W niedzielę 17 marca zmarł poeta, dramatopisarz i prozaik Ernest Bryll. Miał 89 lat. Był autorem tomów poezji, tłumaczem z literatury czeskiej i irlandzkiej, a także autorem tekstów piosenek. W latach 1991-95 był ambasadorem Polski w Irlandii.
Zmarł Ernest Bryll. Sienkiewicz: Jego odejście w przededniu Dnia Świętego Patryka jest symboliczne
„Nie tylko tworzył, ale także przyczyniał się do rozwoju kultury i sztuki w Polsce i za granicą. Był między innymi ambasadorem RP w Irlandii. Jego twórczość, chociaż czasem kontrowersyjna, miała ogromny wpływ na kształtowanie gustów estetycznych Polek i Polaków. Swoim odejściem pozostawia ogromną pustkę w świecie literackim. Mówił 'Przez moje wiersze widziałem świat o wiele mądrzej niż przez moje kombinacje i myślenie polityczne'” – napisano we wspomnieniu.
Poetę pożegnał w mediach społecznościowych także minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. „Zmarł Ernest Bryll, wielka postać literatury, poezji i dziennikarstwa. Ambasador RP w Irlandii. Autor pięknej poezji irlandzkiej. Jego odejście w przededniu Dnia Świętego Patryka jest symboliczne i pozostawia ogromną pustkę w świecie literackim” – napisał na portalu X.
Artystę wspominali dziś również w Polskim Radiu przedstawiciele świata kultury. Marcin Styczeń, autor muzyki do poezji Ernesta Brylla i jego współpracownik wspomina, że poeta był aktywny do samego końca. W rozmowie z IAR powiedział, że jeszcze kilka dni temu rozmawiał z Ernestem Bryllem. Jak dodał, poeta nawet w ostatnim czasie pozostawał aktywny i pisał wiersze, choć musiał robić to ręcznie, bo zdrowie nie pozwalało na korzystanie z maszyny.
Marcin Styczeń dodał, że Ernestowi Bryllowi bardzo zależało na zachowaniu polskiego kodu kulturowego. – Kiedy dzisiaj mówi się o tym, żeby wyrzucać z kanonu lektur takie czy inne książki takich, czy innych autorów, to on właśnie powtarzał, że to jest niezwykle ważne, żeby dziadek czytał to samo co ojciec i wnuk, żeby oni mieli odniesienie do wspólnych archetypów, do wspólnych toposów, które czynią nas Polakami – mówił.
Muzyk i kompozytor Tadeusz Woźniak na antenie Polskiego Radia powiedział, że Ernest Bryll był jednocześnie wybitnym wieszczem i człowiekiem kultury popularnej. – W obu sferach osiągnął wyżyny – mówił Woźniak. Przypomniał, że w czasach PRL-u Bryll odnosił duże sukcesy dzięki swojej twórczości, zarówno tej bardzo poważnej, jak i lżejszej, musicalowej, i to mimo różnych starć z cenzurą. Tadeusz Woźniak dodał, że Ernest Bryll był także „wybitnym showmanem” – potrafił znakomicie zająć publiczność swoim opowiadaniem, bazując także na wysublimowanym poczuciu humoru. – W każdym razie był człowiekiem niezwykłym – podkreślił.
W wieku 89 lat zmarł Ernest Bryll. Wybitny pisarz, poeta, autor tekstów piosenek
Ernest Bryll urodził się 1 marca 1935 roku w Warszawie. Jego twórczość obejmowała prawie 40 tomów poezji, dramatów, esejów i inne formy literackie. Debiutował w 1958 roku zbiorem poezji „Wigilie wariata”. Jego prace, takie jak „Autoportret z bykiem”, „Sztuka stosowana” czy „Mazowsze”, zyskały uznanie czytelników i krytyków. Był również autorem popularnych dramatów, w tym „Rzeczy listopadowej” i „Wieczernika”. Napisał też teksty oratorium „Kolęda-Nocka” i widowisk „Po górach, po chmurach” i „Na szkle malowane”. Ernest Bryll był też tłumaczem z literatury czeskiej i irlandzkiej, a także autorem tekstów piosenek, między innymi dla Stana Borysa, Krystyny Prońko i Maryli Rodowicz.