W piśmie skierowanym do przewodniczącego PKW Sylwestra Marciniaka, minister Andrzej Domański zwraca się do organu z wnioskiem „o wyjaśnienie wątpliwości prawnych dotyczących treści oraz skutków prawnych Uchwały PKW z 30 grudnia 2024 r.”. 

„Do dnia sporządzenia niniejszego pisma wyjaśnienia PKW nie wpłynęły do Ministerstwa Finansów” – zauważa minister.

Szef resortu finansów zwraca uwagę, że w dniu 3 lutego otrzymał od przewodniczącego PKW pismo wzywające do pilnego wykonania Uchwały, a następnie 14 lutego protokoły posiedzeń PKW z dnia trzech posiedzeń w styczniu i lutym br.

„Żaden z przekazanych dokumentów nie zawiera wyjaśnień, o które wnioskował Minister Finansów” – dodaje.

Andrzej Domański otrzymał także trzy stanowiska poszczególnych członków PKW, będące odpowiedzią na jego pisma z 8 i 15 stycznia, ale podkreśla, że „nie są one stanowiskiem PKW i nie można ich w żaden sposób uznać za realizację wniosku z 8 stycznia”.

Miliony dla PiS. Minister Domański: Uchwała PKW jest wewnętrznie sprzeczna

W dalszej części pisma minister informuje, że podtrzymuje swój pogląd, że Uchwała PKW jest wewnętrznie sprzeczna, w związku z czym nie ma formalnej możliwości jej wykonania, a co za tym idzie wypłaty pieniędzy dla PiS.

„Sytuacja ta nie ma precedensu w dotychczasowej praktyce ustrojowej PKW, stąd dla zachowania standardów państwa prawnego, rzetelnego gospodarowania środkami publicznymi oraz dyscypliny finansów publicznych konieczne jest jej wyjaśnienie” – nadmienia.

Domański zaznacza przy tym, że nawet sami członkowie PKW nie mogli rozsądzić o tym, czy uchwałę należy wykonać, czy też nie. Spośród nich część stwierdziła, że dokument zobowiązuje ministra finansów do wypłaty pieniędzy, a inni byli zdania przeciwnego.

„Zamieszczenie przez PKW w Uchwale par. 2 o określonej w nim treści wskazuje jednoznacznie, że sama PKW ma poważne wątpliwości, czy skarga Komitetu Wyborczego została rozstrzygnięta przez Sąd Najwyższy w rozumieniu, o którym mowa w Konstytucji i Kodeksie wyborczym” – podkreśla.

Przypomnijmy, że w par. 2 uchwały z 30 grudnia 2024 r. PKW stwierdziła, że „nie przesądza (…), że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN jest sądem w rozumieniu Konstytucji RP” i „nie przesądza o skuteczności orzeczenia”.  Wcześniej Izba ta uwzględniła skargę Komitetu Wyborczego PiS na odrzucenie w sierpniu przez PKW jego sprawozdania finansowego z kampanii w 2023 r. 

Tymczasem zgodnie z Kodeksem wyborczym, jeżeli SN uwzględni skargę, PKW musi podjąć uchwałę o przyjęciu sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego. Obecni rządzący nie uznają jednak IKNiSP za sąd.

Domański o uchwale PKW ws. pieniędzy dla PiS. „Ma charakter blankietowy”

W związku z powyższymi wątpliwościami, Andrzej Domański stoi na stanowisku, że „podjęcie uchwały warunkowej rodzi poważne wątpliwości ustrojowe i jest dalece wątpliwe z punktu widzenia standardów praworządności”.

„Uchwała ma bowiem w istocie charakter blankietowy, tzn. dopuszcza, że minister finansów może samodzielnie i w sposób dyskrecjonalny 'przesądzić o skuteczności orzeczenia'” – wyjaśnia minister.

Szef resortu finansów wyraża także zaniepokojenie zwłoką PKW w rozpoznaniu wniosku o wyjaśnienia dotyczące treści Uchwały i wzywa organ do przekazania odpowiedzi.

Więcej informacji wkrótce… 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version