Gdy bolszewicy doszli do władzy, Stalina przyćmiewała nie tylko sława Lenina i Trockiego. Był również w cieniu Zinowiewa, Kamieniewa, Bucharina. Gdy 21 stycznia 1924 r. Lenin umarł, Stalin ruszył w drogę po pełnię władzy. I przechytrzył wszystkich konkurentów. „Wielu z tych, którzy go wspierali, zaczęło żałować swej decyzji dopiero wtedy, gdy stali się kolejną ofiarą” – opowiadał jeden z jego biografów.

W lutym 1917 r., po 300 latach rządów Rosją, upadła dynastia Romanowów. Jak ujął to wtedy wielki krytyk literacki Wiktor Szkłowski: „Przedstawienie »Rosja« dobiegło końca; każdy spieszył się, by zabrać kapelusz i płaszcz”. Rozpoczynał się nowy spektakl, tyle że jeszcze nikt nie wiedział jaki.

Józef Stalin przebywał wtedy na Syberii, skazany w czerwcu 1913 r. na czteroletnie zesłanie do Kraju Turuchańskiego. Była to wyjątkowo niegościnna ziemia, a ucieczka z niej praktycznie niemożliwa. W pierwszych miesiącach popadł w desperację. „Wygląda na to, że nigdy nie byłem jeszcze w tak strasznej sytuacji. Nie mam pieniędzy, coraz większy mróz (37 stopni poniżej zera) sprawia, że podejrzanie kaszlę i w ogóle cały czas choruję, nie mam zapasów chleba, cukru, mięsa ani nafty” – pisał w jednym z listów. Z czasem jakoś się przystosował. Urządził sobie na tyle przyjemne życie, na ile było to możliwe.

Miał wtedy 35 lat, związał się z młodszą o 14 lat Lidią Pieriepryginą. Chodziły nawet niepotwierdzone plotki, że miał z nią dziecko. Niezliczoną ilość wolnego czasu wykorzystywał na łowienie ryb, polowania, odwiedzanie innych zesłańców. Przez pierwszy rok zesłania próbował pracować – napisał artykuł o problemach narodowościowych – ale jego zapał stopniowo opadł. Wydawało się, że jest zdolny do życia bez rewolucji. Tracił kontakt z kierownictwem partii i skarżył się, że o nim zapomniano. Było w tym sporo prawdy. „Dowiedzcie się o nazwisko »Koby« [pseudonim Stalina – red.]. Zapomnieliśmy” – prosił Lenin w jednym z listów.

Na wieść o wybuchu rewolucji lutowej postanowił wrócić do Petersburga. 2 marca 1917 r. wraz z dwoma towarzyszami wysiadł z pociągu na Dworcu Mikołaja. Padał śnieg, ale Stalin prawie tego nie zauważył. Syberia przyzwyczaiła go do znacznie gorszych warunków. Wcześniej napisał do starego przyjaciela Siergieja Allilujewa, aby informację o jego przybyciu przekazał do Komitetu Centralnego partii bolszewików. Spodziewał się honorowego przyjęcia, jednak nikt nie pojawił się na stacji. Następnego dnia udał się do kwatery głównej i wywołał awanturę. Odniósł sukces. Dodano go do redakcji „Prawdy”, organu bolszewików. Niebawem z pomocą Lwa Kamieniewa przejął nad gazetą kontrolę.

Był wówczas zwolennikiem bardzo umiarkowanego programu: uważał, że Rosja powinna dalej walczyć w I wojnie, warunkowo wspierał rząd tymczasowy, dążył do sojuszu z innymi partiami socjalistycznymi. Lenin, który przebywał jeszcze w Szwajcarii, stanowczo się temu sprzeciwiał. Bombardował Stalina instrukcjami i żądał, aby przyjął twardszą linię: koniec wojny dla Rosji i żadnych koalicji z socjalistami. Stalin uważał Lenina za oderwanego od rzeczywistości i po prostu go zignorował. Gdy w kwietniu Lenin wrócił do Rosji i ogłosił swój radykalny program, umiarkowana pozycja Stalina szybko stała się dla niego powodem do wstydu. Musiał się pokajać.

