Dyskusja nad legalizacją eutanazji we Francji toczy się już od kilku miesięcy. Sam Emmanuel Macron wypowiadał się o  wprowadzeniu ustawy o „pomocy w umieraniu” już w sierpniu ubiegłego roku. – W porozumieniu z parlamentarzystami i ze wszystkimi zainteresowanymi stronami i na podstawie konkluzji wydanych przez Konwencję Obywatelską w sprawie końca życia trzeba stworzyć „wzorowy francuski model” – mówił wówczas. Przypomnijmy, że obecnie we Francji obowiązuje ustawa z 2005 roku o tzw. biernej eutanazji, taką jak wstrzymanie sztucznego podtrzymywania życia jako „prawo do śmierci”. Natomiast wprowadzone w 2016 roku nowe prawo pozwala lekarzom na łączenie tego z „głęboką i ciągłą sedacją” dla nieuleczalnie chorych pacjentów – przypomina „Le Monde”. 

Zobacz wideo
Macron ciągle prezydentem. Ekspert: Kreowanie go na krwiopijcę i prezydenta bankierów ma mało wspólnego z rzeczywistością

Francja. Ustawa legalizująca eutanazję ma trafić do parlamentu jeszcze tej wiosny

W wywiadzie dla gazet „La Croix” i „Libération” Emmanuel Macron po raz kolejny opowiedział się za wprowadzeniem we Francji rozwiązań prawnych, które legalizowałyby eutanazję. Według jego zapowiedzi w maju tamtejszy parlament pochyliłby się nad ustawą o „pomocy w umieraniu”. Zakłada ona wprowadzenie eutanazji dla nieuleczalnie chorych pacjentów, ale tylko dorosłych. – Ta ustawa została pomyślana jako ustawa o braterstwie, ustawa, która godzi ze sobą autonomię jednostki i solidarność narodu – mówił polityk. 

Jednocześnie francuski prezydent zaznacza, że chciałby odejść od nazywania tego procesu „eutanazją” czy „wspomaganym samobójstwem”, ale „pomocą w umieraniu”. – Nie tworzy, ściśle rzecz biorąc, nowego prawa ani wolności, ale wytycza drogę, która dotychczas nie istniała, a która otwiera możliwość zwracania się o pomoc w umieraniu pod pewnymi rygorystycznymi warunkami – stwierdził. 

Francuzi opowiedzieli się za legalizacją eutanazji. Wskazano szczegóły nowej ustawy

Emmanuel Macron w rozmowie z dziennikarzami przedstawił też szczegóły dotyczące wspominanej ustawy. O pomoc w odejściu będą mogły prosić jedynie osoby dorosłe, będące w pe³ni świadome, które cierpią na nieuleczalną i zagrażającą życiu chorobę w perspektywie krótko- lub średnioterminowej i których bólu nie będzie można złagodzić. Dodał, że pacjenci nieletni lub zmagający się ze schorzeniami psychiatrycznymi czy neurodegeneracyjnymi, takimi jak np. choroba Alzheimera, nie będą mogły skorzystać z prawa do eutanazji. 

Według zapisów projektu ustawy pacjent będzie musiał najpierw otrzymać zgodę od personelu medycznego. Lekarz następnie przepisze śmiertelną substancję tak, aby pacjent mógł zażyć ją samodzielnie lub z pomocą osoby trzeciej. Może mu towarzyszyć pielęgniarka, wolontariusz czy lekarz – podaje „Le Monde”. Projekt ustawy jest wynikiem prac zespołu składającego się ze 184 losowo wybranych obywateli francuskich, którzy przez kilka miesięcy debatowali nad tą kwestią. 74 proc. z nich wyraziło się za wprowadzeniem tego prawa. 

Francja wpisała prawo do aborcji do konstytucji. „Francuska duma, uniwersalne przesłanie”

Zaledwie kilka dni temu – bo 4 marca – Francja wpisała do swojej konstytucji prawo do aborcji. Jest to pierwszy kraj na świecie, który zdecydował się na taki krok. Zmiany zostały przegłosowane zdecydowaną większością głosów (780 za, 72 przeciw) cztery dni przed Międzynarodowym Dniem Kobiet. „Francuska duma, uniwersalne przesłanie” – napisał w mediach społecznościowych prezydent Emmanuel Macron. To właśnie prezydent Francji był inicjatorem tego działania. 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version