Nowe zasady zostały wprowadzone na mocy rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 20 stycznia 2022 r. (w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt). Część regulacji zaczęła obowiązywać w 2023 r., jednak wejście w życie niektórych przepisów przesunięto o rok.
Za prowadzenie schronisk odpowiedzialne są gminy, przedsiębiorcy, organizacje prozwierzęce lub inne podmioty. To gminy prowadzą najwięcej schronisk. Strona społeczna często zwraca uwagę na nieprawidłowe warunki, w jakich przebywają zwierzęta. Zmiana przepisów była więc potrzebna i została zatwierdzona w wyniku kontroli prowadzonych przez Inspekcję Weterynaryjną.
Schroniska będą musiały zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki bytowania, czyli udostępnić wymaganą, minimalną powierzchnię. Ustalono m.in., że niekastrowane i niesterylizowane zwierzęta będą musiały przebywać w oddzielnych boksach. Przepisy mówią też o izolacji chorych zwierząt przechodzących kwarantannę, a także młodych oddzielonych od matek, czy szczeniaków karmionych.
W przypadku psów minimalna powierzchnia (od 4 do 8 mkw.) jest ustalana w zależności od wagi zwierząt. Dla psów przebywających w grupie przewidziano min. 2-4 mkw. Maksymalna ilość psów w jednym boksie wynosi sześć.
Schroniska muszą też dostosować budy i kojce znajdujące się na zewnątrz. Wszystkie psy powinny mieć zapewnione schronienie i możliwość odpoczynku.
W wyniku wejścia w życie nowych przepisów schroniska mają obowiązek zapewnienia zwierzętom całodobowej opieki sprawowanej przez osobę przeszkoloną w zakresie postępowania ze zwierzętami.
W placówce będzie musiała również pracować osoba, posiadająca odpowiednie kwalifikacje, tj. wykształcenie w zawodzie technik weterynarii lub wykształcenie wyższe na kierunku weterynaria, czy zootechnika. Osoba ta będzie musiała również wykazać co najmniej 3-letnie doświadczenie w pracy ze zwierzętami.
Ponadto w zakresie obowiązku zapewnienia zwierzętom przebywającym w schronisku całodobowej opieki doprecyzowano, że opieka ma być zapewniona w godzinach pracy schroniska, czyli nie mniej niż przez 8 godzin. Osoba opiekująca się zwierzętami musi być przeszkolona i zaznajomiona z przepisami o ochronie zwierząt.
Zobacz też: 500 plus na psa i kota w 2024 r. Co trzeba zrobić, aby dostać dofinansowanie?