Z badania CBOS wynika, że wśród osób zamierzających uczestniczyć w wyborach do Parlamentu Europejskiego największym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość (29 proc.), niewiele mniej zwolenników ma Koalicja Obywatelska (27 proc.). Kolejną pozycję, z poparciem 12 proc. zajmuje Trzecia Droga. 10 proc. respondentów chce zagłosować na Konfederację, a 7 proc. – na Lewicę.

Chęć oddania głosu na Bezpartyjnych Samorządowców zadeklarowało 2 proc. badanych, a mniej niż 1 proc. ankietowanych wskazało inny komitet. 11 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie, a 1 proc. odmówiło odpowiedzi.

Badanie zrealizowano w dniach od 20 maja do 2 czerwca 2024 roku na próbie liczącej 1038 osób (w tym: 65,3 proc. metodą CAPI, 23,3 proc.- CATI i 11,4 proc.

Sondaż CBOS: Wygrywa PiS. Sondaż Ipsos: Wygrywa KO

Do przetasowań na podium doszło w badaniu Ipsos, którego wyniki opublikowała TVP Info. Tutaj z kolei liderem jest KO, które jako jedyna przekroczyła 30 proc. poparcia (34,5 proc.). To wzrost o 1,5 punktu procentowego względem poprzedniego sondażu.

Niewielki spadek zanotowało PiS (-2,2 p.p.), które utrzymało drugie miejsce z poparciem na poziomie 29,2 proc. Zamiast Trzeciej Drogi, podium zamyka Konfederacja (13,6 proc., wzrost o 4,3 p.p.).

Na kolejnych miejscach plasują się Trzecia Droga (10,9 proc., spadek o 2,6 p.p.) oraz Lewica (8 proc, spadek o 0,4 p.p.).

Na Bezpartyjnych Samorządowców swój głos oddałoby 2,6 proc. respondentów, z kolei Polexit nie przekroczyłby 1 proc. (0,6 proc.).

Wybory do Europarlamentu. Kto weźmie udział?

Z badania CBOS wynika, że zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego interesuje się 59 proc. respondentów. „Poziom zainteresowania tegorocznymi wyborami europejskimi jest nieco niższy niż zainteresowanie eurowyborami pięć lat temu, w 2019 r. w analogicznym okresie i znacznie wyższy niż przed wyborami w latach 2004, 2009 i 2014” – zauważyła sondażownia.

Na pytanie: „czy Pan(i) osobiście interesuje się tymi wyborami” – 26 proc. odpowiedziało, że „zdecydowanie tak”, 33 proc. że „raczej tak”, 14 proc. powiedziało, że „zdecydowanie nie”, 26 proc. że „raczej nie”, a 1 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Jeśli chodzi o deklaracje udziału w wyborach do PE w poszczególnych elektoratach określonych na podstawie preferencji w wyborach do Sejmu, to z badania wynika, że 83 proc. elektoratu PiS deklaruje swój udział, na drugim miejscu jest elektorat Lewicy – 82 proc., następnie Koalicji Obywatelskiej – 80 proc., Trzeciej Drogi – 74 proc. i Konfederacji – 72 proc.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Sondaż CBOS. Polacy o znaczeniu głosowania

CBOS zapytał też respondentów o to, jakie znaczenie dla naszego kraju będzie miało to, jacy ludzie zostaną wybrani do Parlamentu Europejskiego w tegorocznych wyborach. Zdaniem 32 proc. badanych będzie to miało „bardzo duże znaczenie”, a dla 41 proc. „duże”.

Z kolei dla 5 proc. ankietowanych to „praktycznie nie będzie miało znaczenia”, a dla 17 proc. będzie miało „raczej małe” znaczenie. 5 proc. respondentów nie miało zdania w tej sprawie.

Według CBOS największe znaczenie rezultatom wyborów przypisują zwolennicy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, a w drugiej kolejności – sympatycy Prawa i Sprawiedliwości; z kolei najmniejszą wagę do tego, kto będzie reprezentował Polskę w PE, przykładają osoby niezamierzające brać udziału w tych wyborach.

Badanie zrealizowano w dniach od 20 maja do 2 czerwca 2024 roku na próbie liczącej 1038 osób (w tym: 65,3 proc. metodą CAPI, 23,3 proc.- CATI i 11,4 proc.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version