Polska redakcja „Deutsche Welle” przekazała w Boże Narodzenie na łamach swoich mediów społecznościowych, że Alternatywa dla Niemiec (AfD) zawarła w programie wyborczym postulaty opuszczenia Unii Europejskiej i rezygnacji z uczestnictwa w strefie euro.

Na doniesienia zareagował polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W czwartek rano opublikował w związku z tym kilka wpisów na platformie X.

Radosław Sikorski apeluje. Chodzi o AfD

Szef dyplomacji zwrócił się do „panów nacjonalistów”. „Zastanówcie się, (…) czy to aby na pewno byłoby dobre dla Polski” – oznajmił.

Radosław Sikorski skonfrontował pogląd popularny na prawicy, że Unia Europejska to „mechanizm wymuszania niemieckiej woli politycznej i niemieckich interesów gospodarczych„. „To dlaczego niemieccy nacjonaliści chcą z niej wyjść? Tylko poważne odpowiedzi” – zapytał polityk Koalicji Obywatelskiej.

„Przestrzegam naszą, prawicową opozycję, aby zamiast bać się Niemiec, które chcą integracji europejskiej, bali się takich Niemiec, które staną się takie, jak oni. Oby nie zrozumieli dopiero, gdy będzie za późno” – stwierdził minister.

Niemcy. Upadł rząd Scholza, AfD rośnie w siłę

Od niemal dwóch miesięcy Niemcy pozostają w politycznym kryzysie. Wraz z dymisją liberalnych ministrów z FDP rozpadła się większościowa kolacja świateł drogowych (niem. Ampelkoalition), a kanclerz Olaf Scholz zwrócił się do Bundestagu o przegłosowanie wotum zaufania wobec jego gabinetu.

W poniedziałek 16 grudnia izba – według przewidywań – odrzuciła wotum i zgodnie z niemiecką Ustawą zasadniczą otworzyła drogę do przyspieszonych wyborów parlamentarnych, które zaplanowano na 23 lutego przyszłego roku.

Sondaże wskazują, że największe szanse na zwycięstwo mają chadecy z CDU/CSU, a nowym kanclerzem będzie mógł stać się lider centroprawicowej formacji Friedrich Merz. O drugie miejsce z wyraźną stratą do lidera ścierają się socjaldemokraci z SPD oraz populistyczna i kontrowersyjna AfD. 

Na mandaty w Bundestagu szanse mają jeszcze Zieloni, skrajnie lewicowy i prorosyjski Związek Sahry Wagenknecht (BSW) oraz liberałowie z FDP, których poparcie waha się na granicy progu wyborczego. Poniżej 5 proc. poparcia zdobywa wywodząca się z byłego NRD lewicowa Die Linke.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version