Jak podał dziennik „Bild”, policyjne jednostki wtargnęły do mieszkania 27-latka w Bernau w sobotę wieczorem i doprowadziły do jego zatrzymania. W lokalu, który został dokładnie przeszukany, nie znaleziono jednak broni.

Informacja o niepokojących planach Libijczyka miała wpłynąć do niemieckich organów ścigania od zagranicznego wywiadu. Mężczyzna przebywał w Niemczech od listopada 2022 roku i w zeszłym roku bezskutecznie ubiegał się o azyl.

Niemcy. Podejrzany o planowanie zamachu na ambasadę Izraela zatrzymany

– Podejrzewa się, że planował atak na ambasadę Izraela w Berlinie – przekazał rzecznik prokuratury zajmującej się sprawą, dodając, że zatrzymany najprawdopodobniej jest związany z tzw. Państwem Islamskim.

Służby podają, że istniało duże ryzyko, iż po dokonaniu zamachu podejrzany uciekłby do swojego wujka mieszkającego w Nadrenii Północnej-Westfalii, a następnie wyjechał za granicę. Jeszcze w niedzielę stanie on przed sędzią Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe, który zadecyduje o ewentualnym areszcie.

W odpowiedzi na te doniesienia ambasador Izraela w Niemczech Ron Prosor, w specjalnym wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych, podziękował władzom Niemiec za „zapewnienie placówce bezpieczeństwa”.

„Islamski antysemityzm nie ogranicza się tylko do nienawistnej retoryki, ale podsyca globalny terroryzm. Pracownicy ambasady Izraela są nieustannie narażeni na ryzyko, bo są na pierwszej linii frontu dyplomacji” – napisał.

Niemieckie władze ostrzegają przed radykalnymi islamistami

Szefowa niemieckiego MSZ Nancy Faeser potwierdziła zatrzymanie 27-latka, zaznaczając, że państwowe organy ścigania „zdążyły udaremnić możliwe plany ataku”. – To pokazuje, że ochrona żydowskich i izraelskich instytucji w naszym kraju jest dla nas kluczowa – dodała.

Z kolei minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann po raz kolejny ostrzegł przed „bardzo poważnym” islamskim zagrożeniem terrorystycznym w kraju.

Buschmann podkreślił w rozmowie z agencją dpa, że „izraelskie instytucje są szczególnie często celem ataków terrorystycznych”. Minister zapewnił jednocześnie, że Niemcy dołożą starań, aby zapobiec niebezpiecznym planom antysemitów i nienawidzących Izraela.

Od ataku Hamasu na Izrael w październiku 2023 roku, który z kolei doprowadził do pełnoskalowego uderzenia Izraela w Strefie Gazy, niemieckie władze zwiększyły swoją czujność wobec zagrożeń ze strony islamskich ekstremistów i aktów antysemityzmu.

Ataki na ambasady Izraela odnotowano w październiku m.in. w Kopenhadze i Sztokholmie.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version