Po 15 latach wspólnego życia Krzysztof nie ma żadnych praw do Łukasza. Ani do jego ciała. Jest dla niego nikim. Obcym człowiekiem. Poniżej publikujemy list Pawła Wrońskiego, rzecznika MSZ i odpowiedź Renaty Kim, dziennikarki „Newsweeka”.

Ze smutkiem i zażenowaniem czytałam odpowiedź Pawła Wrońskiego, rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych na mój tekst pt. „To miały być wakacje ich życia. Teraz Krzysztof walczy o ciało Łukasza”.

To wstrząsająca historia mężczyzny, którego partner nagle zachorował i kilka dni później umarł we włoskim Bari. To opowieść o rozpaczy i bezsilności. O tym, że człowiek, który nagle stracił ukochanego, nie może się przebić przez urzędniczą niemoc. Bo jest weekend, bo infolinie konsulatu i ambasady RP we Włoszech udzielają sprzecznych informacji, a przede wszystkim urzędnicy nie chcą przyjąć zgłoszenia od osoby niespokrewnionej ze zmarłym.

I o tym była ta historia. Jeśli przydarzy się tragedia, niekoniecznie nawet za granicą, to osoba, która nie była ze zmarłym w związku małżeńskim ani nie łączyło ich pokrewieństwo, nie ma wobec niego żadnych praw. Nie może nawet zgłosić jego śmierci, bo usłyszy: „Ale to rodzina musi się skontaktować, ja panu nie pomogę”.

O tej historii usłyszałam od przyjaciółki, która przeczytała pełen rozpaczy wpis Krzysztofa na Facebooku po tym, jak umarł jego ukochany Łukasz. Co nastąpiło później? Szamotanina, niepewność, wyrywanie strzępków informacji i błądzenie po omacku w gąszczu przepisów, z których wynikało tylko, że po 15 latach wspólnego życia Krzysztof nie ma żadnych praw do Łukasza. Ani do jego ciała. Jest dla niego nikim. Obcym człowiekiem. Polskie przepisy wymazały te wszystkie lata, gdy byli razem.

Pomogły znajomości. Jeden z rozpaczliwych postów Krzysztofa zobaczyła córka prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i nie odmówiła pomocy. Uruchomiła ojca, a ten uruchomił swoje znajomości w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Następnego dnia odezwał się do Krzyśka wiceminister Andrzej Szejna, a urzędnicy konsularni w końcu zaczęli odbierać telefony i załatwiać sprawę. To było dokładnie osiem dni po śmierci Łukasza.

O tym jest ta historia, drogi rzeczniku MSZ. To właśnie chciał mi opowiedzieć pogrążony w żałobie i bezsilności Krzysztof, gdy po raz pierwszy rozmawialiśmy. Bo po tym wszystkim, co przeszedł, chciał nagłośnić tę straszną, wstrząsającą historię. Po pierwsze po to, by ludzie jadący za granicę wykupowali dodatkowe ubezpieczenia. EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie wystarczy. Ale przede wszystkim chciał pokazać, że w Polsce potrzebne są przepisy, które będą chronić przed takimi sytuacjami. Na początek mogą być związki partnerskie, choć wiadomo, że powinna to być równość małżeńska, bo tylko tak będzie naprawdę sprawiedliwie.

Ta historia jest też o urzędniczych zaniedbaniach, bo nic nie tłumaczy tego, że na prowadzonych przez MSZ infoliniach konsularnych nie można dostać rzetelnych informacji. Szybko i w jednym pakiecie, tak, by nie trzeba było dzwonić wiele razy, rozmawiać z wieloma różnymi konsultantami, za każdym razem od nowa im tłumaczyć, o jaką chodzi sprawę.

Ale to wszystko by się nie wydarzyło, gdybyśmy mieli, jak większość cywilizowanych krajów na świecie, precyzyjne przepisy, które sprawiają, że w obliczu choroby czy śmierci wieloletni partner nie staje się kimś obcym, bez żadnych praw.

