Estońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce wprowadzić nakaz budowy schronw w nowych budynkach oraz wdrożyć wymogi dla budynków już istniejących – poinformował lokalny dziennik „Postimees”. – Patrząc na sytuację w naszym regionie, ważne jest, abyśmy już dziś podjęli działania mające na celu zapewnienie ochrony naszym obywatelom w przypadku zagrożenia militarnego – powiedział szef resortu Lauri Laanemets.

Zobacz wideo
W całej Polsce odbywają się kontrole schronów. Po co? Ekspert wyjaśnia

Estonia wprowadzi nakaz budowy schronów. Obejmie około 15 tys. istniejących budynków

Nowe wymagania mają zostać wprowadzone przez ustawę, nad którą pracuje estońskie MSW. Zgodnie z przedstawionym planem obowiązek budowy schronów objąć miałby wszystkie obiekty o powierzchni większej niż 1,2 tys. metrów kwadratowych. Oznacza to, że reforma objęłaby między innymi budynki mieszkalne, biurowce, centra handlowe, placówki oświatowe czy szpitale. Portal ERR wskazuje, że takich obiektów jest w Estonii około 15 tys.

W przypadku już istniejących budynków zostaną wprowadzone wymogi zorganizowania schronu tam, gdzie to możliwe. Resort wskazuje, że jako schrony zaadaptowane mogą zostać pomieszczenia o solidnych ścianach i bez okien, takie jak piwnice, parkingi podziemne czy łazienki. Minister Laanemets podkreśla, że kroki te uwzględnić mają rzeczywiste warunki i możliwości, aby nie były nadmiernie uciążliwe dla ludzi, spółdzielni mieszkaniowych oraz firm i instytucji.

W międzyczasie trwają również międzyresortowe konsultacje dotyczące możliwości wprowadzenia wymogu w przypadku obiektów, dla których wydano już pozwolenie na budowę, ale których budowa jeszcze się nie rozpoczęła. Dokładne wymagania techniczne schronów mają być opracowane we współpracy z ekspertami oraz zostać ogłoszone w rozporządzeniu MSW.

W Estonii mają powstać schrony dla ponad 500 tys. osób. To plan na 10 lat

Margo Klaos, dyrektor podlegającej MSW Rady Ratownictwa, przekazał ponadto, że celem jego agencji jest zapewnienie ludziom informacji o tym, gdzie i jak schronić się w przypadku ataku. – Obecnie skupiamy się na zapewnieniu wsparcia gminom i spółdzielniom mieszkaniowym w zakresie adaptacji schronów. Będziemy również kontynuować znakowanie schronów. Naszym celem jest, aby za cztery lata co najmniej 40 proc. populacji wiedziało, gdzie się schronić – mówił Klaos.

Resort przewiduje, że w ciągu 10 lat zbudowanych zostanie taka liczba schronów, która będzie mogła pomieścić ponad 700 tys. osób – ponad połowę obecnej populacji Estonii. Obecnie w kraju istnieje nieco ponad 210 schronów, które zapewniają miejsce dla około 160 tys. osób.

Polskie MON zapowiada prace nad kwestią schronów. „Rozważamy obowiązki dla deweloperów”

Paweł Zalewski, polski wiceminister obrony narodowej, poinformował w marcu, że jego resort pracuje nad nowelizacją ustawy o obronie cywilnej i że wkrótce zostanie ona zaprezentowana w Sejmie. Jednym z jej elementów ma być właśnie kwestia schronów. – Rozważamy także wprowadzenie pewnych obowiązków dla deweloperów, aby w domach nowo budowanych były miejsca, które będą miały wszystkie budowlane parametry schronu – zapowiedział sekretarz stanu MON. Zalewski ocenił, że kwestia ta obecnie jest „rzeczą absolutnie kluczową”, a sama ustawa ma podjąć również problem komunikowania mieszkańcom, gdzie mieszczą się najbliższe schrony. Więcej na ten temat w artykule „Deweloperzy wkrótce mogą zacząć masowo budować schrony. Rząd: Rozważamy pewne obowiązki”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version