Nie widzę sensu w tym, co robię, ale bardzo trudno wyjść z korporacji. Zarobki są na tyle dobre, że biegasz jak chomik w kołowrotku. Myślałam, żeby się przebranżowić, ale musiałabym na nowo wszystkiego się uczyć, a potem się przebijać. Nie mam już na to siły — mówi Ewelina (44 l.), menedżerka.
Magda (39 l.) jest szefową działu kadr w dużej międzynarodowej firmie. Ma świadomość, że praca mocno odbija się na jej życiu osobistym. Po powrocie do domu często nie ma ochoty rozmawiać albo jest drażliwa, średnio raz na kilka dni płacze.
— Mąż mówi wtedy, żebym rzuciła tę robotę. A ja się zastanawiam, co by musiało się stać, żebym to zrobiła. Zawał, udar? To takie sondowanie, ile jeszcze mogę. Są dni, kiedy myślę, że jestem gotowa złożyć wypowiedzenie, ale za chwilę mówię sobie, że jednak zespół na mnie liczy i że skoro mnie wybrali na to stanowisko, to nie mogę teraz pokazać, że się nie nadaję. A z drugiej strony wiem, że jak rzucę papierami, to nikogo to nie obejdzie.
Joga w biurze
Krótko po tym, jak Magda rozpoczęła pracę, zaproszono ją na spotkanie na 18.30. Odpisała, że bardzo chętnie weźmie w nim udział, ale prosi, by ustalać godziny do 17:00. — Wahałam się, czy się nie zgodzić, bo pracowałam dopiero od kilku dni, ale stwierdziłam, że jeśli nie ustalę granic od razu, nikt nie będzie ich potem szanował — wyjaśnia.
Podobnie podeszła do pracy w weekend. Wykorzystuje go na nadgonienie zaległości, odpisuje też na maile, ale wysyłkę ustala na poniedziałek, by nie pokazać, że w dni wolne siedzi przed laptopem. Inaczej dałaby sygnał, że można się z nią kontaktować bez względu na dzień tygodnia i porę.
— Kiedy do firmy przychodzą nowe osoby, zwykle się cieszą, że mamy dodatkowe inicjatywy, na przykład jogę w biurze. Przez pierwszy tydzień zabierają maty, ale gdy odkrywają, że tę godzinę trudno potem nadrobić, rezygnują — mówi Magda. Ostatnio mieli dzień firmowego wolontariatu. Zamysł był taki, by w kilka zespołów pomóc w schronisku. Nie skorzystała, bo potem nie odkopałaby się z roboty. — Zdarza się, że ludzie na spotkaniach płaczą, że nie dają rady albo sygnalizują, żeby ustalić priorytety, ale nic nie jest robione w tym kierunku. Inni boją się wprost powiedzieć, że im ciężko, bo może to zostać odebrane jako przyznanie się, że sobie nie radzą na danym stanowisku — twierdzi.
Wspólna niedola i natłok obowiązków potrafią jednoczyć pracowników w nieformalnych kontaktach, relacje psują się przy obecności przełożonych. Gdy pada zarzut, że coś nie zostało zrobione, zaczyna się spychologia. — Zdarzało się też, że ustalałam z kimś plan działania, a potem ta osoba mówiła na zebraniu zupełnie co innego albo że wykorzystano informacje, przekazane przeze mnie w poufnej rozmowie — opowiada Magda.
Frustruje ją brak swobody i zaufania jej kompetencjom. Gdy proponuje jakieś rozwiązanie, zamiast merytorycznego feedbacku dostaje zwykle uwagi dotyczące kwestii formalnych. Na akceptację projektów często musi czekać miesiącami. Inaczej chciałaby wykorzystywać swoje 20-letnie doświadczenie. — Masz poczucie, że jesteś na wysokim stanowisku, ale nikt nie czerpie z twojej wiedzy — twierdzi. — Płacą nam masę pieniędzy, ale po co, skoro i tak realizujemy wizje zarządu? To bardzo spala.
Magda ma 8-letnią córkę i komfort, że mąż pracuje zdalnie. Zawozi i odbiera Hanię ze szkoły, daje jej obiad. Gdy musi wyjechać w delegację, mała nocuje u dziadków. Opowiada im czasem, że mama do późna siedzi z laptopem albo że nie ma czasu się z nią pobawić. Boli. A kiedy matka pyta: „Co się dzieje?” albo stwierdza: „Bardzo źle wyglądasz”, Magda potrafi się rozpłakać.
