Słowacka opozycja złożyła w ubiegłym tygodniu wniosek o wotum nieufności wobec premiera Roberta Ficy. W ten sposób chcieli rozwiązać obecny rząd i odwołać polityka ze stanowiska. To pokłosie działań Ficy w obrębie prowadzenia polityki zagranicznej oraz kierunku rozwoju Słowacji. Opozycja obawia się, że premier może przygotowywać kraj do wyjścia z Unii Europejskiej.

Wniosek ten był rozpatrywany podczas wtorkowych obrad. Poseł Michał Simecka twierdził podczas swojego wystąpienia, że kiedy Fico „podróżuje po świecie i ściska dłonie dyktatorom, Słowacy cierpią”. Dodał też, że wygląda na to, iż premier „jest zmęczony rządzeniem”.

Słowacja. Obawiają się działań Ficy. Wycofali wniosek, zapowiadają kolejny

Wiceprzewodniczący słowackiego parlamentu Peter Ziga przekazał, że „partie opozycyjne wycofały wniosek o wotum nieufności”, który miał na celu odwołanie gabinetu premiera.

Jak donosi agencja Reutera, opozycja zaprotestowała przeciwko wnioskowi Ficy o utajnienie sesji z powodu dzielenia się poufnymi informacjami i zapowiedziała, że w najbliższej przyszłości zwoła nowe głosowanie w sprawie wotum nieufności.

Podczas obrad Michał Simecka podkreślał, że rząd przygotowuje „grunt pod wyprowadzenie Słowacji z Unii Europejskiej” i dodał, że już wcześniej przed tym ostrzegali. Obawy narastają także wśród obywateli, którzy w formie sprzeciwu kilkukrotnie wyszli już na ulice kraju, aby zaprotestować. Jeszcze w ubiegłym tygodniu sam Fico zapowiedział, że gdyby wniosek o wotum nieufności został przyjęty, jedną z opcji byłyby roszady w koalicji bądź przedterminowe wybory.

Słowacja. Fico spotkał się z Orbanem. Mówili jednym głosem ws. Ukrainy

Tymczasem we wtorek w Bratysławie doszło także do spotkania Roberta Ficy z jego węgierskim odpowiednikiem Viktorem Orbanem. Politycy zgodnie ocenili, że działania prezydenta USA Donalda Trumpa są „inspirujące”, a słowacki premier nadmienił, że z republikaninem „łączą go wspólne wartości”

Fico i Orban mówili także jednym głosem w kwestii Ukrainy i skrytykowali Kijów za niedawne przerwanie tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy. Premierzy nadmienili, że ukraiński rząd nie może liczyć na to, że „Bratysława i Budapeszt będą tańczyć, jak im zagrają”. – Federacja Rosyjska nie ucierpi w żaden sposób. Tylko Stany Zjednoczone skorzystają na decyzji prezydenta Zełenskiego – tak z kolei mówił na początku stycznia Fico.

Przypomnijmy, że krytyka Ficy narasta od grudnia ubiegłego roku, kiedy to słowacki premier udał się do Moskwy, gdzie spotkał się z Władimirem Putinem. Zagraniczna podróż premiera Słowacji i pierwsze od lat spotkanie z przywódcą Rosji spowodowane było ruchem Ukrainy w sprawie tranzytu rosyjskiego surowca przez jej kraj. Od tego czasu napięcie na linii Bratysława – Kijów rośnie.

Źródła: Reuters, Aktuality.sk, PAP

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version