Na mocy porozumienia pokojowego z Dayton, kończącego trwającą w latach 1992-95 wojnę, Bośnia i Hercegowina tworzy zamieszkana przez Serbów Republika Serbska, bośniacko-chorwacka Federacja Bośni i Hercegowiny oraz niewielki Dystrykt Brczko. Państwo scala słaby rząd centralny z siedzibą w Sarajewie.
Milorad Dodik, który wielokrotnie groził już secesją części większościowo serbskiej, powiedział w niedzielę, że „Bośniacy nie rezygnują z prób centralizacji kraju„, które – w jego ocenie – zagrażają umowie określającej jego ustrój.
– Cały świat ulegnie zmianie. Trump pokazał już, że nie chce niszczyć innych krajów w imię globalizacji czy prądów ideologicznych – ocenił Dodik.
Milorad Dodik świętuje triumf Trumpa. „To także zwycięstwo Republiki Serbskiej”
Polityk od 2022 r. znajduje się na liście sankcyjnej USA ze względu na „udział w naruszaniu lub działaniu utrudniającym, lub zagrażającym realizacji porozumienia pokojowego z Dayton, a także za działalność korupcyjną”.
Na początku lutego 2023 r. przyznał w rozmowie z rosyjską telewizją RT, że „chce, aby Republika Serbska stała się niepodległym krajem”. Wcześniej przyznał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi najwyższe odznaczenie Republiki Serbskiej za „patriotyczną postawę i miłość” do tej części Bośni i Hercegowiny.
– Uważam, że zwycięstwo Trumpa oznacza, że jako Republika Serbska będziemy mieć większą szansę na dotarcie do ośrodków decyzyjnych, by realizować nasze interesy – powiedział prezydent. Dodał, że „to także zwycięstwo Republiki Serbskiej”.