„Deklaracja Prezydenta w sprawie pigułki 'dzień po’ pozbawia złudzeń – zawetuje każdą liberalizację praw, która wyjdzie z tego Sejmu. Kto chce zmiany prawa aborcyjnego w tym roku, ten popiera referendum. Jego wyniku Prezydent nie może wetować. Takie mamy prawo” – napisał w mediach społecznościowych Szymon Hołownia.

Marszałek Sejmu odniósł się do wywiadu Andrzeja Dudy w TVN24, w którym prezydent zapytany o ustawę ws. tabletki „dzień po” podkreślił, że nie podpisze projektu wprowadzającego „niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci” zasady.

Duda zaznaczył, że ostateczną decyzję podejmie, kiedy ustawa będzie na jego biurku.

Liberalizacja prawa aborcyjnego

Prezydenta zapytano również o możliwość liberalizacji prawa aborcyjnego. Stwierdził, że „aborcja jest pozbawieniem życia człowieka i jeżeli ktoś żąda aborcji to – dla niego – żąda prawa do zabijania”. Ponadto wskazał, iż „nie powinno być referendum w sprawach życia i śmierci”.

W ostatnich dniach doszło do sporu pomiędzy Szymonem Hołownią i Lewicą, która marszałkowi zarzuca bierność ws. procedowania dwóch ustaw złożonych jeszcze w listopadzie. Chodzi o depenalizację aborcji i zgodę na przerwanie ciąży do 12. tygodnia.

Hołownia zapowiedział, że ustawy Lewicy będą procedowane 11 kwietnia, po pierwszej turze wyborów samorządowych. Politycy Trzeciej Drogi chcą też, by w sprawie aborcji odbyło się referendum.

Referendum i weto prezydenta

Nie jest do końca jasne jak potoczy się droga ewentualnej ustawy, co do której istoty społeczeństwo wypowiedziałoby się w referendum. Zgodnie z art. 125 Konstytucji „jeżeli w referendum ogólnokrajowym wzięło udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania, wynik referendum jest wiążący„.

Natomiast art. 67 Ustawy o referendum ogólnokrajowym mówi, iż „właściwe organy państwowe podejmują niezwłocznie czynności w celu realizacji wiążącego wyniku referendum zgodnie z jego rozstrzygnięciem przez wydanie aktów normatywnych bądź podjęcie innych decyzji, nie później jednak niż w terminie 60 dni od dnia ogłoszenia uchwały Sądu Najwyższego o ważności referendum w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”.

Konstytucja nie stwierdza jednak wprost, że prezydent nie może zawetować lub skierować do TK ustawy już po referendum.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version