W środę Radio ZET opublikowało wyniki najnowszego sonda¿u, który na zlecenie rozgłośni przeprowadził IBRiS. Ankieterzy zadali pytanie: „Czy weźmie Pan/i udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego?”. 32,5 proc. respondentów odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a „raczej tak” – 12,3 proc. badanych. Odmienną deklarację złożyła ponad połowa Polaków: 14,6 proc. zaznaczyło odpowiedź „zdecydowanie nie”, a 37 proc. – „raczej nie”. 3,6 proc. ankietowanych jest niezdecydowanych.

Zobacz wideo Protesty w Gruzji po przegłosowaniu ustawy o tzw. zagranicznych wpływach

Sondaż: Mniej niż połowa Polaków chce głosować w wyborach do PE

Badacze firmy sprawdzili także preferencje wyborcze, pytając, na którą partię polityczną uczestnicy badania głosowali w ostatnich wyborach do Sejmu. Aż 87 proc. tych, którzy nie planują głosowania 9 czerwca, wcześniej oddało głos na Trzecią Drogę. Na drugim końcu skali jest Koalicja Obywatelska – 64 proc. badanych, którzy chcą głosować w wyborach do PE, to wyborcy partii Donalda Tuska. Drugie miejsce zajęli wyborcy Prawa i Sprawiedliwości – 57 proc. Na trzecim miejscu znaleźli się zarówno popierający Lewicę, jak i Konfederację – 47-46 proc.

– Nie można ludziom urządzać wyborów co trzy miesiące, bo to psuje demokrację i jest demobilizujące. Musimy się wziąć do roboty i zachęcić ludzi i pokazać im, że to jest fajne, że jesteśmy w Unii Europejskiej. (…) To jest sygnał alarmowy dla całej klasy politycznej. Największym wyzwaniem tych wyborów będzie mobilizacja wyborców – tak przedwyborcze sondaże komentował w środę przed posiedzeniem Sejmu marszałek izby i jeden z liderów Trzeciej Drogi Szymon Hołownia.

W niedzielę 9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w państwach członkowskich Unii Europejskiej w dniach od 6 do 9 czerwca. W Polsce głosowanie będzie przeprowadzone w ostatnim z tych dni – w niedzielę 9 czerwca. Wybranych zostanie delegacja 53 posłów. „Jedynkami” Koalicji Obywatelskiej na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego będą między innymi zasiadający w rządzie: szef MSWiA Marcin Kierwiński, szef resortu aktywów państwowych Borys Budka oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Złożył on już rezygnację ze stanowiska. Listy zatwierdziła Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. W okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów listę otworzy szef MSWiA Marcin Kierwiński, na kolejnych miejscach znaleźli się między innymi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba oraz Andrzej Rozenek.

PiS wystawił na listach do europarlamentu między innymi Mariusza Kamiñskiego, Jacka Kurskiego, Daniela Obajtka oraz Macieja W±sika. Z kolei minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman otwiera listę wyborczą Trzeciej Drogi w Wielkopolsce. W Warszawie jedynką będzie poseł Polski 2050 Michał Kobosko, a na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie europosłanka Róża Thun. Lewica wystawiła z kolei w Wielkopolsce wiceministerkę kultury Joannę Scheuring-Wielgus, a w Warszawie – Roberta Biedronia. Marek Belka będzie liderem w województwie łódzkim, wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek wystartuje w województwie dolno¶l±skim, a w mazowieckim – posłanka Anna Maria Żukowska. Z kolei były premier, obecny eurodeputowany Włodzimierz Cimoszewicz poprowadzi listę w Zachodniopomorskiem i Lubuskiem.

***

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przeprowadził badanie na zlecenie Radia ZET w dniach 10-11 maja 2024 roku. Ankieterzy zrealizowali badanie metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1071 osób.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version