Przez prawybory obaj przeszli jak burza, nie mieli żadnych niebezpiecznych kontrkandydatów. Trump zapewnił sobie gigantyczne poparcie wśród Republikanów – jego ostatnia wewnątrzpartyjna rywalka, Nikki Haley, wycofała się w marcu. Joe Biden, urzędujący prezydent, w swojej partii praktycznie w ogóle nie miał konkurencji. Ale to wcale nie znaczy, że zwykli Amerykanie są zadowoleni z tego, że znów będą musieli wybierać między Trumpem a Bidenem.
[wideo]
Trump i Biden: gdzie jest problem
„Nie jestem już młody, to żadna tajemnica. Ale prawda jest taka: wiem, jak załatwiać sprawy Amerykanów” – tak zaczyna się najnowszy spot wyborczy 81-letniego Joe Bidena. Jak wskazuje niedawny sonda Yahoo/You Gov, aż 67 proc. ludzi w USA uważa, że urzędujący prezydent już za stary na kolejną kadencję. 42 proc. myśli tak również o jego przeciwniku. Bo – choć Republikanie walą w wiek Bidena jak w bęben – prawda jest taka, że Trump też nie jest czterdziestolatkiem. W czerwcu skończy 78 lat. Wydaje się bardziej energiczny od Bidena, ale na wiecach opowiada niestworzone historie, snuje piętrowe dygresje, gubi wątek. Tyle że ludzie składają to raczej na karb jego osobowości niż wieku.
Z kolei Trump ma – jak na kandydata w wyborach prezydenckich – potężne konflikty z prawem. Toczy się przeciwko niemu 91 postępowań karnych i przez jakiś czas w ogóle nie było pewne, czy będzie mógł znów startować. Chodzi o różne sprawy – m.in. o to, że miał pokazywać ściśle tajne państwowe dane gościom w swoim golfowym ośrodku wczasowym. A kilka tygodni temu sąd skazał eks-prezydenta na zapłatę ponad 400 tys. dolarów grzywny (tym razem sprawa cywilna; chodziło o oszustwa biznesowe).
Co to będzie w tych Stanach
W podcaście rozmawiamy o tym, kto ma większe szanse na zwycięstwo – Trump czy Biden – i od czego to będzie zależeć. Ale też omawiamy, jakie konsekwencje dla Polski może mieć zmiana w Białym Domu. Jeśli wygra Trump, to co z amerykańskim wsparciem dla Ukrainy (dzisiaj to Republikanie blokują pakiet pomocowy w Kongresie)? Co z zaangażowaniem Stanów Zjednoczonych w NATO? Jest jasne, że postawa prezydenta USA ma potężny wpływ na globalny porządek. A w ostatnich tygodniach słyszeliśmy z ust Donalda Trumpa już niejedną niepokojącą zapowiedź, która odbiła się w Polsce i Europie głośnym echem.
W poprzednich odcinkach „Co to będzie” rozmawialiśmy m.in. o budowie CPK, zbożu z Ukrainy czy czterodniowym tygodniu pracy. Podcast można oglądać na YouTube albo włączyć na Spotify i Apple Podcasts.