Szymon Hołownia napisał wiele książek o wierze, religii i Kościele, ale teraz ma być marszałkiem wszystkich Polaków. Jakie ma pomysły na rozliczenie grzechów Kościoła? Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka podcastu „Rachunek sumienia” Tomasza Sekielskiego i Magdaleny Rigamonti.

— „Tak mi dopomóż Bóg”, którego ja sam użyłem w czasie mojego ślubowania poselskiego, jest moją osobistą, prywatną deklaracją, a nie deklaracją wprowadzającą moc Boga do polskiej konstytucji albo do polskiego Sejmu — mówi Szymon Hołownia, lider Polski 2050 i marszałek Sejmu.

Polityk jest gościem pierwszego odcinka podcastu „Rachunek sumienia”, który debiutuje w aplikacji Onet Audio, w Onecie i w serwisie Newsweek.pl. Prowadzącymi są Tomasz Sekielski, redaktor naczelny „Newsweeka” i Magdalena Rigamonti, dziennikarka Onetu. Rozmawiają z ludźmi, którzy w życiu zawodowym, a często i osobistym, mieli ścisły kontakt z instytucją Kościoła rzymskokatolickiego.

W kolejnych odcinkach przepytają m.in. wiceminister kultury Joanną Scheuring-Wielgus, byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i twórcę WOŚP Jerzego Owsiaka.

Hołownia odpowiada na pytania o rozliczanie Kościoła z pedofilii, nadużyć finansowych i innych skandali. Sekielski i Rigamonti nie odpuszczają kwestii rozdziału Kościoła od państwa, zblatowania duchowieństwa z władzą świecką, ale pytają również o prywatne relacje polityka Polski 2050 z duchownymi i codzienną praktykę kościelną.

Jak marszałek podchodzi do finansowania Kościołów i ile sam daje na tacę? — Dość często chodzę na msze, więc te msze też są w dni powszednie, na które chodzę. Czasami daję 20 zł, czasami 50, czasami jak rzadziej mi się zdarzy do kościoła trafić, to i 100 — ujawnia Hołownia.

Jeśli zastanawiacie się, czy w gabinecie marszałkowskim jest Biblia i jak często marszałek do niej zagląda, to koniecznie posłuchajcie najnowszego podcastu „Newsweeka” i Onetu. Kolejne odcinki co tydzień w niedzielę.

Kościół. Dla jednych skompromitowana instytucja cynicznie wykorzystująca religię jako narzędzie do zarabiania pieniędzy. Dla drugich opoka oraz źródło wszelkiego dobra i miłości. „Rachunek sumienia” to nie jest podcast tylko o Kościele. To podcast o ludziach, na których kariery, a czasem i na całe życie, wpływ miała (lub nadal ma) instytucja, jaką jest Kościół katolicki. Jeśli nie macie w sobie uczuć religijnych, koniecznie posłuchajcie. Jeśli je w sobie macie — posłuchajcie tym bardziej.

Komisja Śledcza
Wybory kobiet
Dość polityki bez nas o nas – to założenie nowego videopodcastu „Wybory kobiet” – autorskiego przeglądu wydarzeń politycznych dwóch dziennikarek –  Arlety Zalewskiej i Aleksandry Pawlickiej. To wspólny projekt „Newsweeka”, „Faktów” TVN, TVN24GO i Onetu. 
Aleksandra Pawlicka
Udział

Leave A Reply

Exit mobile version