– To David Lynch zapoczątkował modę na mieszanie obyczajówek z mrocznymi historiami – mówił Kyle MacLachlan, który grał agenta Coopera w „Miasteczku Twin Peaks”.
David Lynch, jeden z najbardziej znanych i oryginalnych amerykańskich reżyserów, autor „Człowieka słonia”, „Miasteczka Twin Peaks”, „Dzikości serca”, „Blue Velvet”, czy „Mulholland Drive”, nie żyje. Miał 78 lat – poinformował w czwartek brytyjski dziennik „Guardian”.
Radykalny i eksperymentujący artysta, autor tajemniczych obrazów w konwencji amerykańskiego filmu noir; trzykrotnie nominowany do Oscara za najlepszą reżyserię, w 1990 r. otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes za „Dzikość serca” – przypomniał dziennik.
Sławę i pozycję w Hollywood przyniósł mu film „Człowiek słoń”, nominowany do sześciu Oscarów. Zrealizowany w 1986 r. „Blue Velvet” stał się jego pierwszym filmem kultowym, został doceniony przez krytyków i przyniósł mu drugą nominację do Oscara za reżyserię.
Zrealizowany w 1990 r. serial „Miasteczko Twin Peaks” stał się przełomem w historii wysokiej klasy produkcji telewizyjnych.
W 2019 r. David Lynch otrzymał tę nagrodę za całokształt dokonań – przypomniał „Guardian”.
Przypominamy tekst z 2020 r.
– To David Lynch zapoczątkował modę na mieszanie obyczajówek z mrocznymi historiami – mówi Kyle MacLachlan, który grał agenta Coopera.
W Twin Peaks wszystko jest idealne – trawniki, fryzury, pięknie zaprojektowane domy i wnętrza. Ubrania mieszkańców skrojone są tak, jakby każdy miał prywatnego krawca. Witajcie w Ameryce z marzeń. To właśnie tutaj ponad 30 lat temu pojawił się agent FBI Dale Cooper, by wspomóc lokalną policję w rozwikłaniu zagadki zabójstwa ślicznej i perfekcyjnej nastolatki Laury Palmer.
Sielska idylla amerykańskiej prowincji i morderstwo? W telewizji końca lat 80. takie połączenie było niespotykane. Zmienił to David Lynch.
– Jego koncepcja polegała na przekroczeniu ram gatunku i przekonaniu widzów, że idealne domki kryją mroczne tajemnice. A zło niekoniecznie ma twarz psychopaty, tylko niepozornego sąsiada – tłumaczy mi Kyle MacLachlan, kiedy rozmawiamy na festiwalu Sundance, gdzie rozpoczęto całoroczne świętowanie 30–lecia serialu.
Ciało młodej blondynki
Kyle przypomina, że pomysłodawcą nie był Lynch, tylko Tony Krantz, producent, który miał na koncie przebojowy miniserial „Tylko Manhattan”. To on zakochał się w „Blue Velvet”, filmie Lyncha opartym na tym samym koncepcie. Otwierał go obraz idyllicznej amerykańskiej prowincji, w której uśmiechniętym strażakom z bujnego ogródka (tu długie zbliżenie na krwistoczerwone maki) machają rozanieleni sąsiedzi. Ale już w drugiej scenie student o twarzy Kyle’a MacLachlana znajduje odcięte ucho. Jego prywatne śledztwo pozwala widzom zajrzeć za fasadę bajkowej scenerii, a tam pełno jest wyrzutów sumienia, skrywanych win i perwersji, o które mieszkańców nikt by nie podejrzewał.
Foto: East News
– W „Blue Velvet” Lynch zastosował swój ulubiony chwyt zmiany perspektywy – z mikro na makro. Jego filmy są jak mikroskop, który daje dowody, że tam gdzie z daleka widok jest piękny, z bliska dostrzegamy różne potworności – mówi MacLachlan.
– Zrób serial o prawdziwej Ameryce, takiej jak w „Blue Velvet” – nakłania Lyncha Krantz, ale reżyser nie jest przekonany do telewizji, wtedy sztuki pośledniej, z której się uciekało do kina. Nęcą go jednak duże pieniądze, których zawsze mu na filmy brakowało. Niedoświadczony w opowiadaniu w odcinkach Lynch wie jednak, że sam sobie nie poradzi. Angażuje do pomocy wprawionego w serialach Marka Frosta, autora „Posterunku przy Hill Street”. Razem idą do siedziby stacji ABC.
