Pojawia się coraz więcej sygnałów, że pomimo kończącego się już zjawiska El Niño tegoroczne lato będzie bardzo gorące. Okazuje się, że wieloletnie normy temperatur zostaną przekroczone przez większość letnich miesięcy. Sytuacja powinna wrócić do normalności dopiero we wrześniu – wynika z prognoz długoterminowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Te dane potwierdzają najnowsze projekcje.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Lato będzie gorące

Prognoza długoterminowa dla Europy przedstawiona przez amerykańską Narodową Agencję ds. Oceanów i Atmosfery wskazuje, że w Polsce temperatury podczas letnich miesięcy będą wyższe od średniej wieloletniej: 

We wrześniu z kolei temperatury powinny wrócić do standardowego poziomu. Potwierdzają to prognozy długoterminowe IMGW.

Czerwiec ciepły i mokry

Rozpoczęty już miesiąc najpewniej okaże się cieplejszy niż zazwyczaj. Z eksperymentalnej prognozy długoterminowej Centrum Modelowania Meteorologicznego na najbliższe cztery miesiące wynika, że w czerwcu temperatury będą wyższe od średniej wieloletniej w całej Polsce.

Czerwiec będzie cieplejszy od średniej w całym kraju. Na wschodzie będzie też więcej opadów niż zwykle/IMGW/

Jednocześnie w większości Polski opady będą mieścić się w normie, chociaż na wschodzie średnia suma opadów może być wyższa niż zwykle. Trwające od początku czerwca intensywne burze i deszcze, szczególnie na południu i wschodzie, zdają się potwierdzać te prognozy.

Lato 2024: Lipiec wypełniony upałami

Kolejny miesiąc również zapowiada się bardzo gorąco. Lipiec może być wyraźnie cieplejszy niż zazwyczaj w całej Polsce. Musimy przygotować się na fale upałów, które mogą mocno dać się nam we znaki. Temperatura często może przekraczać 30 stopni Celsjusza.

W lipcu fale upałów nie będą niczym wyjątkowym. W całym kraju temperatury będą wyższe od średniej wieloletniej

W lipcu fale upałów nie będą niczym wyjątkowym. W całym kraju temperatury będą wyższe od średniej wieloletniej/IMGW/

W przeciwieństwie do czerwca w kolejnym miesiącu suma opadów nigdzie nie powinna przekroczyć średniej wieloletniej. Zdarzać się jednak mogą typowe dla tej pory roku gwałtowne burze i ulewy, czasem z gradem i silnym wiatrem. Jednocześnie trzeba się też liczyć z bardzo suchymi dniami, a być może też zagrożeniem suszą.

Gorące lato w sierpniu

Fale letnich upałów mogą występować przez dłuższy czas. Gorąco będzie również w sierpniu. Będzie to kolejny letni miesiąc z przekroczonymi normami temperatur na terenie całej Polski.

Oznacza to, że sierpień będzie gorący i upalny, podobnie jak lipiec. Wciąż możliwe będą fale upałów utrzymujące się dłużej niż cztery dni. Warto pamiętać, że wysokie temperatury w tym okresie mogą być groźne dla naszego zdrowia i życia.

Sierpień będzie przypominać lipiec również pod względem prognozowanej sumy opadów. Według prognoz długoterminowych również w tym letnim miesiącu będzie ona typowa dla tego okresu.

Sierpień, tak jak wcześniejszy miesiąc, będzie cieplejszy niż zwykle w całej Polsce/IMGW/

Wrzesień może być „normalny”

W przeciwieństwie do wcześniejszych, letnich miesięcy wrzesień zapowiada się znacznie spokojniej. Okazuje się, że najnowsze prognozy długoterminowe dają pewne nadzieje na to, że będzie to miesiąc mieszczący się w normach wieloletnich.

Wygląda na to, że w całym kraju nie tylko miesięczna suma opadów, ale też średnia temperatura będzie typowa dla tego okresu. Niewykluczone więc, że wraz z nadejściem września może się skończyć czas ekstremalnych letnich temperatur. O tym, czy faktycznie tak się stanie, będziemy mogli się przekonać w kolejnych miesiącach.

We wrześniu zarówno temperatury, jak i opady będą typowe dla tego miesiąca/IMGW/

Warto pamiętać, że jest to prognoza długoterminowa, która jest tylko orientacyjna i obciążona dużym ryzykiem błędu. Nawet pomimo użycia zaawansowanej technologii tego typu prognozy mogą się nie sprawdzić. Kolejne dane mogą się różnić od obecnych, dlatego warto na bieżąco śledzić aktualizowane prognozy.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version