Stan wojenny w Korei Południowej odwołany. Komunikat MSZ Polski

Prezydent Korei Południowej ogłosił stan wojenny w odpowiedzi na napięcia w regionie, ale decyzja ta została po kilku godzinach cofnięta. Niemniej jednak możliwe są utrudnienia w przemieszczaniu się oraz lokalne zakłócenia porządku publicznego, zwłaszcza w rejonach, gdzie mogą odbywać się zgromadzenia lub protesty. 

Polskie MSZ podkreśla, że region Półwyspu Koreańskiego od lat zmaga się z niestabilnością polityczną i militarną wynikającą m.in. z północnokoreańskich testów rakiet balistycznych, prób jądrowych oraz wspólnych ćwiczeń wojskowych Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.

Podróżującym zaleca się:

  • unikanie miejsc zgromadzeń i protestów,
  • monitorowanie wiarygodnych lokalnych źródeł informacji, takich jak agencja Yonhap News,
  • korzystanie z południowokoreańskiej rządowej aplikacji „Emergency Ready App” która oferuje tłumaczenia alertów na język angielski,
  • rejestrację w systemie MSZ „Odyseusz,” co pozwoli na szybki kontakt w razie sytuacji nadzwyczajnej.

Podróż do Korei Południowej. Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa osobistego

Poza tymi zaleceniami, które są niejako efektem wprowadzenia i zniesienia stanu wojennego, trzeba przestrzegać też standardowych zasad bezpieczeństwa. Mimo wszystko Korea Południowa pozostaje krajem o niskim poziomie przestępczości. Kradzieże, oszustwa czy rozboje zdarzają się rzadko, ale turyści powinni zachować czujność, zwłaszcza w większych miastach, takich jak Seul, Daejon, Daegu, Gwangju i Busan.

  • dokumenty i pieniądze – paszport oraz karty płatnicze należy przechowywać w bezpiecznym miejscu,
  • jazda na drogach – należy być szczególnie ostrożnym jako pieszy i uczestnik ruchu, ponieważ zdarza się, że kierowcy łamią przepisy, np. przejeżdżając na czerwonym świetle lub poruszając się motocyklem po chodnikach.

W razie potrzeby kontaktu z lokalnymi służbami można dzwonić pod numery alarmowe:

  • 119 – pogotowie ratunkowe i straż pożarna,
  • 112 – policja,
  • 1330 – informacja turystyczna,
  • 1345 – centrum imigracyjne (Immigration Contact Center),
  • 120 – poradnia dla obcokrajowców zamieszkałych w Seulu (w języku angielskim),
  • 1588-5644 – usługa telefonicznego tłumacza (m.in. język angielski) dla obcokrajowców w sytuacji awaryjnej (np. komunikacja z lekarzem w szpitalu itp.),
  • 02-2299-1282 – biuro rzeczy znalezionych.

Wymogi wjazdowe i pobyt – jeśli wybierasz się do Korei Południowej

Polscy obywatele mogą wjeżdżać do Korei Południowej bez wizy na okres do 90 dni. Paszport powinien być ważny w momencie przekraczania granicy, ale nie ma wymogu minimalnej ważności dokumentu. Do końca 2024 roku nie jest wymagane elektroniczne potwierdzenie podróży (K-ETA), co ułatwia formalności.

Osoby planujące dłuższy pobyt powinny zgłosić się do lokalnych urzędów imigracyjnych w celu uzyskania karty pobytu (ARC).

Apel MSZ w związku z obecną sytuacją w Korei Południowej

Ministerstwo przypomina, że choć sytuacja w Korei Południowej jest stabilna, napięcia w regionie mogą prowadzić do nieprzewidzianych incydentów – nocny, kilkugodzinny stan wojenny wprowadzony przez prezydenta jest tego przykładem. Dlatego apeluje do podróżnych o rejestrację w systemie „Odyseusz” oraz bieżące monitorowanie sytuacji.

Szczegółowe informacje dotyczące wymogów wjazdowych, przepisów celnych oraz zasad pobytu dostępne są na stronie MSZ oraz w lokalnych placówkach konsularnych. Podróżni proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zaleceń lokalnych władz.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version