– David wspominał na planie, że na spotkaniu powiedzieli tylko jedno zdanie: „Nasz serial będzie się zaczynał sceną znalezienia ciała młodej blondynki na brzegu jeziora”. I tyle miało wystarczyć, żeby decydenci zamówili scenariusz – śmieje się MacLachlan. – Dla Lyncha ciało Palmer to klucz do „Miasteczka Twin Peaks”. Tajemnicza śmierć Laury napędza akcję i daje pretekst do wprowadzania do serialu kolejnych osób, co w tamtych czasach było niespotykane. Zazwyczaj w serialach typu „Colombo” w każdym odcinku oglądaliśmy jedno dochodzenie. Tu miało być inaczej – dodaje.
Laura Monroe
Lynch już wtedy fascynuje się „kobietami w tarapatach”, jak nazywał Marilyn Monroe, która była jego największą obsesją. Marzył o nakręceniu filmu na podstawie książki „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe”, której autor Anthony Summers snuł niezwykłe teorie na temat biografii seksbomby. Jednak nic z tego nie wyszło.
Dlatego jest Laura Palmer, smukła blondynka z dobrego domu, punktualna i pilna. Nikt nie zauważa, kiedy pakuje się w kłopoty. Imię dostała po tytułowej postaci z filmu Otto Premingera i Roubena Mamouliana z 1944 r. o detektywie McPhersonie ulegającym fascynacji tajemniczo zamordowaną Laurą.
Mimo podwójnego życia Palmer jest postacią dość przyziemną. Lynch bowiem zapełnia scenariusz różnymi dziwolągami: jest jednoręki Mike, rozmawiająca z pieńkiem Margaret, jednooka Nadine czy płaczący na widok zwłok policjant Andy. Postaci rodzą się jedna po drugiej w domu reżysera w Hollywood. Po drugiej stronie kontynentu, w Nowym Jorku, Mark Frost pracuje nad dopasowaniem tych pomysłów do telewizyjnych standardów. Wymieniają się faksami z kolejnymi wersjami scenariusza. Jednak Frost jest pewny, że nikt nie da Lynchowi pieniędzy na tak dziwaczny serial.
Kiedy scenariusz dostają szefowie ABC, w pokoju konferencyjnym panuje długa cisza. Nikomu nie starcza odwagi, by powiedzieć to, co wszyscy myślą: Lynch zrobił sobie z nas jaja.
Jednak jeden z nich przekonuje, że sprawa nie jest stracona, bo nawet jeśli nie wyjdzie z tego serial, to stacja może zabłysnąć artystycznym filmem w Europie. ABC bardzo na tym zależy. Zlecają nakręcenie pilota serialu, ale w dwóch wersjach: jako odcinka otwierającego całość oraz osobnego filmu, w którego finale Cooper rozwiązuje zagadkę morderstwa. Budżet: cztery miliony dolarów.
– Lynch w ogóle nie brał pod uwagę takiej ewentualności. Chciał, żeby „Miasteczko…” miało kształt jego ulubionego serialu „Peyton Place”, w którym w każdym odcinku przyglądamy się bliżej innemu bohaterowi. Zakładał, że nigdy nie zdradzi, kto był mordercą Laury Palmer. Wiedział, że jeśli coś ma utrzymać widza przed ekranem, to właśnie niewyjaśniona tajemnica. Bez niej całe przedsięwzięcie traciło sens – wspomina MacLachlan.
Okazało się, że Lynch miał rację. Już w drugim sezonie decydenci ABC zmusili go, by ujawnił mordercę. Po emisji odcinka, w którym go poznajemy, oglądalność serialu poleciała na łeb na szyję. Kolejny sezon wtedy nie powstał. Trzecią serię poznaliśmy dopiero ćwierć wieku później.
Ale o co chodzi?!
Przy pierwszym sezonie w 1989 r. Lynch nie zawraca sobie głowy mordercą. Bardziej interesuje go sceneria, w której dzieje się akcja. Dokładnie rozrysowuje miasteczko i umiejscawia w nim bohaterów, przygotowując się do wyjazdu na zdjęcia do Dakoty Północnej (na początku projekt nazywa się „North Dakota”). Problem polega na tym, że nie ma tam tak potrzebnych Lynchowi lasów. Ostatecznie ekipa przenosi się w okolice Seattle, które jest wtedy miejscem mało znanym i tanim.
