Przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów korespondencyjnych w środę 24 stycznia staną były minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz jego były zastępca Tomasz Szczegielniak. W zeszłym tygodniu, w piątek 19 stycznia na pytania sejmowych śledczych odpowiadali – były wiceprezes Porozumienia Michał Wypij oraz były wiceminister między innymi w resorcie aktywów państwowych Artur Soboń.

Zobacz wideo
Żona Wąsika szczęśliwa przed więzieniem. „Wracaj do nas szybko”

Jacek Sasin przed komisją śledczą ws. wyborów kopertowych

Jako pierwszy przed komisją będzie zeznawać ówczesny zastępca Sasina Tomasz Szczegielniak. Jego przesłuchanie rozpocznie się o godz. 10:00. Następnie zeznawać będzie Jacek Sasin. – Mamy bardzo dużo pytań, dlatego rozważam dwudniowe przesłuchanie Jacka Sasina – zapowiedział szef komisji śledczej Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej, cytowany przez Bankier.pl.

– Chcemy dowiedzieć się dlaczego, kiedy wszyscy siedzieli pozamykani w domach, oni chcieli przeprowadzić te wybory „na rympał”? Dlaczego wiedząc, że nie zdążą już ich zorganizować, nadal je ogłaszali i zlecili przygotowanie ich Poczcie Polskiej, wrzucając w błoto 70 mln zł – dodał Joński. Jak podkreślił polityk, głównym celem przesłuchania Sasina będzie ustalenie, dlaczego podjęto decyzję o organizacji wyborów w szczytowym momencie pandemii. Jako ówczesny szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, Jacek Sasin nadzorował przeprowadzenie tych działań.

– Nie mam absolutnie żadnych obaw przed stanięciem przed tą komisją. Nie zrobiłem niczego złego, co sam mógłbym sobie zarzucić, ani co ktoś mógłby mi zarzucić – powiedział Jacek Sasin 23 stycznia w ostatniej rozmowie z Radiem ZET. – Przesłuchanie jutro o 13:30. Spokojnie będę spał. Nie mam żadnych obaw. Nie zrobiłem absolutnie nic złego – dodał polityk PiS.

– Będę odpowiadał na pytania. Będę chciał również wygłosić słowo wstępne, by nakreślić tło wydarzeń, bo to ważne, by przypomnieć sytuację, ale nie będę uciekał od odpowiedzi na pytania – zapewniał Sasin.

Co ma wyjaśnić komisja śledcza w sprawie wyborów kopertowych?

Komisja śledcza ma zbadać i ocenić legalność, prawidłowość oraz celowość działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego. Zbadane zostaną przede wszystkim działania podjęte przez członków rządu, w tym ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego czy ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version