Demograf i analityk społeczny Mark McCrindle proponuje, żeby najmłodsza grupa społeczna określana była jako Gen Beta. To pokolenie osób, które urodziły się po 1 stycznia 2025 roku.
Mark McCrindle, znany z wprowadzenia terminu Gen Alpha, opublikował wpis na blogu, w którym wyznaczył ramy czasowe dla nowego pokolenia na lata 2025-2039, przewidując, że do 2035 r. Gen Beta będzie stanowić 16 proc. globalnej populacji.
Wyjątkowe pokolenie AI
Narodziny Beta jako nowej generacji są znaczące, ponieważ ma ona być pierwszą, która będzie żyła w świecie, w którym sztuczna inteligencja i automatyzacja są codziennością.
McCrindle zauważył, że Gen Beta będzie prawdopodobnie pierwszym pokoleniem, które doświadczy automatyzacji w zakresie transportu i przyzwyczai się do korzystania z technologii zdrowotnych. Sztuczna inteligencja będzie również podstawą w codziennym życiu tych dzieci i będzie odgrywać istotną rolę w ich edukacji, zakupach i innych działaniach związanych z uczeniem się lub podejmowaniem decyzji.
Generacja Beta będzie również musiała zmierzyć się z pogarszającymi się skutkami globalnego ocieplenia i konsekwencjami zmian klimatycznych w teraźniejszości i przyszłości, a także z globalnymi zmianami populacji, czy niestabilnością społeczno-polityczną i gospodarczą w niektórych regionach.
McCrindle zauważył, że pokolenie, które nadejdzie w 2025 r. i później, będzie nie tylko pierwszym, które będzie żyło w świecie zanurzonym w sztucznej inteligencji, ale będzie również wychowywane przez rodziców wykorzystujących tę technologię w procesie wychowania.
Młodzi wychowywani przez milenialsów lub członków pokolenia Z wysoko będą cenić „zdolność adaptacji, równość i świadomość ekologiczną”, ponieważ są to popularne wartości dla ich rodziców. Ideały te mogą wpłynąć na wybory i decyzje polityczne Gen Beta.
Sztafeta pokoleniowa
Kogo zastąpi pokolenie Beta? „Newsweek” przypomina socjologiczny podział pokoleniowy.
Ciche pokolenie (1928-1945): reprezentanci są znani przede wszystkim ze swojej odporności podczas Wielkiego Kryzysu i II wojny światowej. To czas wielkiej walki społecznej, politycznej i gospodarczej na całym świecie.
Wyż demograficzny (1946-1964): urodzeni po zakończeniu II wojny światowej, tzw. Baby Boomers byli pod silnym wpływem rozległych zmian społecznych w okresie ich młodości i boomu gospodarczego.
Pokolenie X (1965-1980): osoby urodzone w pokoleniu X są znane z tego, że dorastały w okresie rozwijającej się technologii i były wychowywane przez pokolenie wyżu demograficznego.
Millenialsi (1981-1996): wychowani w okresie, w którym internet stał się ważną częścią codziennego życia, są znani z wysokiej świadomości społecznej w zakresie aktywizmu i z umiejętności technicznych.
Pokolenie Z (1997-2009): dzisiejsze młode pokolenie, Generacja Z, podobnie jak millenialsi, zostało wychowane w czasie dynamicznie rozwijającej się technologii i jest znane ze swojego aktywizmu społeczno-politycznego, a także z umiejętności wykorzystywania technologii do łączenia się online i kształtowania kariery w sferze cyfrowej.
Pokolenie Alpha (2010-2024): pierwsze pokolenie, które dorastało całkowicie w XXI w., Pokolenie Alpha zostało ukształtowane przez ogromne zmiany technologiczne oraz kryzysy społeczno-polityczne i gospodarcze na całym świecie.
Pokolenie Beta (od 2025 r.): nowe i najmłodsze pokolenie będzie wychowywane ze sztuczną inteligencją i zautomatyzowaną technologią jako częścią codziennego życia. Przewiduje się, że na nowo zdefiniuje globalne priorytety.
Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.