– Za około trzy tygodnie planujemy prezentację wyników wewnętrznego audytu spółki Centralny Port Komunikacyjny – poinformował Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK. – Jesteśmy na bardzo zaawansowanym poziomie w audycie wydatków na Program Społeczno-Gospodarczy, analizujemy także obszar HR i realizację Programu Dobrowolnych Nabyć. Trwają też prace nad oceną harmonogramów w programie kolejowym i lotniskowym — dodał.
Lasek o audycie zewnętrznym spółki CPK
Lasek podkreślił, że spółka realizuje równolegle przetargi na audytorów zewnętrznych. – Bardzo nas ciekawi, jakie firmy się zgłoszą, ponieważ przez ostatnie lata spółka dość mocno wydrenowała rynek, czyli pozawierała bardzo dużo umów z podmiotami, które mogłyby takie audyty przeprowadzić. Ze wstępnych naszych analiz wynika, że to ok. 116 takich firm — powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK.
Lasek zaznaczył, że z postępowania na audytora zostaną wykluczone firmy, jeśli zajdzie podejrzenie konfliktu interesów. Pełnomocnik rządu ds. CPK podkreślił, że nie można oceniać pracy, którą w większej lub mniejszej części samemu się wykonywało.
Na początku marca informowaliśmy, że spółka CPK unieważniła ogłoszone 9 lutego br. postępowanie przetargowe dotyczące wyboru firmy audytorskiej. 27 lutego jako najkorzystniejszą wybrano ofertę: HMJ sp. z o.o z Warszawy, Projekt Plus sp. z o.o z Warszawy oraz TECH-TOR Sp. z o.o. z Warszawy (te firmy wspólnie złożyły ofertę jako konsorcjum). Dwa dni później zostały one poinformowane o tym, że umowy jednak nie będzie. CPK uzasadniła swoją decyzję troską „o zapewnienie najwyższej jakości audytu”.
Maciej Lasek poinformował również, że chciałby, aby konkurs na prezesa spółki CPK został ogłoszony „nie później niż pod koniec tego miesiąca”.