Według danych WHO w ubiegłym roku na całym świecie odnotowano 667 tys. przypadków cholery oraz 4 tys. zgonów. Najwięcej przypadków śmiertelnych potwierdzono w Malawi i Haiti – odpowiednio 1771 i 1156. 

– Bezprecedensowy wskaźnik przypadków i zgonów jest przerażający, całkowicie obciąża systemy opieki zdrowotnej w tych krajach – mówiła Machinda Marongwe, dyrektor organizacji Oxfam w południowej części Afryki. – Ogniska epidemiologiczne przeradzają się w nie do opanowania kryzys zdrowotny – dodała. 

Choroba pustoszy Zambię

Jak zauważa „The Guardian”, od początku bieżącego roku w co najmniej 30 krajach odnotowano przypadki cholery. Zambia, w której od października potwierdzono 7500 przypadków, przekazała, że w obecnym tygodniu w zaledwie 24 godziny wpłynęły informacje o 500 nowych zachorowaniach i o 17 zgonach. 

W związku z dramatyczną sytuacją prezydent Zambii Hakainde Hichilema wezwał mieszkańców do przeprowadzenia się z miast na tereny wiejskie. Jak wskazał, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby, szkoły pozostaną zamknięte. 

W Mozambiku nasilił się niepokój społeczny, gdy w kraju pojawiła się dezinformacja w sprawie cholery. W tym tygodniu co najmniej trzy osoby zmarły po zamieszkach, do których doszło, gdy mieszkańcy podpalili budynki, oskarżając rząd o celowe rozprzestrzenianie choroby. 

W ocenie Machinda Marongwe rządy krajów, dotkniętych licznymi zachorowaniami, potrzebują „natychmiastowego” wsparcia finansowego, by wprowadzić działania, mające na celu wpływ poprawę higieny i dostęp do czystej wody. – Są to dwa czynniki kluczowe w walce z rozprzestrzenianiem się choroby – mówiła. 

Brakuje szczepionek

Jeszcze na początku 2023 roku Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI) informował, że brak szczepionek może potrwać co najmniej do 2025 roku. Jak wskazywano, wiąże się to z nasileniem epidemii na całym świecie. 

Światowa Organizacja Zdrowia planowała doprowadzić do wytępienia cholery do 2030 roku. Eksperci obawiają się, że również z powodu kryzysu klimatycznego i związanych z nim ekstremalnych zjawisk pogodowych, plan może się nie powieść. 

Cholera jest ostrą i zaraźliwą choroba przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej szczepami przecinkowca cholery (Vibrio cholerae).

Źródło: The Guardian, Reuters

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version