Brazylia ma problem ze skorpionami, a na czele w atakach tych zwierząt stoi rejon Sao Paulo. W zeszłym roku padł tam rekord ukąszeń tych zwierząt, wynoszący 43 817 zarejestrowane przypadki. Według tamtejszych ekspertów skorpion jest „szkodnikiem przyszłości”, którego populacja powiększa się przez zmiany klimatyczne. 

Hiszpańska międzynarodowa agencja EFE podała, że w stanie San Paulo nie odnotowano tak wysokiej liczby ukąszeń skorpionów od 1988 roku, gdy w ogóle rozpoczęto liczenie tych zwierząt. Wspomniano także, że od 2017 roku wyraźnie rośnie tendencja do wypadków z udziałem tych zwierząt. 

Nie każdy gatunek skorpiona stanowi dla człowieka bezpośrednie zagrożenie utraty życia. Jednakże najwięcej przypadków śmiertelnych jest wśród dzieci, które najbardziej narażone są na toksyczny jad. Mimo wszystko podanie antytoksyny zalecane jest w jednym proc. przypadków ukąszeń.  

Brazylia ma problemy ze skorpionami

Kraj zaczął prowadzić inicjatywy mające uświadamiać mieszkańcom, jak poważnym zagrożeniem są skorpiony. Rozpoczęto także akcje ich wyłapywania. „Pewnego razu udało nam się schwytać ponad 40 skorpionów w tym samym miejscu” – podała przedstawicielka Sekretariatu Zdrowia w San Paulo Gisele Dias, cytowana przez agencję. 

Skorpiony pierwotnie przebywały raczej w terenach pozamiejskich i na obrzeżach. Jednakże coraz częściej pojawiają się w dużych miastach, ponieważ są „przewożone ciężarówkami z warzywami, drewnem opałowym i materiałami budowlanymi”. Następnie osiedlają się w kanałach, gdzie później się rozmnażają.

Wiadomo, jaki jest powód

Ministerstwo Zdrowia Brazylii podało, że w całym kraju dochodzi rocznie do ponad 185 tysięcy ataków. Resort wskazał, że najważniejszą przyczyną takiego stanu jest ocieplenie klimatu

Według statystyk w 2000 r. zanotowano 12,5 tys. takich zdarzeń, a w 2022 r. było ich już 185,2 tys., czyli ponad 14-krotnie więcej. W tym samym okresie ośmiokrotnie wzrosła też liczba zgonów po ukąszeniu skorpiona. W 2022 r. ofiarą tych pajęczaków padło 98 osób, o sześć więcej niż w przypadku ataków węży w Brazylii. 

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version