— Ona nie rozumie sposobu funkcjonowania korporacji. Wydaje jej się, że jak powiem, że jestem zmęczona, to mi odejmą połowę obowiązków albo zatrudnią dodatkową osobę. Nigdy nie doradzi, żebym zrobiła coś na pół gwizdka, bo zostałam tak wychowana, żeby dawać z siebie 100 proc. Sugeruje czasem, że może warto zagryźć zęby i najwyżej wspomóc się tabletkami — opowiada Magda. Wspomaga się, bo nie może spać w nocy. Na razie bierze ziołowe, bez recepty. Cierpi też na stresowe bóle żołądka. Robiła morfologię i USG, lekarz zalecił wyciszyć emocje. — Ale to nie tak, że w głowie sobie przepracujesz i wszystko będzie dobrze. Codziennie mierzysz się z tym samym i wracasz do punktu wyjścia — mówi. W pracy mają ofertę porad psychologicznych — terminy zapełniają się bardzo szybko. Ona też od czasu do czasu korzysta z pomocy psychoterapeutki, ale poza firmą.
Psychiatra dr Maciej Klimarczyk wśród najczęstszych dolegliwości, z którymi zgłaszają się do niego menedżerowie w korporacjach, wymienia zaburzenia depresyjne lub lękowe, bezsenność, stany zmęczenia, wyczerpania i uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Zdarzają się też pacjenci z wypaleniem zawodowym.
Znerwicowany menedżer
Jak mówi Izabela Kielczyk, psycholożka biznesu i psychoterapeutka, menedżerowie w korporacjach przychodzą do gabinetu najczęściej ze zmęczeniem, z niesamowitą presją z powodu konieczności osiągania określonych wyników i ze stresem związanym z ciągłymi wymaganiami. — Ale też z tym, że czasem nie widzą sensu swojej pracy. Realizują projekt, a za chwilę ktoś stwierdza, że w sumie to nie takie ważne i każe zająć się czym innym. Kolejna kwestia — w korporacjach jest często dużo polityki. Menedżerowie nie chcą wikłać się w układy, chodzić ciągle na spotkania, opowiadać w kółko, jacy są super. Chcą po prostu wykonywać swoje obowiązki. Czasami ich problemy psychiczne wynikają z presji związanej z zarządzaniem zespołem. Pracownicy chcą dziś być wysłuchani, zaopiekowani, oczekują, żeby menedżerowie byli empatyczni i odpowiadali na ich potrzeby, a oni nie zawsze potrafią im to dać, bo sami są znerwicowani i czują się wypaleni — twierdzi ekspertka.
Wycofanie
44-letni Damian pracuje od 2011 r. w firmie handlującej produktami dla przemysłu. Po sześciu latach awansował na stanowisko kierownicze i objął dział optymalizacji produkcji. — Potem wcisnęli mi jeszcze trzy dodatkowe działy, ale w ślad za nowymi obowiązkami nie poszły pieniądze — mówi i przyznaje, że to jeden z najsilniej demotywujących czynników. — Na początku się starałem, wykazywałem, ale w pewnym momencie doszedłem do wniosku, że nie warto się szarpać. Bez znaczenia, czy robisz dużo, czy mało, kasa jest taka sama. Jedyne podwyżki, jakie dostaliśmy w ostatnich latach, to te inflacyjne: 6-7 procent dla każdego — dodaje. Wiele razy wspominał, że chciałby zarabiać więcej, ale od szefa usłyszał, że jego stawka i tak jest już wysoka. Argumentem podczas pandemii czy po wybuchu wojny w Ukrainie była też niepewna przyszłość. — A potem się okazało, że w 2023 r. koncern zrobił rekordowy obrót. To też wkurzyło — przyznaje Damian.
W zeszłe wakacje do frustracji z powodu zarobków doszły problemy w zespole. Dwóch pracowników wzięło L4, w tym samym czasie dwóch innych miało urlop. — Zostałem z jedną osobą w dziale. Nie problem zastąpić kogoś, gdy go nie ma, ale nie tyle osób naraz. Ten okres psychicznie mnie zrujnował. Nie wiedziałem, jak to ugryźć, nie miałem ochoty z nikim współpracować. Zacząłem być chamski, ludzie bali się do mnie przyjść z pytaniem czy problemem. Za takie rzeczy w innej korporacji pewnie bym wyleciał — twierdzi. Kilka razy wezwano go na dywanik, miał nieprzyjemności, ale nie pociągnęło to za sobą dalszych konsekwencji.
