Jak wykazują najnowsze badania, częste spożywanie ultraprzetworzonej żywności prowadzi do większej ilości tłuszczu w mięśniach. Oznacza to, że nieprawidłowa dieta może powodować nawet takie schorzenia jak choroba zwyrodnieniowa stawów.

– U osób dorosłych zagrożonych chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego lub biodrowego, spożywanie ultraprzetworzonej żywności wiąże się ze zwiększoną zawartością tłuszczu w mięśniach ud — oświadczyła autorka badania dr Zehra Akkaya, badaczka z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. – Efekt ten występuje niezależnie od zawartości kalorii w diecie, BMI (wskaźnika masy ciała – red.), czynników socjodemograficznych czy poziomu aktywności fizycznej — dodała.

Żywność ultraprzetworzona to jedzenie poddawane procesowi przetwarzania przemysłowego, do którego wykorzystywane są sztuczne dodatki i rafinowane składniki.

Może ona zawierać konserwanty, zagęszczacze, barwniki, aromaty, emulgatory i inne dodatki, które mają sprawić, że produkty będą wyjątkowo trwałe i uzależniająco smaczne. Wszystko po to, żebyśmy kupowali i jedli ich coraz więcej.

Ultraprzetworzona żywność to nie tylko chipsy, krakersy i inne przekąski, ale także produkty, które nie są powszechnie uważane za niezdrowe — np. niektóre rodzaje chleba czy jogurtu owocowe.

W ostatnich latach ultraprzetworzona żywność została powiązana z wyższym ryzykiem wystąpienia chorób, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca, otyłość i inne.

Badacze zastanawiają się nad przyczyną tego zjawiska. Może być nią to, że produkty te mają zazwyczaj niską wartość odżywczą — są bogate w cukier, tłuszcz i sól, zawierają natomiast mało błonnika i niezbędnych składników odżywczych.

W środę na konferencji Radiological Society of North America (RSNA) w Illinois, naukowcy zaprezentują badania, w których odkryli związek między spożywaniem większej ilości tych pokarmów a jakością mięśni.

W szczególności zwrócili uwagę na ilość tłuszczu w mięśniach ud, zwanego tłuszczem śródmięśniowym, aby zrozumieć, w jaki sposób jakość diety wpływa na ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów. Przyjrzeli się również ultraprzetworzonej żywności jako wskaźnikowi ogólnej jakości diety.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą postacią ich zapalenia. Powoduje ból, sztywność i obrzęk, które mogą prowadzić do zmian w kościach, chrząstkach i innych tkankach.

Najczęściej występuje u osób dorosłych w wieku powyżej 45 lat, a czynniki ryzyka to między innymi powtarzające się obciążenia lub urazy stawów i nadwaga. Częściej diagnozuje się ją u kobiet niż u mężczyzn.

— Choroba zwyrodnieniowa stawów jest coraz bardziej powszechnym i kosztownym problemem zdrowotnym — powiedziała Akkaya. — Jest to najczęstsza – nie licząc nowotworów – przyczyna wzrostów kosztów opieki zdrowotnej w USA i na całym świecie.

— Zarówno badania naszej grupy, jak i te przeprowadzone wcześniej, wykazały, że ilościowy spadek funkcjonalny mięśni ud jest potencjalnie związany z początkiem i rozwojem zapalenia stawów kolanowych.

Nadmiar tłuszczu w mięśniach jest również związany z ich osłabieniem i niską jakością oraz chorobami takimi jak otyłość, cukrzyca typu 2 i insulinooporność, częściowo dlatego, że może zakłócać sposób, w jaki organizm przetwarza żywność.

W badaniu przeanalizowano związek między dietą ponad 650 starszych osób w USA a tłuszczem śródmięśniowym, wykorzystując informacje z kwestionariuszy żywieniowych i skanów MRI.

Uczestnicy mieli średnio 60 lat i nadwagę a ich dieta w 40 proc. składała się z ultraprzetworzonej żywności (co jest wynikiem niższym niż średnia w Stanach Zjednoczonych).

Dane pochodzą z Osteoarthritis Initiative, ogólnokrajowego badania sponsorowanego przez National Institutes of Health, koncentrującego się na chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

Naukowcy odkryli, że wyższe spożycie ultraprzetworzonej żywności wiązało się z większą ilością tłuszczu w mięśniach ud, niezależnie od tego, ile kalorii spożywali uczestnicy, ile ćwiczyli lub ile ważyli.

— Zrozumienie tego związku może mieć ważne implikacje kliniczne, ponieważ oferuje nowe spojrzenie na to, jak jakość diety wpływa na zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego — powiedziała Akkaya.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version