Na początku lipca 1917 r. uzbrojeni żołnierze, marynarze i robotnicy wyszli na ulice Petersburga pod bolszewickimi sztandarami z żądaniem obalenia Rządu Tymczasowego. Władze odpowiedziały stanowczo – redakcje gazet oraz sztab bolszewików zostały zamknięte, kilku działaczy aresztowano. Pośród nich był sojusznik Stalina Kamieniew. Lenin zszedł do podziemia. Mniej znany władzom Stalina nie znalazł się na liście poszukiwanych. Czuł się tak bezpiecznie, że nawet zaproponował, by Lenin ukrył się w jego ówczesnym mieszkaniu.

„Po osiągnięciu władzy przez Stalina oficjalna propaganda ogłosiła, że on i Lenin byli przywódcami rewolucji. Jego polityczni oponenci, a szczególnie Trocki, twierdzili, że rola Stalina była niewielka. Prawda leży gdzieś pośrodku. Stalin nie dowodził rewolucją, ale jako jeden z wyżej postawionych bolszewików – członek Komitetu Centralnego partii i redaktor jej głównej gazety, odegrał w niej znaczącą rolę” – tłumaczy Oleg Khlevniuk, autor wydanej przed kilku laty biografii Stalina.

Główne role niewątpliwie należały do Lenina i Trockiego. Ten pierwszy był genialnym, jedynym w swoim rodzaju strategiem, który wierzył, że rewolucja nastąpi, gdy wszyscy inni w nią zwątpili, i dążył do niej za wszelką cenę. Trocki był znakomitym mówcą i jednym z najlepszych pisarzy propagandowych XX w. Zbudował od podstaw Armię Czerwoną, która potem wygrała wojnę domową. „Bolszewickiemu puczowi mogła zapobiec para kul: po jednej dla Lenina i Trockiego” – twierdzi wielki historyk Stephen Kotkin w swej monumentalnej biografii Stalina.

Miejsce Stalina określiła jego decyzja o pójściu za Leninem. Po jego powrocie ze Szwajcarii od razu opowiedział się za radykalnym stanowiskiem, nie zadając sobie żadnego trudu, aby uzasadnić tę zmianę zdania. Był to jego polityczny majstersztyk. Zdarzało mu się nie zgadzać z Leninem i nawet uważać, że jego mistrz musi się jeszcze dużo nauczyć o Rosji. Jednak nigdy nie wątpił, że to Lenin jest prawdziwym przywódcą. Od kwietnia 1917 aż do 1922 r., gdy Lenina unieruchomiła choroba, był mu wierny. Bywały to trudne relacje. Ale zwykle zazwyczaj nieźle się dogadywali, a Lenin sprawował nad Stalinem swój patronat. Stalin nigdy się nie wahał i był gotowy na wszystko, a takich ludzi wśród bolszewików nie było zbyt wielu. Lenin potrzebował każdego człowieka z podobnym talentem, aby utrzymać swoją linię w partii. Nie wahał się też używać Stalina jako przeciwwagi dla charyzmatycznego Trockiego.

W dekrecie ogłaszającym nominację na komisarza ludowego ds. narodowości w 1917 widniało jeszcze nazwisko Dżugaszwili-Stalin. W momencie wybuchu rewolucji Stalina przyćmiewała nie tylko sława Lenina i Trockiego. Był również w cieniu Zinowiewa, Kamieniewa, Bucharin czy Łunaczarskiego. „Był nieraz wyszydzany przez innych przywódców na szczytach partii bolszewickiej. Nie znał niemieckiego, francuskiego ani angielskiego, nie żył na emigracji. Udawał, że nie ma przyzwoitego wykształcenia, podczas gdy w rzeczywistości je miał, ale cierpiał z tego powodu, ponieważ inni przywódcy i ludzie nieco niżsi rangą mieli tendencję do traktowania go protekcjonalnie” – mówił jego biograf Robert Service. To nie wszystkie jego wady – był raczej miernym mówcą. A dokładniej „szczekającym mówcą”. Szczekał jak pies, do końca życia mówił też po rosyjsku z błędami.