Lynch chce zminimalizować koszty, więc szuka miejscowych aktorów, żeby nie opłacać przelotów z Kalifornii. Organizuje castingi, w czasie których długo rozmawia z kandydatami. I na tej podstawie ich obsadza. Z Los Angeles ściąga przebrzmiałe gwiazdy, które niegdyś kochała cała Ameryka. Na planie stają: Richard Beymer z „West Side Story”, Peggy Lipton, gwiazda 124–odcinkowego kryminału „The Mod Squad”, czy Russ Tamblyn, który pojawił się w „Peyton Place”.
– Na początku nie byłem w stanie się połapać, która ze scen do czego nawiązuje – opowiada Kyle MacLachlan. – Lynch wypełniał moje dialogi całą swoją filozofią. Również niewinnie brzmiące żarciki miały podwójne znaczenie. Kiedy Dale mówi, że sekret dobrego życia tkwi w robieniu sobie raz dziennie prezentu, choćby w postaci dobrej kawy i ciasta wiśniowego, jest to parafraza myśli zaczerpniętej z buddyzmu, którym Lynch był zafascynowany. Każdego bohatera narysował według idei yin i yang – ci dobrzy noszą w sobie zło i na odwrót. Ciągle powraca też kwestia Tybetu czy medytacja transcendentalna, którą David praktykuje codziennie przez 20 minut. Mało tego – David sięgnął nawet po wierzenia lokalnych Indian ze stanu Waszyngton – wspomina aktor.
Lynch jednak nadal nie ma pomysłu na zakończenie. Gdy nagle dostrzega, że w odbiciu w kadrze widać rekwizytora, pyta go o imię. – Frank – słyszy. Frank, jak to się zdarza w Hollywood, jest aktorem, któremu się nie powiodło, więc Lynch każe mu zagrać w dwóch ujęciach, po czym mówi: – Nie wiem jeszcze, w jakiej roli, ale grasz w tym filmie. I zagrał – to właśnie Frank Silva okazał się Bobem, mordercą z europejskiego zakończenia serialu.
Przemoc i brak logiki
Ekipa jest pod wrażeniem Lyncha, ale kiedy szefowie ABC oglądają skończony odcinek, zadają sobie pytanie: do kogo właściwie skierować ten serial? Kombinowano z publicznością „Star Treka” ze względu na nietypowe postaci, myślano o widzach „Ściganego”, 120–odcinkowego tasiemca, w którym bohater szukający mordercy przemierzał Stany i w każdym odcinku gościł w innym miasteczku.
O tym, czy „Miasteczko…” trafi na antenę, ma zdecydować publiczność. ABC organizuje w Nowym Jorku zamknięty pokaz pilota serialu dla 150 przypadkowo wybranych osób. Widzowie są zachwyceni. Lynch dostaje zielone światło i rusza na plan siedmiu kolejnych odcinków, już w Kalifornii, każdy z budżetem 1,1 mln dolarów. Lynch kręci trzy epizody, a kolejne oddaje innym reżyserom (m.in. Diane Keaton). Zostawia serial i przystępuje do pracy nad filmem „Dzikość serca”, który przyniesie mu Złotą Palmę w Cannes.
Kiedy serial trafia na antenę, rozpoczyna się szaleństwo. Młodzież zaczesuje grzywkę jak Dale Cooper i nosi prochowce takie jak on. Ciasto wiśniowe robi furorę w całych Stanach, a koszulki z napisem „Wiem, kto zabił Laurę Palmer” wyprzedają się na pniu.
Krytycy kręcą nosem, bo „Miasteczko…” nie przypomina serialu, tylko siedmiogodzinny film. Do tego nie mieści im się w głowie, że w telewizji można opowiadać o przemocy domowej (pamiętacie, jak Leo tłucze Shalley, wkładając w skarpetkę kostkę mydła?), epatować brakiem logiki (Cooper rozwiązania zagadki szuka w snach – to znów nawiązanie do filozofii Dalekiego Wschodu) i kryzysem męskości. To tutaj pierwszy raz w historii telewizji policjant płacze na widok ciała Laury Palmer, ojciec odreagowuje żałobę w tańcu, a David Duchovny wciela się w policjanta, który uwielbia się przebierać w kobiece ciuchy.
„Miasteczko Twin Peaks” było jak supernowa, która zachwyciła swoim wybuchem, lecz szybko się wypaliła. Ale zdążyła odmienić oblicze telewizji, inspirując twórców seriali o agentach służb specjalnych („Z archiwum X”, ), idealnych przedmieściach skrywających swoje tajemnice („Gotowe na wszystko”), a także przesuwając granice tego, co wolno pokazać na małym ekranie („Rodzina Soprano”).
David Lynch wyprzedził swoją epokę – to banalne stwierdzenie jest w tym przypadku wyjątkowo prawdziwe.