Damiana pociesza to, że jedzie z innymi kierownikami na jednym wózku. Obejmowali szefostwo działów w podobnym czasie, nikt od tej pory nie dostał awansu ani podwyżki (z wyjątkiem tej inflacyjnej). — Dlatego zacząłem olewać. Ile zrobię, tyle zrobię. Nikt nie ma do mnie pretensji, dyrektor o nic nie prosi. Posiedzę na necie, coś kupię, coś przeczytam — opowiada. — Długo się wkurzałem, potem był czas rezygnacji i totalnego zniechęcenia, ale stwierdziłem, że nie ma sensu się męczyć i przeżywać swoich niespełnionych ambicji. A teraz sprawy zawodowe zeszły na dalszy plan ze względu na problemy osobiste. Od pięciu lat staramy się z partnerką o dziecko. Zdałem sobie sprawę, że życie prywatne jest najważniejsze.
Podejście przełożonych, którzy nie nagradzają, jak jest dobrze, ale też nie karcą, gdy jest źle, zachęca Damiana do pozostawania w wycofaniu. Gdy wybija godz. 16:00, wychodzi z firmy. — Nie jestem złym pracownikiem, ale jestem dużo mniej efektywny niż kiedyś. Wyłączyłem ciśnięcie tych wszystkich tematów, zespołowi też mówię, że ma pracować na luzie. Spokojnie chodzę do pracy. Jestem zdemotywowany, ale teraz jest o tyle lepiej, że poukładałem sobie w głowie — mówi.
Wyczerpanie
Zosia na kierowniczych stanowiskach w korporacjach przepracowała ponad 10 lat. W pierwszej z firm, która działała w branży motoryzacyjnej, formalnie miała pod sobą jednego pracownika, w praktyce zarządzała czterema zespołami interdyscyplinarnymi.
— W innych firmach moje stanowisko było obsadzone kilkoma etatami. Mówiłam, żeby szef ustalił listę priorytetów, wskazał, z czego mam zrezygnować, żeby wykonać kolejne polecenia albo żeby wyznaczył kogoś do pomocy, ale ta ostatnia opcja nie wchodziła w grę, bo wszyscy byli przeładowani — opowiada. Przychodziła do pracy na 6:00, normą było wychodzenie po 12 godzinach. Najdłużej siedziała do 23:30. Raz nie chciał jej wypuścić ochroniarz, bo dostał przykaz od dyrektora, że Zosia musi najpierw dokończyć wszystkie zadania. Podniósł szlaban dopiero, gdy zapowiedziała, że wezwie policję.
Szef nigdy nie przeklinał, ale sporo krzyczał. Komentarze, że ktoś coś spiep**** albo że jest nienormalny, były na porządku dziennym. — Mnóstwo ludzi w firmie miało problemy ze zdrowiem, najczęściej z nerwicą lub żołądkiem. L4 nie wchodziło w grę, chyba że komuś groził szpital. Ja zaczęłam cierpieć na migreny. Najczęściej odzywały się w weekend, ale zdarzało się, że dopadały mnie w pracy. Musiałam wtedy zamknąć się w wolnym pokoju i poleżeć przez dwie godziny — mówi. Korzystała w tych sytuacjach z gabinetu medycznego. Raz w tygodniu w firmie dyżurował lekarz, który m.in. przepisywał pracownikom leki, jeśli ktoś potrzebował przedłużyć receptę. Zosia chodziła do niego po tabletki na migrenę. Nigdy nie dociekał, skąd te nawracające bóle ani nie zalecił dalszej diagnozy.
— Menedżerowie w korporacjach to grupa społeczna, która chodzi rzadziej na zwolnienie lekarskie, niż na przykład pracownicy budżetówki — twierdzi psychiatra dr Maciej Klimarczyk. — Często, jeśli nasilenie objawów jest łagodne lub umiarkowane, odmawiają zwolnienia. Można to zrozumieć obowiązkowością, ale czasem sam namawiam pacjenta, by dał sobie czas na wyzdrowienie, na regenerację. Ostatnio coraz częściej zdarza się, że przekonam pacjenta do 2-4 tygodni odpoczynku. To trend, który zauważam od paru lat. O wiele gorzej było 10 lat temu. Teraz coraz więcej menedżerów mówi mi: „Praca to tylko praca”. Ale są tacy, którzy uważają, że firma bez nich się zawali. To oczywiście nieprawda.
