Dobre relacje z sąsiadami, poczucie bezpieczeństwa i świadomość bycia częścią lokalnej społeczności mają bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak tworzyć osiedla, które wspierają dobrostan przez budowanie prawdziwych i wartościowych więzi? Odpowiadają twórcy inwestycji LINEA w Gdańsku.

Zdrowe relacje

Wpływ wsparcia społecznego na funkcjonowanie człowieka jest udokumentowany naukowo. To jeden z lepiej zbadanych czynników psychospołecznych, oddziałujący na nasze zdrowie. Jako istoty społeczne jesteśmy zależni od kontaktu z innymi. Dobre relacje poprawiają nie tylko nasz nastrój, ale też, wzmacniają układ odpornościowy, zmniejszając podatność na choroby lub przyspieszając wyzdrowienie.

Szybki postęp technologiczny teoretycznie bardzo ułatwił nawiązywanie relacji. Dziś możemy bez większego problemu kontaktować się z osobą w najodleglejszym zakątku świata. Z drugiej strony, coraz częściej poruszany jest problem samotności w dużych miastach, gdzie nawet najbliżsi sąsiedzi nie znają się i nie mają okazji poznać się przez wiele lat.

Według różnych szacunków spędzamy w budynkach ok. 80-90% naszego życia. Dlatego architektura ma tak znaczący wpływ na nasz dobrostan, pomaga też budować społeczną integrację.

Warunki do zbudowania więzi

W wielu współczesnych inwestycjach sąsiedzi nie mają możliwości się poznać. Z hali garażowej przemieszczamy się windą prosto do mieszkania, unikając kontaktów z innymi. Jak stworzyć dobre warunki do integracji z poszanowaniem prywatności mieszkańców?

– Wielu z nas pamięta czasy, kiedy dzieci cały dzień bawiły się na zewnątrz, a domy były otwarte dla sąsiadów. Postanowiliśmy stworzyć naszym klientom odpowiednie warunki do zbudowania podobnych więzi. Nasze osiedle LINEA w Gdańsku przyciąga przyjazną architekturą i mnogością miejsc, w których można w naturalny sposób poznawać się i spędzać wspólnie czas, także na świeżym powietrzu. Na LINEI wytworzyła się już społeczność skupiająca rodziców, przyjaciół i ludzi o podobnych zainteresowaniach oraz stylu życia. Wiemy, że niektórzy mieszkańcy namówili swoich znajomych, by kupili tu mieszkanie. Nawiązują się pierwsze przyjaźnie dzieci, które mogą trwać przez całe życie, a także przyjaźnie dorosłych, dzielących podobne doświadczenia życiowe – opowiada o inwestycji Marta Drozd-Piekarska, Zastępca Dyrektora Sprzedaży spółki deweloperskiej ALLCON.

Jak twórcom LINEI udało się stworzyć przyjazną inwestycję, gdzie ludzie chcą się poznawać? W dużej mierze wynika to z urbanistyki osiedla. Autorzy projektu z pracowni B1 Architekci zaproponowali ciekawe przestrzenie wspólne, które wręcz zachęcają do wyjścia z mieszkania.

Zaprojektowane na osiedlu miejsca dają pełen wachlarz możliwości integracji społecznych: od sąsiedzkich dyskusji na zielonych dziedzińcach przy wejściach do budynków, poprzez spotkania na placach przy lokalach usługowych, aż po wspólny aktywny wypoczynek na placu zabaw i terenach rekreacyjnych. Takie było nasze założenie: stworzyć różnorodną przestrzeń pozostającą w bliskości z naturą, a jednocześnie zachowującą namiastkę miejskości – tłumaczy architekt Jakub Bartoszewicz z B1 Architekci.

Adres, która łączy

Kolejnym elementem, który ma istotny wpływ na integrację społeczną jest lokalizacja inwestycji. LINEA powstaje w przyjaznej, zielonej okolicy, na granicy Jasienia i Moreny. Nieopodal znajduje się aleja Pawła Adamowicza, która gwarantuje szybki dostęp do Śródmieścia i innych dzielnic Gdańska. W sąsiedztwie osiedla jest rozwinięta sieć komunikacyjna – przystanki autobusowe, tramwajowe i stacje PKM, zapewniające sprawne połączenie z całym Trójmiastem. Dystans spaceru dzieli mieszkańców do sklepów, szkół, przedszkoli, przychodni i restauracji.

Warunki do integracji oferuje też sąsiadująca z inwestycją natura. W pobliżu nie brakuje miejsc do wędrówek, wspólnego biegania czy nordic walkingu po szlakach turystycznych prowadzących przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Zachęcając mieszkańców do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, ALLCON wprowadził do projektu Dolinę Potoku, czyli teren rekreacyjny o powierzchni ponad 7000 m kw., który będzie gotowy już latem 2025 r. Dla najmłodszych mieszkańców powstanie rozbudowany plac zabaw z m.in. huśtawkami, zjeżdżalniami, linarium. Dolina Potoku będzie także idealnym miejscem na spacer z psem, rodzinny piknik czy po prostu odpoczynek z książką na ławce.

Domy i mieszkania w Gdańsku

W ofercie LINEI znajdują się mieszkania od dwóch do czterech pokoi, o metrażu od 41 do 86 m kw. Dla osób poszukujących jeszcze większej przestrzeni oferujemy miejskie Domy LINEA o powierzchni do 185 m kw., które są połączone z infrastrukturą osiedla. Mieszkańcy domów będą mieli blisko do osiedlowych miejsc rekreacji i lokali usługowych. Na terenie osiedla powstanie 17 lokali usługowych, w tym kilka przystosowanych pod gastronomię. Zapraszamy do współpracy najemców, którzy zaoferują mieszkańcom atrakcyjny przekrój usług – mówi Marta Drozd-Piekarska.

Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą mieszkań i Domów LINEA z terminem odbioru w 2025 r.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version