), był też dowódcą 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.
„Podczas udziału w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Republice Iraku (I zmiana w latach 2003/2004) pełnił funkcję Dowódcy Rezerwy Szturmowej dla Dowództwa Wielonarodowej Dywizji. Na V zmianie w latach 2005-2006 pełnił funkcję Dowódcy Indywidualnej Grupy Szturmowej (Pomocnik Dowódcy ds. Aeromobilnych – Dowódca Batalionu Manewrowego)” – podaje Wojsko-Polskie.pl. W 2013 roku był dowódcą XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Islamskiej Republice Afganistanu.
Był odznaczony m.in. Krzyżem Wojskowym i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego II stopnia za odwagę w walce przeciwko terroryzmowi. Od 2021 r. pełnił funkcję I Zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W październiku ubiegłego roku ówczesny szef MON Mariusz Błaszczak powierzył mu pełnienie obowiązków Dowódcy Generalnego RSZ.