W najnowszym wydaniu naukowym pojawiają się doniesienia, które mogą zmienić podejście do codziennych nawyków wielu osób. Badacze z prestiżowego University of Utah’s Huntsman Cancer Institute przeprowadzili obszerną metaanalizę, która rzuca nowe światło na potencjalne korzyści płynące z picia kawy i herbaty. Wyniki ich pracy, oparte na danych zgromadzonych przez międzynarodowe konsorcjum International Head and Neck Cancer Epidemiology, dają do myślenia.
Kawa zdrowa, a herbata?
Analizując informacje pochodzące od blisko 10 tys. pacjentów z nowotworami głowy i szyi oraz niemal 16 tys. osób z grupy kontrolnej, naukowcy odkryli, że regularne spożywanie kawy i herbaty może obniżać ryzyko zachorowania na nowotwory. Zaskakujące jest to, że nawet kawa bezkofeinowa wydaje się mieć pozytywny wpływ, obniżając ryzyko raka jamy ustnej o 25 proc.
W świetle tych badań, osoby pijące więcej niż cztery filiżanki kawy z kofeiną dziennie mogą cieszyć się o 17 proc. mniejszym ryzykiem wystąpienia raka głowy i szyi. A jeśli chodzi o herbatę, nawet minimalne jej ilości – jedna filiżanka dziennie – mogą przynieść 9-proc. zmniejszenie ryzyka zachorowania na tę grupę nowotworów.
Jednakże nie wszystkie wieści są pozytywne. Badanie ujawnia, że picie więcej niż jednej filiżanki herbaty dziennie może zwiększać ryzyko raka krtani o 38 proc. To ważne spostrzeżenie podkreśla złożoność wpływu naszych dietetycznych wyborów na zdrowie.
Główna autorka badania, Yuan-Chin Amy Lee, podkreśla, że wyniki te są krokiem w kierunku zrozumienia, jak codzienne nawyki mogą wpływać na nasze zdrowie. Należy jednak pamiętać, że obserwowane korelacje nie oznaczają bezpośredniej przyczynowości.
– Nawyki związane z piciem kawy i herbaty są dość złożone, a wyniki te potwierdzają potrzebę uzyskania większej ilości danych i dalszych badań dotyczących wpływu kawy i herbaty na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka – zauważyła badaczka.
W kawie i herbacie znajduje się wiele związków, takich jak kofeina, polifenole czy kwas fenolowy, które mogą przyczyniać się do właściwości przeciwutleniających, przeciwzapalnych lub przeciwnowotworowych. To właśnie one mogą być kluczem do zrozumienia obserwowanych efektów.
Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.