O godz. 12:20 w środę, w oknie życia znajdującym się przy Publicznym Przedszkolu Zgromadzenia Panien Ofiarowania NMP w Świdnicy rozległ się alarm – opisuje „Gość Niedzielny”
Siostra Estera, która w tym czasie pełniła dyżur i znalazła chłopca, przekazała, że miał on 6-8 miesięcy, „był czysty, zadbany, ubrany odpowiednio do pory roku”. Zakonnica dodała, że znalazła przy nim kartkę z imieniem.
Zgodnie z procedurą zawiadomiono policję, medyków oraz dyrektora Caritas Diecezji Świdnickiej ks. Radosława Kisiela. Ratownicy zbadali niemowlę i zabrali je do szpitala na rutynowe badania.
Okno życia w Świdnicy. Zakonnice znalazły trzecie dziecko
Chłopiec znaleziony w środę to trzecie dziecko pozostawione świdnickim w oknie życia. „Gość Niedzielny” przypomniał, że pierwsze dziecko trafiło tam 27 września 2019 r. i był to tygodniowy chłopiec – Józef Ignacy.
Inicjatorem powstania okna życia prowadzonego przez siostry prezentki przy ul. Piekarskiej 2 w Świdnicy był bp Ignacy Dec.
Na czym polega inicjatywa okna życia?
Inicjatywa ta, pozwala matkom, które nie są w stanie wychować i zaopiekować się dzieckiem lub zdecydowały się je zostawić z innych pobudek, umieścić je w specjalnie przygotowanym, bezpiecznym miejscu. Procedura jest anonimowa.
Okna życia powstają najczęściej przy domach żeńskich zgromadzeń zakonnych. Siostry czuwają cały rok, by podjąć natychmiastową opiekę nad dzieckiem. Okno otwiera się z zewnątrz i jest łatwo dostępne. Podczas otwierania w domu, w którym jest zainstalowane uruchamia się alarm. Pozostawione w nim dziecko natychmiast otrzymuje pomoc.
Najstarsze zachowane okno życia znajduje się w Rzymie i pochodzi z 1198 roku. Jego pomysłodawcą był papież Innocenty III. W Polsce pierwsze okno życia powstało w 2006 roku przy Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Krakowie. Aktualnie jest ich łącznie 61 w całym kraju.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!