I właśnie dlatego ze smutkiem i zażenowaniem przeczytałam odpowiedź MSZ na mój tekst. Resort wprawdzie twierdzi, że nie może pozostawić bez odpowiedzi zarzutu bezduszności i braku zaangażowania urzędników MSZ, ale zaraz potem punkt po punkcie wylicza, czego konsul RP urzędujący w jakimś kraju nie może zrobić. Tych niemożności jest wiele. Konsul nie może żądać od lekarzy lub zespołu medycznego, by podejmowali określone działania, np. umożliwiali dostęp do chorego. Nie przyjmuje w specjalnym urzędowym trybie zgłoszeń o śmierci obywatela polskiego. Natomiast po uzyskaniu od miejscowych władz informacji w tej sprawie niezwłocznie przekazuje ją do Polski, by powiadomić bliskich zmarłego.

Od razu dodam, że matka Łukasza dostała wiadomość o jego śmierci 29 sierpnia, czyli dopiero po pięciu dniach.

Konsul również nie wystawia aktu zgonu, lecz dokonuje tego zagraniczny urząd, będący odpowiednikiem polskiego urzędu stanu cywilnego. Konsul nie dokonuje ani nie wyraża zgody na kremację zwłok polskiego obywatela.

— W opisywanym przypadku informacje o obowiązujących procedurach oraz dokumentach niezbędnych dla sprowadzenia ciała celem pochówku w Polsce były przekazane zainteresowanemu przez konsula dyżurnego w Rzymie 24 sierpnia 2024 r. (dwa dni później te informacje zostały przekazane także matce zmarłego) — pisze rzecznik.

Krzysztof twierdzi, że mama dostała informację dopiero 29 sierpnia.

Lista rzeczy, których konsul RP nie może robić, zawiera jeszcze m.in. podawanie numerów telefonów tłumaczy przysięgłych i prawników, za to może pobierać opłaty za „wydanie zaświadczenia na przywiezienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwłok lub szczątków ludzkich”.

I najważniejsza rzecz: „Konsul RP nie odpowiada za sytuację prawną zmarłych osób pozostających w związkach jednopłciowych. Nie może jednak działać wbrew przepisom albo odstąpić od ich egzekwowania”.

Powtórzę to raz jeszcze: o tym jest ta wstrząsająca historia. Polskie prawo nie widzi Krzysztofa ani osób w podobnej sytuacji. Taka tragedia może spotkać każdego, nie tylko pary jednopłciowe, choć one są najbardziej przerażone swoim nieistnieniem w polskim prawie. Mówią teraz: to mogło się przydarzyć także nam. To może się nam przydarzyć.

Aktywiści LGBTQ od lat mówią o tym strachu. A polscy politycy od lat udają, że ich nie słyszą. Mają swoje sumienia i poglądy, które każą im „bronić instytucji małżeństwa”, „chronić polskie rodziny”. To dlatego nie zgadzają się na związki partnerskie, nie mówiąc już o jedynym naprawdę przyzwoitym rozwiązaniu, czyli równości małżeńskiej.

Historia Krzysztofa i Łukasza w bardzo bolesny sposób pokazała, jaka jest cena tego politycznego okrucieństwa. Bo nie da się inaczej nazwać tego, co politycy tacy, jak Władysław Kosiniak-Kamysz, jego partyjni koledzy, a także przyjaciele z PiS i Konfederacji, zrobili tym dwóm młodym mężczyznom, którzy przeżyli razem ponad 15 lat. Okrucieństwo, pozbawienie prawa do spokojnego przeżycia żałoby i upokorzenie, że trzeba błagać o załatwienie najprostszych spraw.

Artykuł redaktor Renaty Kim „To miały być wakacje ich życia. Teraz Krzysztof walczy o ciało Łukasza”, opublikowany w tygodniku „Newsweek” 3 września 2024 roku, przedstawia relację Krzysztofa Zwierzchlejskiego dot. sprowadzenia zwłok jego partnera do Polski. Znalazły się w nim zarzuty niedostatecznego wsparcia ze strony polskiej służby konsularnej.

