Pieniądze, które gromadzimy w ramach OFE na emeryturę, podlegają dziedziczeniu. Jeśli członek rodziny odejdzie przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jego dzieci, małżonek czy inni spadkobiercy mogą bez problemu je wypłacić z ZUS. Nie ma tutaj specjalnej i długiej procedury, trzeba jedynie dopełnić formalności.
Co to jest OFE?
OFE to element systemu emerytalnego, w ramach którego gromadzone są środki na emeryturę. Niektórzy boją się inwestować w OFE, ponieważ pieniądze te nie leżą na koncie, ale pracują i są inwestowane w aktywa, obligacje czy akcje. Warto jednak pamiętać, że pieniędzmi zarządzają profesjonaliści i że do OFE przekazywana jest jedynie część składki emerytalnej.
OFE podlega dziedziczeniu
Środki zgromadzone w ramach OFE podlegają dziedziczeniu. Aby je otrzymać, trzeba złożyć wniosek do ZUS o wypłatę tych pieniędzy. Jeśli osoba zmarła osiągnęła wiek emerytalny, pieniądze te są przenoszone na subkonto w ZUS. To skraca procedurę wypłaty środków.
Jakie środki można otrzymać z OFE?
Jak informuje dziennik.pl, średnia wypłata środków zgromadzonych w ramach subkonta ZUS, wynosi 30 tys. zł. Jak widać, to dość duży zastrzyk gotówki, który należy się spadkobiercom.