Oświadczenie wydane przez biuro premiera Netanjahu pojawiło się w niedzielę wczesnym rankiem. Izraelskie władze stwierdziły w nim, że nie wypuszczą na wolność 620 palestyńskich więźniów, dopóki Hamas nie zapewni, że uwolni kolejnych zakładników i powstrzyma się przed organizacją propagandowych pokazów.

„W świetle powtarzających się naruszeń Hamasu, w tym ceremonii, które poniżają naszych zakładników, i cynicznego używania ich w celach propagandowych, zapadła decyzja o opóźnieniu uwolnienia terrorystów, zaplanowanego na wczoraj, aż zagwarantowane zostanie kolejne uwolnienie zakładników bez poniżających ceremonii” – napisano w komunikacie, cytowanym przez Times of Israel.

Izrael zawiesza wypuszczanie palestyńskich więźniów

Na brak szacunku wobec uwalnianych zakładników zwrócili ostatnio uwagę urzędnicy ONZ, którzy wskazali, że przekazywanie odbywa się w sprzeczności z międzynarodowym prawem.

Hamas każe zakładnikom pojawiać się na scenie przed tłumem swoich zwolenników, a czasem także przemawiać, zanim zostaną oni wydani pracownikom Czerwonego Krzyża. Zdarzyło się również, że przez tłumy przenoszone były trumny ze szczątkami zakładników.

Oświadczenie Izraela, w którym zarzucono Hamasowi wielokrotne naruszanie obowiązującego od miesiąca zawieszenia broni, ukazało się po tym, jak palestyńska grupa przekazała w sobotę sześciu kolejnych zakładników w ramach wymiany wypracowanej na czas rozejmu.

W przyszłym tygodniu Izrael odzyskać miał też ciała czterech zabitych zakładników, ale nie jest pewne, czy żądania gwarancji dotyczą właśnie ich, czy też żywych jeńców.

Ważą się losy kolejnych izraelskich zakładników

W związku z tym, że Izrael nie wypuścił z więzień obiecanych 620 Palestyńczyków, rzecznik Hamasu Abdul Latif Al-Qanou oskarżył izraelskie władze o naruszenie zawieszenia broni, obowiązującego od 19 stycznia.

Od tego czasu oba kraje wielokrotnie wysuwały wobec siebie zarzuty o nieprzestrzeganie umowy, ale nie skutkowało to poważniejszymi konsekwencjami. Teraz jednak Times of Israel ocenia, że decyzja ogłoszona przez biuro Netanjahu może doprowadzić do wycofania się z umowy o zawieszeniu broni, w ramach której Hamas wypuścił już 25 żywych zakładników i przekazał Izraelowi ciała czworga innych.

„W Strefie Gazy wciąż przetrzymywane są 63 osoby, w tym co najmniej 20 żywych” – zaznacza portal.

Kruchy rozejm w Strefie Gazy

Kruchemu rozejmowi w wojnie między Izraelem a Hamasem zagraża także sprawa zakładniczki Shiri Bibas, która została porwana wraz z dwoma małymi synami i mężem 7 października 2023 r. Jej ciało miało zostać przekazane Izraelowi w czwartek, ale okazało się, że zwłoki nie należą do kobiety. Późnym wieczorem w piątek Hamas przekazał więc kolejne ciało, które to, jak potwierdziła rodzina Shiri, należy do niej.

Reuters zwraca uwagę, że choć zawieszenie broni spowodowało przerwę w walkach, to perspektywy definitywnego zakończenia wojny pozostają mgliste. Obie strony deklarują, że chcą rozpocząć rozmowy o drugim etapie, który ma mieć na celu uzgodnienie powrotu do domów wszystkich pozostałych zakładników i wycofania izraelskich wojsk ze Strefy Gazy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version