Badania przeprowadzone przez naukowców z Hinda and Arthur Marcus Institute for Aging Research z Harvard Medical School, rzucają nowe światło na wpływ temperatury w domu na funkcjonowanie mózgu osób starszych. Eksperci z Bostonu odkryli, że zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie temperatury w mieszkaniach mogą prowadzić do trudności poznawczych u seniorów.
W ramach rocznego projektu badawczego naukowcy monitorowali warunki termiczne w domach 47 seniorów, jednocześnie rejestrując zgłaszane przez nich problemy z koncentracją. Wyniki pokazały, że najmniejsza liczba trudności poznawczych występowała, gdy temperatura w pomieszczeniach utrzymywała się w przedziale 20-24°C. Odchylenia od tej normy, zarówno w stronę niższych, jak i wyższych wartości, powodowały wzrost ryzyka wystąpienia problemów z uwagą.
— Odkrycia te wskazują na konieczność opracowania polityki mieszkaniowej i interwencji w sferze zdrowia publicznego, które będą wspierać klimatyczną odporność osób starszych — komentuje Amir Baniassadi, główny autor badania. — W kontekście globalnego ocieplenia, dostęp do kontrolowanych środowisk termicznych staje się kluczowy dla zachowania zdrowia poznawczego seniorów.
Zmiany klimatyczne, prowadzące do ekstremalnych temperatur, mogą zatem pogłębiać problemy poznawcze. Jednak nawet obecne warunki klimatyczne stanowią wyzwanie dla zdrowia umysłowego osób starszych, które często żyją w warunkach nieoptymalnych termicznie.
Badanie to ma szczególnie duże znaczenie dla osób starszych o niskich dochodach oraz dla społeczności słabiej rozwiniętych, które mogą mieć ograniczony dostęp do odpowiednich systemów ogrzewania czy klimatyzacji.
— Biorąc pod uwagę, że oczekuje się, że zmiany klimatyczne zwiększą zarówno częstotliwość, jak i intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych, ważne jest opracowanie interwencji technologicznych, finansowych i politycznych, które umożliwią osobom starszym utrzymanie komfortowego i promującego zdrowie domowego środowiska termicznego — napisali naukowcy.
Autorzy sugerują szereg rozwiązań, w tym poprawę efektywności energetycznej budynków, wdrażanie technologii inteligentnego domu oraz rozszerzanie dostępu do zasobów chłodzących.
Należy jednak zaznaczyć, że ze względu na charakter obserwacyjny badania, nie można jednoznacznie stwierdzić przyczynowości między temperaturą a trudnościami poznawczymi. Ponadto badanie przeprowadzono w jednym mieście i wśród seniorów mieszkających w stosunkowo dobrych warunkach, co może nie odzwierciedlać pełnego obrazu wpływu warunków termicznych na zdrowie poznawcze osób starszych.
Publikacja w The Journals of Gerontology z grudnia 2024 r. dostarcza cennych wskazówek dla przyszłych działań mających na celu poprawę jakości życia starszych osób.
Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.