W najnowszym sondażu IBRIS na zlecenie Onetu, Polki i Polacy wskazali, którego z polityków darzą największym zaufaniem. Marszałek Sejmu umocnił swoją pozycję w rankingu, bo po raz trzeci znalazł się na jego czele.
Jak czytamy, osiągnął rekordowy wynik badania dla portalu, a tym samym pokonał Andrzeja Dudę, który w 2020 roku, rozpoczynając drugą kadencję prezydentury zdobył 52,2 proc. głosów.
Najnowszy sondaż IBRiS. Hołownia przeskoczył Dudę
Szymon Hołownia w nowym sondażu odnotował 54,4 proc. zaufania respondentów, z czego 22 proc. wskazało, że „zdecydowanie” mu ufa, a 32,4 proc. „raczej” ufa. W grudniu ubiegłego roku uzyskał 45,6 proc. głosów.
Przeciwnego zdania jest natomiast 27,9 proc. ankietowanych, którzy wskazali, że „nie mają zaufania” do marszałka Sejmu, to spadek o 3,9 pkt proc. W porównaniu do grudniowego badania. Neutralne zdanie o Hołowni ma 17,2 proc. osób – spadek o 5,4 pkt proc.
Drugie miejsce na podium zajął Rafał Trzaskowski z wynikiem 47,4 proc. zaufania. 21,2 proc. ankietowanych wskazało, że „zdecydowanie” mu ufa, z 26,2 proc. „raczej” mu ufa. Prezydent Warszawy zdobył o 4,1 pkt proc. więcej w porównaniu do minionego miesiąca.
Trzaskowskiemu „nie ufa„ zaś 37,6 proc., a to wzrost o 2,4 pkt proc. Neutralne zdanie o włodarzu stolicy ma 13,8 proc., tym samym polityk odnotował spadek o 6,5 pkt proc.
Trzecie miejsce przypadło z kolei Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi. Minister obrony narodowej w styczniu cieszy się zaufaniem 42,7 proc. ankietowanych – 13,9 proc. „zdecydowanie” mu ufa, 28,8 proc. „raczej” tak. To zaledwie o 1 pkt proc. mniej w porównaniu do poprzedniego badania. Kosiniakowi-Kamyszowi „nie ufa” natomiast 31,1 proc. (wzrost o 3,7 pkt proc.). 20,6 proc. respondentów ma o nim neutralne zdanie, to o 2,7 pkt proc. mniej niż w poprzednim sondażu.
Sondaż zaufania. Andrzej Duda na czwartej pozycji
Andrzej Duda, który jeszcze niedawno mógł cieszyć się rekordowym zaufaniem Polek i Polaków, w najnowszym sondażu znalazł się na czwartym miejscu, a tym samym poza podium.
Prezydentowi ufa 41,3 proc. ankietowanych, z czego 21,4 proc. „zdecydowanie” mu ufa, a 19,9 „raczej” mu ufa. Portal wskazuje, że to więcej o 2,6 pkt proc. niż w grudniu.
Brak zaufania do polityka deklaruje z kolei 47,9 proc., a więc o 8,4 pkt proc. więcej. Neutralne zdanie o Dudzie ma 10,3 proc. respondentów, to o 11,5 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu IBRIS.
Komu ufają Polacy? Niewielka przewaga Tuska nad Morawieckim
Na piątym miejscu uplasował się Donald Tusk, który odnotował 38,9 proc. zaufania badanych, a więc o 1,4 pkt proc. więcej w porównaniu do ubiegłego miesiąca. Premierowi „nie ufa” natomiast 47,9 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Odpowiedź „jest mi obojętny” wskazało 13,2 proc. ankietowanych – o 1,4 pkt proc. mniej.
Tuż pod obecnym szefem rządu znalazł się Mateusz Morawiecki. Byłemu premierowi ufa 38,4 proc. respondentów. Jak czytamy, w porównaniu z grudniem to wzrost aż o 8,3 pkt proc.
Z kolei Mateuszowi Morawieckiemu nie ufa 50,9 proc. badanych, z czego 40,4 proc. „zdecydowanie” nie ufa. Neutralne zdanie wyraziło 9,6 proc. – to o 6,7 pkt proc. mniej w stosunku do poprzedniego sondażu.
Najnowszy sondaż IBRiS. Dominuje brak zaufania
Komu jeszcze ufają Polki i Polacy? W sondażu IBRiS wskazano, że wicemarszałkowi Sejmu Piotrowi Zgorzelskiemu z PSL ufa 35,4 proc. ankietowanych, wicepremierowi i ministrowi cyfryzacji Krzysztofowi Gawkowskiemu z Lewicy – 35,3 proc., ministerowi spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu z KO – 33,5 proc., a europosłowi i współprzewodniczącemu Lewicy Robertowi Biedroniowi – 33,4 proc.
Wskazano także na debiut Adama Bodnara. Prokuratorowi Generalnemu ufa 29,8 proc. ankietowanych. Bardzo duży odsetek, bo aż 41,8 proc. badanych wskazało, że nie zna ministra sprawiedliwości. Nie ufa mu z kolei 21,2 proc. respondentów.