Ale miał również wielkie zalety. Był dobrze zorganizowany i bezgranicznie zaangażowany. Był też pracoholikiem. „Trudno być nie oszołomionym liczbą spraw, w których interweniował – pisał w jego biografii Kotkin, porównując ze śpiącym do południa Hitlerem czy hedonistą Mussolinim.

Był też Stalin niebywale ostrożny. Jeden z najciekawszych zapisków na temat młodego Stalina pochodzi z kartoteki carskiej tajnej policji, gdzie podkreślano, że zachowywał się „w bardzo ostrożny sposób, zawsze oglądając się przez ramię, gdy szedł”. Ta ostrożność stanowiła jego kolejny wielki atut.Wiedział, jak zwodzić ludzi. Wiedział, jak czekać na właściwy moment, jakiej formy nacisku użyć, aby nikogo nie spłoszyć. Nigdy nie ujawniał swych prawdziwych intencji. Udawał polityka rozsądnego, umiarkowanego, którego bać się muszą tylko najgorsi wrogowie. To była jego taktyka, zanim na dobre zdobył władzę. Wielu z tych, którzy go wspierali, zaczęło żałować swej decyzji dopiero wtedy, gdy stali się kolejną ofiarą wożda” – opowiadał mi jego biograf Oleg Khlevniuk.

W czasie wojny domowej w maju 1918 r. wyjechał do Carycyna, który potem zyska nazwę Stalingradu. Zaopatrzenie Rosji w żywność osiągnęło krytycznie niski poziom i bolszewicy wpadli w panikę. Wysłali jednego z najzdolniejszych organizatorów partii, by zdobył zboże.

W Carycynie zatrzymał się nie w hotelu, ale w wagonie kolejowym stojącym przed stacją. Na zawsze zmienił swój strój. Zadzwonił do szewca, aby zamówić parę czarnych butów do kolan, pasujących do jego tuniki. Szewc przybył do wagonu kolejowego i dokonał pomiarów. „Kiedy będą gotowe?” – zapytał Stalin. „Za pięć dni” – odpowiedział szewc. Stalin się oburzył: „Nie, to niemożliwe! Mój ojciec potrafił zrobić dwie pary takich butów dziennie!”. Pokazuje to, jak niewiele wiedział o zawodzie ojca. Od tej pory do końca życia odzież w stylu wojskowym była jego znakiem rozpoznawczym.

Zaczął też zachowywać się po żołniersku. Nosił broń. Podpalał wsie, strasząc sąsiednie, by podporządkowały się żądaniom czerwonych. Terror stosowano przeciwko tym samym chłopom, którzy byli przedstawiani w oficjalnej propagandzie jako jeden z dwóch filarów państwa radzieckiego. Entuzjazm Stalina dla masowej przemocy sprawił, że nawet Trocki wydawał się przy nim osobą powściągliwą. Jak to ktoś ujął: „Terror przyciągał go jak pachnący kwiat pszczołę”. Kiedy w 1917 r. bolszewicy w Estonii zatelegrafowali do niego w sprawie likwidacji „kontrrewolucjonistów i zdrajców”, odpowiedział z zachwytem: „Pomysł z obozem koncentracyjnym jest doskonały”. Podczas wojny domowej był wczesną wersją despoty, który wywołał Wielki Terror w latach 1937-1938. „Nikt, kto poznał Stalina w latach 1918-1919, nie powinien być zaskoczony jego późniejszym »rozwojem«” – podkreśla w jego biografii Robert Service.

Gdy przebywał w Carycynie, była tylko jedna rzecz, której nie akceptował: ingerencja w jego działania z Moskwy. A nikt nie irytował go bardziej niż Trocki, który był jego przełożonym (jako przewodniczący Rady Rewolucyjno-Wojskowej). Doprowadzało to Stalina do wściekłości. Pisząc do Lenina, podkreślał, że Trocki nie przebywa na miejscu i kompletnie nie rozumie sytuacji. „Dlatego proszę was, abyście w odpowiednim czasie, póki jeszcze nie jest za późno, usunęli Trockiego. Nie jestem miłośnikiem zgiełku i skandali, ale czuję, że jeśli natychmiast nie wydamy poleceń, aby ograniczyć Trockiego, zrujnuje on całą naszą armię”.

