W sobotę Donald Tusk opublikował na platformie X krótki wpis w języku angielskim.”Epoka powojenna już minęła. Żyjemy w nowych czasach: w epoce przedwojennej. Dlatego NATO i solidarność między Europą i Ameryką są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej” – napisał premier. 

Donald Tusk ostrzega przed wojną. To nie pierwszy raz 

Stwierdzenie to padło wcześniej podczas czwartkowego kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Bukareszcie. Ostatnio Donald Tusk często porusza w swoich publicznych wypowiedziach kwestię możliwego wybuchu wojny. 

– Odpowiedzialność za los cywilizacji zachodniej opartej na wolności i poszanowaniu dla każdej osoby spoczywa na barkach nas wszystkich, wszędzie. Czasy spokoju i ciszy minęły, epoka powojenna przeminęła. Jesteśmy w epoce przedwojennej, dla niektórych naszych braci tak naprawdę nie jest to już nawet czas przedwojnia, ale jest to wojna, pełnoskalowa w jej najokrutniejszej formie – mówił polityk. 

Wypowiedzi w tym stylu padały również w Polsce. – Wszyscy jesteśmy naprawdę bardzo przejęci. My w Polsce musimy zdać, być może, najtrudniejszy egzamin od niepamiętnych lat – kilka tygodni temu, podczas konferencji prasowej w KPRM mówił Tusk.

– Nie chcę epatować zbyt mocnymi sformułowaniami, ale uwierzcie mi państwo: sytuacja, w jakiej znalazła się Europa, Ukraina, Polska wymaga skupienia energii i maksymalnej solidarności (…) całego polskiego narodu – dodał.

Nie tylko Tusk. Francuski prezydent o „wojnie, która wróciła”

Nie tylko Donald Tusk w takim kontekście mówi o obecnej sytuacji międzynarodowej. W podobnym tonie wypowiadał się niedawno prezydent Francji Emmanuel Macron. 

Wojna powróciła na naszą ziemię, mocarstwa, których nie sposób powstrzymać, codziennie poszerzają swoje groźby. W tej sytuacji powinniśmy sprostać wyzwaniom historii i wykazać się odwagą, jakiej to wymaga – apelował Macron na spotkaniu ze społecznością francuską w czeskiej Pradze. 

Prezydent Francji zadeklarował pod koniec lutego, po spotkaniu z szefami państw i rządów krajów europejskich, że pokonanie Rosji jest niezbędne dla zagwarantowania bezpieczeństwa w Europie

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version