Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejm zajmie się między innymi rządowym projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Najważniejsza zmiana zakłada, że 15 członków Krajowej Rady Sądownictwa będzie wybieranych przez wszystkich polskich sędziów, a nie, jak do tej pory, przez Sejm. Za organizację wyborów nowych członków KRS ma odpowiadać Państwowa Komisja Wyborcza.
Marszałek Sejmu o zmianach w KRS. ” Nie dotykamy kompetencji prezydenta”
Szymon Hołownia liczy na współpracę prezydenta w sprawie KRS. – Mam nadzieję, że uda się przekonać pana prezydenta. Realizm polityczny każe zakładać, że może być inny scenariusz. Liczymy na współpracę z panem prezydentem przy tej ustawie rządowej w sprawie KRS, która na Sejmie będzie rozpatrywana. My w żaden sposób nie dotykamy tam kompetencji pana prezydenta do nominacji sędziowskich, w ogóle nie wchodzimy w spór, o którym wiemy, że pan prezydent jest bardzo wrażliwy – powiedział marszałek Sejmu. – Chcemy uzdrowić KRS, chcemy uzdrowić Trybunał Konstytucyjny. Do tego się zobowiązaliśmy, że zaczniemy to sprzątać w takich warunkach, jakie mamy dzisiaj – podkreślił.
Wnioskodawcy przekonują, że celem projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa jest przywrócenie zgodności z konstytucją przepisów, które dotyczą wyboru sędziów do KRS. Chodzi też o zagwarantowanie odrębności i niezależności władzy sądowniczej.
Co ze zmianami w TK? Szymon Hołownia: Być może potrzebujemy wielu miesięcy
– Dyskusja dotycząca naprawy Trybunału Konstytucyjnego jest potrzebna, rozpoczyna ją projekt uchwały diagnozujący sytuację – powiedział Szymon Hołownia, komentując przedstawiony przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara pakiet zmian dotyczących sądu konstytucyjnego. – My tam proponujemy trzy piąte, a więc współpracę w resecie TK. Będziemy nadal budowali szerokie poparcie dla tego typu idei i pokazywali, o co nam chodzi. Być może potrzebujemy wielu miesięcy, aby przekonać niektórych, ale ta rozmowa powinna się gdzieś zacząć – podkreślił marszałek Sejmu.
W celu naprawy sytuacji w sądzie konstytucyjnym złożone zostaną także społeczny projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przygotowany przez organizacje pozarządowe i koordynowany przez Fundację Batorego projekt przepisów wprowadzających ustawę o TK oraz projekt nowelizacji konstytucji w zakresie funkcjonowania sądu konstytucyjnego i ustanowienia zasady bezpośredniego stosowania konstytucji przez sądy powszechne.