Dla Zosi przełomowy moment był wtedy, gdy któregoś dnia zemdlała. Leżała po środku pokoju, a kolega, który akurat wszedł, przekroczył ją, wziął z półki segregator i wyszedł. Po tym incydencie stwierdziła, że czas odejść. W decyzji utwierdziło ją kolejne zdarzenie, gdy musiała jechać z córką pilnie do szpitala, a szef oznajmił, że jeśli wyjdzie z biura, to nie ma po co wracać.
W kolejnej korporacji wpadła z deszczu pod rynnę. — Tu również trzeba było zostawać po godzinach, a niechętnie za to płacili. Lepiej było wziąć wolne. Menedżerowie musieli też kryć wałki finansowe — mówi. Najbardziej nie znosiła corocznych, obowiązkowych zjazdów dla osób na kierowniczych i dyrektorskich stanowiskach. Dla wielu były pewnie odreagowaniem stresu przy alkoholu, zdaniem Zosi — okazją dla zarządu do zebrania haków. Niewygodnych zwalniano, a na listę do odstrzału trafiali ci, którzy nie chcieli przy tym współpracować. — W firmie działała specjalna komórka ds. nadużyć. Mówiliśmy na nią W-11. Jak się tobą zainteresowali, znaczyło, że jesteś na wylocie. Ludziom dziękowano jak na zachodnich filmach — przyjeżdżał przełożony i kazał spakować stanowisko. Wiele osób, które z firmą żegnały się w taki sposób, lądowało na L4 z powodu depresji — opowiada.
Ona do psychiatry zgłosiła się już kilka lat wcześniej, odchodząc z pierwszej korporacji. Była wtedy przez pięć miesięcy na zwolnieniu. Potem wracała za każdym razem, gdy miała gorszy czas. — Dostawałam tabletki, które utrzymywały mnie w jako takiej egzystencji. Były to dwa rodzaje leków: na sen i takie, które mnie potem z niego wybudzały — mówi.
Dr Maciej Klimarczyk: — Menedżerowie otrzymują dokładnie te same leki, co inni pacjenci. Wskazania do leków dotyczą objawów chorobowych, a nie zawodu. Najczęściej w psychiatrii stosuje się leki przeciwdepresyjne z komponentem przeciwlękowym. Leki te są zapisywane zarówno w depresji, jak i w przypadkach zaburzeń lękowych. Lek jest dobierany na podstawie obrazu klinicznego, czyli dolegliwości. Ktoś, kto zgłasza skargi na bezsenność, otrzyma inny lek od pacjenta, który sypia po 14 godzin na dobę; osoba z zahamowaniem inny od osoby z niepokojem ruchowym. Najważniejsze w leczeniu jest to, aby po włączeniu farmakoterapii ocenić jej skuteczność oraz tolerancję pacjenta na lek. I tu ważna informacja dla wszystkich – leki przeciwdepresyjne nie uzależniają i stosowane we właściwych wskazaniach oraz pod kontrolą lekarską, mają potencjał chroniący układ nerwowy. Nieleczona depresja czy nerwica mają tendencje do chronizacji, czyli przewlekania się, a wynikiem tego mogą być np. zaniki korowe mózgu po wielu latach. A tego już odwrócić się nie da — zaznacza ekspert.
Zosia, poza problemami ze snem i migrenami, miała też inne dolegliwości. Zdarzało się, że jechała samochodem na autopilocie, a potem nie była w stanie przypomnieć sobie drogi. Raz pokonała o 40 kilometrów za dużo. Miewała myśli, by przyspieszyć i wjechać pod ciężarówkę. Bała się też momentów, w których nie będzie w stanie przewidzieć, jakie słowo wyprowadzi ją z równowagi. Któregoś dnia nakrzyczała na pracownika, który nie zareagował zgodnie z jej oczekiwaniami. Potem przeprosiła za brak opanowania. Dziś nie jest już na lekach, ale regularnie chodzi do psychiatry, żeby nie wypaść z systemu i nie czekać potem w kolejce na wizytę przez dwa lata. — Chcę być pod kontrolą, bo nie wiem, kiedy mogę znów potrzebować pomocy — tłumaczy.
Rok temu, w wieku 53 lat, odeszła z korporacji i teraz wszystko wydaje się zmierzać we właściwym kierunku. Znalazła pracę w mniejszej firmie, na stanowisku specjalisty, ale z niegorszą pensją niż wcześniej na kierowniczym. — Nie mam kontaktu z zarządem, czuję się doceniana i mam święty spokój — mówi.