Znienawidził Trockiego jeszcze bardziej po wojnie polsko-bolszewickiej, w czasie której zlekceważył rozkazy dowództwa i podjął nieudaną próbę zdobycia Lwowa. Został bezlitośnie skrytykowany przez władze partii. Stalin wybaczył krytykę Leninowi, czuł dla niego prawdziwy szacunek. Ale Trockiemu nie zapomniał zniewagi – od tej pory czekał na okazję, aby się zemścić. Trajektoria, która prowadziła do wykluczenia go z partii, wygnania z kraju, a potem zamordowania w Meksyku w 1940 r. na rozkaz Stalina, była już wytyczona.

Na Zjeździe Partii w 1921 r. Stalin był jednym z kluczowych sojuszników Lenina. Ta współpraca dała mu nową władzę. Stan zdrowia Lenina coraz bardziej się pogarszał. Objawy miażdżycy mózgu były coraz wyraźniejsze. Cierpiał na bóle głowy, paraliż, zaburzenia mowy i funkcji poznawczych. Musiał wziąć długi urlop.

Jako sekretarz generalny partii Stalin był najczęstszym gościem w rezydencji Lenina w Gorki, nieopodal Moskwy. W czasie jednej z tych wizyt Lenin poprosił Stalina, by zdobył dla niego truciznę, bo chciał popełnić samobójstwo, gdy nadejdzie czas. Stalin natychmiast powiedział o tej prośbie siostrze Lenina, Marii. Postanowił pocieszyć Lenina, mówiąc, że lekarze obiecują stałą poprawę. Gdy Lenin zapytał go, czy nie kłamie, odpowiedział: „A czy ja pana kiedykolwiek okłamałem?”.

Choroba Lenina miała ogromne konsekwencje polityczne. Politbiuro musiało zacząć myśleć o następcy. Trojka, składająca się z Zinowjewa, Kamieniewa i Stalina, zdobywała coraz większe wpływy. Leninowi się to nie podobało. Zaczął postrzegać Stalina jako swego wroga. Mimo choroby był nadal gotowy do walki o kontrolę nad partią. Tylko to trzymało go przy życiu.

W grudniu 1922 r. podyktował sławny „List do zjazdu”, znany potem jako „Testament Lenina”. Ostro krytykował w nim Stalina: „Towarzysz Stalin po objęciu stanowiska sekretarza generalnego skupił w swych rękach ogromną władzę i nie mam pewności, czy zawsze będzie potrafił z tej władzy korzystać z należytą ostrożnością”. W liście ze stycznia 1923 r. wyraził się jeszcze bardziej kategorycznie. Zaproponował usunięcie Stalina ze stanowiska sekretarza generalnego. Plan Lenina miał wyraźne granice. Nie proponował usunięcia Stalina z centralnego kierownictwa partii, a tym bardziej z samej partii. Wbrew temu, co twierdzą niektórzy, Lenin nie zaatakował Stalina dlatego, że bał się, że jego protegowany wprowadzi rządy terroru: zapewne tego nie przewidział, poza tym sam był zwolennikiem terroru państwowego. Chciał jedynie w walce o władzę pozbawić Stalina najważniejszego stanowiska administracyjnego. Wszystkie dowody wskazują na to, że spędził zimę 1923 r., przygotowując się do frontalnego ataku na kolejnym Zjeździe Partii, zaplanowanym na marzec.

