Matura 2025. Progi zdawalności

Maturzyści przystępujący do egzaminu dojrzałości w 2025 roku mogą odetchnąć z ulgą – progi zdawalności dla przedmiotów dodatkowych nadal nie będą obowiązywać. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która weszła w życie 11 stycznia 2025 roku, odracza ten obowiązek już po raz kolejny. 

Tym samym maturzyści zdający przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym nie muszą osiągać minimalnych 30 proc. punktów. Wystarczy samo podejście do egzaminu.

Decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej została podjęta na wniosek środowisk akademickich, w tym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Zdaniem tych instytucji, progi zdawalności na maturze z przedmiotów dodatkowych nie mają znaczenia, ponieważ wyniki tych egzaminów i tak odgrywają decydującą rolę w rekrutacji na studia

Maturzyści, dążąc do zdobycia jak najlepszych wyników, motywują się wewnętrznie, co eliminuje potrzebę wprowadzania odgórnych limitów.

Dlaczego progi zdawalności z przedmiotów dodatkowych zostały odroczone?

MEN uzasadnia swoją decyzję kilkoma czynnikami. Przede wszystkim skutki pandemii COVID-19 wciąż są odczuwalne, zarówno w systemie edukacji, jak i w poziomie przygotowania uczniów. Dodatkowo, zmieniona podstawa programowa, obowiązująca od roku szkolnego 2024/2025, wymaga od nauczycieli i uczniów czasu na adaptację.

Nie bez znaczenia pozostaje również perspektywa kompleksowej reformy kształcenia ogólnego, która ma zostać wdrożona od 2026/2027 roku. Reforma ta będzie obejmowała zmiany w egzaminach maturalnych, co dodatkowo przemawia za utrzymaniem obecnych rozwiązań na kolejne lata.

Matura. Progi zdawalności tak szybko nie wrócą

Progi zdawalności z przedmiotów dodatkowych nie będą obowiązywały również w kolejnych latach – do roku szkolnego 2026/2027 włącznie. MEN podkreśla, że ta decyzja daje uczniom czas na oswojenie się ze zmianami w podstawie programowej oraz na odpowiednie przygotowanie się do nowych wymagań egzaminacyjnych.

Warto zauważyć, że senaty uczelni wyższych autonomicznie decydują o warunkach rekrutacji, a wyniki matur z przedmiotów dodatkowych są podstawą w tym procesie

Tym samym, mimo braku odgórnych wymagań dotyczących progów, dla maturzystów wciąż istotne będzie osiąganie jak najlepszych wyników, które zwiększą ich szanse na dostanie się na wymarzone kierunki studiów.

By zdać maturę należy otrzymać minimum 30 proc. punktów z trzech obowiązkowych przedmiotów – języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version