Jakie sygnały powinny zmotywować do poszukania pomocy u specjalisty? Psychiatra dr Maciej Klimarczyk podkreśla, że cennym źródłem informacji jest ciało: — Przede wszystkim zaczyna być coraz bardziej napięte. Czasem człowiek budzi się z bólem placów, barku, głowy. Bóle te nie przechodzą po środkach przeciwbólowych, mogą do tego dołączać się objawy gastryczne (biegunki lub zaparcia, uczucie wzdęcia) i kardiologiczne (kołatania serca, skoki ciśnienia) — wymienia. — Jeśli dominują dolegliwości somatyczne, pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarzy ogólnych lub do kardiologów. I wtedy otrzymują diagnozę: „Jest pan/pani zdrowy/a”. Pół biedy, jeśli lekarz ogólny skieruje na konsultację do psychiatry, a pacjent z niej skorzysta. Wtedy pomoc przyjdzie szybciej. Zdarzają się jednak pacjenci, którzy przychodzą po specjalistyczną pomoc, gdy zaczyna im się sypać życie. Pamiętajmy jedno: mózg jest połączony z ciałem, jest jego częścią, dlatego wiele z dolegliwości, które odczuwa ciało, to objawy psychosomatyczne.
W ryzach
44-letnia Ewelina w korporacji pracuje od 12 lat, od początku w pośrednictwie finansowym. Kieruje oddziałem w mieście powiatowym, w zespole ma sześć osób — wszystkie zatrudnione na kontraktach B2B. To dla niej największa bolączka. — Trudno mi zmotywować je do pracy. Gdy ktoś wychodzi z biura o 13:00, nie mogę powiedzieć „zostań”, bo nie jest na etacie. Jeśli wybierze pracę z domu, muszę to zaakceptować. Nie mam też jak sprawdzić, czy rzeczywiście wykonuje swoje obowiązki — opowiada. Ewelina wie, że nie przekona ludzi metodą kija, więc próbuje marchewki. Dba o miłą atmosferę, pamięta o urodzinach, a do przychodzenia do pracy zachęca, wysyłając zdjęcia pustych biurek. Raz natchnęli ją świadkowie Jehowy, którzy regularnie pojawiają się przed oddziałem firmy. Zrobiła im zdjęcie i wysłała wiadomość do współpracowników: „Zobaczcie, oni cały czas walczą”. Wprowadziła też tabelki, na których wpisuje wyniki. Z dostępnych dla Eweliny narzędzi to okazało się najskuteczniejsze.
Sama też pracuje na tabelkach i tak jest rozliczana. Co miesiąc przychodzi mail z planem sprzedażowym do zrealizowania — takim samym dla wszystkich oddziałów, niezależnie od wielkości miasta. Ewelina wie, że nie ma szans rywalizować z Warszawą czy Gdańskiem, ale musi zapewnić rentowność oddziału. — Co miesiąc jest stres, czy bank uruchomi sprzedane przez nas kredyty. Potrzeba zwykle trzech tygodni, więc nigdy nie ma pewności, kiedy dostaniesz prowizję — podkreśla. Na wakacje jeździ zawsze z laptopem. Na bieżąco sprawdza maile, wysyła wnioski, raz omawiała z klientem umowę podczas połączenia wideo. To praca, w której nie można zwolnić, bo jeden luźniejszy miesiąc może się odbijać potem czkawką przez kolejne cztery. — Uważam, że bardzo dużo straciłam przez te lata korporacyjnej pracy. Jestem zmęczona i mam poczucie beznadziejności. Nie widzę sensu w tym, co robię, ale bardzo trudno wyjść z korporacji. Zarobki są na tyle dobre, że biegasz jak chomik w kołowrotku. Gdybym założyła własną działalność, finansowo niewiele by to zmieniło. Myślałam też, żeby się przebranżowić, ale musiałabym na nowo wszystkiego się uczyć, a potem się przebijać. Nie mam już na to siły — wyznaje.
Jak zauważa Izabela Kielczyk, psycholożka biznesu i psychoterapeutka, korporacja kusi stabilną pracą, zarobkami, przedszkolem, opieką zdrowotną. Doradza: — Miałam wiele przypadków, gdzie osoby na przestrzeni lat rezygnowały z takiej pracy, bo zaczęły zauważać, że ich wartości osobiste, takie jak rodzina, spokój czy zajęcie się sobą, stoją w sprzeczności z wartościami danej organizacji. Wyjście z korporacji to długofalowy proces i nigdy nie zachęcam, żeby ktoś rzucił papierami. Najpierw trzeba odejść psychicznie.