Jednak w styczniu 1924 r. Lenin zmarł. Partia pogrążyła się w chaosie i rozpoczęła się bezwzględna walka o władzę. Stalin, któremu przypadła rola zorganizowania pogrzebu, był coraz bardziej pewny zachowania swego stanowiska. W czasie pogrzebu Lenina był nie tylko jednym z niosących trumnę. Udając kontynuatora Lenina , który chciał zniszczyć jego partyjną karierę, wygłosił przemówienie kończące się słowami: „Opuszczając nas, towarzysz Lenin pozostawił nam dziedzictwo wierności zasadom Międzynarodówki Komunistycznej. Przysięgamy wam, towarzyszu Lenin, że nie będziemy szczędzić własnego życia, aby wzmocnić i poszerzyć związek ludzi pracy całego świata – Międzynarodówkę Komunistyczną!”. Przemawiał z centrum sceny jakby w imieniu całej partii. Wielu towarzyszy kompletnie to zaskoczyło.

Gdy Stalin zaczął okazywać coraz większą pewność siebie, Krupska, wdowa po Leninie, natychmiast zmieniła swoje zachowanie. Nie mówiła już, co o nim myśli, a nie przepadała za Stalinem. Gdy napisała szkic biografii Lenina w kilka tygodni po jego śmierci, natychmiast wysłała go do Stalina z pytaniem, co sądzi. Stalin poprawił jedną datę, poza tym chwalił. W ten sposób Krupska i Stalin stawali się najwyższymi kapłanami pamięci o Leninie.

Pozostawał jednak pewien problem i to spory. Lenin postanowił, że jego „Testament” ma zostać przeczytany następnemu zjazdowi partii w przypadku jego śmierci. Jednak Stalinowi się upiekło. Na szczęście dla niego postanowiono, że „Testament Lenina” zostanie odczytany jedynie szefom delegacji prowincjonalnych, a nie wszystkim uczestnikom zjazdu. A Kamieniew i Zinowiew, którzy wraz ze Stalinem, tworzyli „trojkę” dowodzącą partią, bali się wpływów Trockiego i dlatego przemówili w obronie Stalina, który siedział blady jak kreda, obawiając się degradacji. Zaś Trocki, przestraszony chaosem w partii po śmierci Lenina, postanowił nie toczyć walki „trojką”.

Biograf Stalina Robert C. Tucker wyznał kiedyś, że fantazjował, iż jeden z towarzyszy Stalina dokona zamachu na niego i ocali życie wielu ludziom, w tym swoje własne! W latach dwudziestych zamach nie byłby jednak konieczny; wspólny wysiłek przeciwników Stalina, zwłaszcza z testamentem Lenina w kieszeni, mógłby z łatwością go obalić. Jednak przeciwnicy Stalina byli zbyt nieśmiali, by to zrobić. A na dodatek po prostu nie zdawali sobie sprawy, kim stanie się Stalin.

Potem sytuacja zmieniała się coraz bardziej na jego korzyść. Jak podkreśla Klhlevniuk: „Po wydaleniu Trockiego i Zinowjewa, którzy wyróżniali się wielkimi ambicjami, w Politbiurze był już tylko jeden żądny władzy członek – Stalin”.

On doskonale rozumiał reguły funkcjonowania partii. „Podobnie jak rzymski cesarz August, który uniknął przyznania sobie tytułu króla podczas zakładania monarchii, poświęcił osobistą próżność dla realnej władzy. Jego najwyższą funkcją był sekretarz generalny partii – czasami podpisywał się po prostu jako sekretarz” – podkreśla Service. Jednak przepaść między nim a jego najbliższymi współpracownikami coraz bardziej się powiększała. Wymagał od nich całkowitego posłuszeństwa i często ingerował w ich życie prywatne. To właśnie za pomocą „gangu” najtwardszych zwolenników rządził krajem. Te nieformalne ciała miały realną władzę – najważniejsze decyzje były podejmowane w trakcie spotkania twarzą w twarz z dyktatorem, podczas gdy oficjalne struktury partyjne odgrywały jedynie podrzędną rolę.

Wszędzie wietrzył spiski. Wszelką krytykę swojej osoby uważał za bunt i był gotowy go zadusić z niesłychaną brutalnością. Rządził za pomocą strachu, również dlatego, że wielu ludzi w partii w głębi duszy wcale nie darzyło go zbytnim szacunkiem. Wiedział o tym doskonale, ponieważ w jego państwie wszystkie ważne urzędy i telefony były na podsłuchu.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version