Ekwadorczycy odpowiedzą na 11 pytań referendalnych, które mogą zmienić obraz państwa. W stosunkowo spokojnym kraju gwałtownie wzrosła przestępczość.
Wskaźnik zabójstw za 2023 roku wyniósł aż 40 przypadków na 100 tys. mieszkańców. To jedna z najgorszych statystyk w regionie. Nowy prezydent postanowił stawić czoła wyzwaniu.
Ekwador. Mieszkańcy poszli do urn
Urodzony w Miami Daniel Noboa jest prezydentem Ekwadoru od listopada 2023 roku. 36-latek zdobył fotel głowy państwa, stawiając na bezpośrednią walkę z gangami. Teraz chce pójść za ciosem.
Obywatele tego południowoamerykańskiego kraju zadecydują, czy chcą zaostrzyć środki bezpieczeństwa, wykorzystać armię do walki z gangami oraz wydłużyć kary pozbawienia wolności dla skazanych handlarzy narkotyków.
Noboa postuluje także poluzowanie restrykcyjnych przepisów dotyczących ekstradycji oskarżonych przestępców. Celem zmian jest skuteczna walka z przestępczością oraz uzyskanie solidnych podstaw prawnych.
Atak na stację telewizyjną
Nowa administracja prezydencka postawiła na przyspieszenie działań po styczniowym akcie terroru w jednej ze stacji telewizyjnych. Podczas programu na żywo do studia wtargnęli uzbrojeni bojownicy. Napastnicy grozili i atakowali pracowników. Na szczęście nikt nie zginął.
Prezydent zadecydował wówczas o ogłoszeniu „wewnętrznego konfliktu zbrojnego”, co umożliwiło mu użycie nadzwyczajnych uprawnień i wysłanie wojska za członkami grupy.
Ekwador był dotychczas jednym ze spokojniejszych państw w niespokojnym regionie Ameryki Południowej. Z krajem ze stolicą w Quito sąsiaduje ogarnięta konfliktami Kolumbia.
Źródło: Associated Press
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!