Szanując ból, rozpacz i żałobę pana Krzysztofa po stracie bliskiej mu osoby nie możemy jednak pozostawić bez odpowiedzi zarzutu bezduszności i braku zaangażowania urzędników MSZ, dodatkowo podszyty sugestią o niechęci służby konsularnej RP wobec osób nieheteronormatywnych. Zwłaszcza w sytuacji, gdy w ostatnim czasie służba konsularna RP dawała wiele dowodów skuteczności i oddania w niesieniu pomocy dla naszych obywateli za granicą.

Wyjaśniamy, że konsul RP nie może na terenie kraju urzędowania żądać od lekarzy lub zespołu medycznego, by podejmowali określone działania, np. umożliwiali dostęp do chorego.

Konsul nie przyjmuje w specjalnym urzędowym trybie zgłoszeń o śmierci obywatela polskiego. Natomiast konsul, po uzyskaniu od miejscowych władz informacji w tej sprawie niezwłocznie przekazuje ją do Polski, by powiadomić bliskich zmarłego.

Konsul również nie wystawia aktu zgonu, lecz dokonuje tego zagraniczny urząd, będący odpowiednikiem polskiego urzędu stanu cywilnego. Konsul nie dokonuje, ani nie wyraża zgody, na kremację zwłok polskiego obywatela.

W opisywanym przypadku informacje o obowiązujących procedurach oraz dokumentach niezbędnych dla sprowadzenia ciała celem pochówku w Polsce były przekazane zainteresowanemu przez konsula dyżurnego w Rzymie 24 sierpnia 2024 r. (dwa dni później te informacje zostały przekazane także matce zmarłego).

W przypadku zgonów nagłych zawiadamiana jest miejscowa prokuratura, która zazwyczaj wszczyna postępowanie wyjaśniające, co wydłużyć może procedury i to prokuratura wydaje zgodę na pochówek. Po uzyskaniu informacji o problemach w wydobyciu aktu zgonu konsul zwrócił się 27 sierpnia br. do właściwych władz włoskich. To dopiero w odpowiedzi na to wystąpienie policja z Bari potwierdziła oficjalnie konsulowi fakt zgonu (placówka otrzymała akt zgonu 2 września).

Wyjaśniamy, że żaden urząd konsularny RP nie jest upoważniony do rekomendowania usług konkretnych prawników lub tłumaczy przysięgłych, natomiast udostępnia oraz publikuje na stronie internetowej listy osób, do których można się zwrócić o pomoc prawną. Przykładem jest Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie: Lista adwokatów, notariuszy i tłumaczy — Polska we Włoszech — Portal Gov.pl (www.gov.pl).

Rzeczywiście, za wydanie zaświadczenia na przywiezienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwłok lub szczątków ludzkich konsul pobiera opłaty wynikające z Tabeli Opłat Konsularnych, stanowiącej załącznik do Rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie opłat konsularnych. Ale wynika to z przepisów prawa, nie jego uznania.

Konsul RP nie odpowiada za sytuację prawną zmarłych osób pozostających w związkach jednopłciowych. Nie może jednak działać wbrew przepisom, albo odstąpić od ich egzekwowania. Jest zrozumiałe, że osoba w żałobie po zgonie osoby bliskiej może niektóre informacje traktować wybiórczo lub je ignorować, ale nie powinno to stanowić jedynej podstawy do tekstu dziennikarskiego, który w istotny sposób podważa zaufanie do polskiej służby konsularnej.

Służby, świadczącej pomoc wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej, bez względu na ich narodowość, religię, poglądy czy orientację seksualną.

Nie odnotowaliśmy śladu weryfikacji w Departamencie Informacji MSZ czy placówce przedstawionych w tekście informacji. W przypadku przyszłych publikacji sugerujemy kontakt z MSZ, dzięki czemu będziemy mogli wyjaśnić zakres obowiązujących przepisów i miejscowych uwarunkowań.

Paweł Wroński

Rzecznik Prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version