Koniec abonamentu RTV? Zamiast niego opłata audiowizualna

Trwają prace nad reformą finansowania mediów publicznych. Bogdan Zdrojewski, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu w rozmowie z Wirtualnemedia.pl wskazał, że rozpatrywane są dwie alternatywy. Pierwsza zakłada stworzenie mechanizmu finansowania z budżetu państwa

Cały czas jest analizowana alternatywa, czyli dwa sposoby na finansowanie mediów i jest to liczone. To pewien mechanizm finansowania z budżetu państwa, a nie coroczna dotacja wzorem wielu państw europejskich. Jest to minimalny procent od PKB. Tak, aby media publiczne posiadały pewne środki gwarantowane nie corocznie, tylko w długiej perspektywie. To będzie propozycja ustawowa.

~ Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl

Z kolei drugą propozycją jest wprowadzenie opłaty audiowizualnej i zastąpienie nią abonamentu RTV. Rzeczona opłata miałaby wynosić około 8-9 zł i być nakładana na podatników i firmy, a nie (jak w przypadku abonamentu RTV) na gospodarstwa domowe. Podobne rozwiązanie funkcjonuje również w innych europejskich krajach.

Drugi sposób to opłata audiowizualna. Ona jest policzona na poziomie około 9 zł miesięcznie z PIT-u i CIT-u w formie pewnego automatu. Przy tej koncepcji obowiązywałyby wszystkie dotychczasowe ulgi, czyli dla inwalidów, niewidomych, kombatantów, etc. Tam jest także propozycja poszerzenia tego o dzieci i młodzież do 26 roku życia. Opłata byłaby od adresu domowego i domownika, podatnika. Nie od smartfona czy określonego urządzenia. Opłaty audiowizualne są także w innych krajach Europy.

~ Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl

Przewiduje się również istnienie procedury, dzięki której będzie można zostać zwolnionym z rzeczonej opłaty. Z tej możliwości będą mogły skorzystać osoby, które w żaden sposób nie korzystają z mediów publicznych. Warto jednak zaznaczyć, że w takiej sytuacji konieczna może okazać się kontrola. 

Prace nad ustawą miałyby zostać ukończone wraz z końcem września. Nowe przepisy mogłyby zacząć działać już od 1 stycznia 2025 roku. Bogdan Zdrojewski zaznacza również, że obydwa warianty uwzględniają ograniczenie reklam.

Chodzi o to, że jeżeli likwidujemy abonament i ograniczamy reklamy – bo te dwa elementy są wpisane w obu wariantach – chcemy rozpocząć rok 2025 z nowymi rozwiązaniami ustawowymi.

~ Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl

Telewizja Publiczna ograniczy liczbę kanałów?

Media publiczne będą prawdopodobnie musiały ograniczyć wydatki związane z utrzymywaniem dużej liczby kanałów Telewizji Polskiej, których w obecnej ofercie jest aż 21. Już niedługo ma do nich powrócić TVP World. Pod względem liczby kanałów telewizji publicznej, Polska jest w światowej czołówce. Przegania ją jedynie chińska CCTV.  

Niektórzy wskazują, że część programów powinna zostać zlikwidowana lub połączona z innymi. W rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl zasiadający w Radzie Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski stwierdził, że „powinno zostać tyle kanałów, żeby realizować misję nadawcy publicznego”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version