Według południowokoreańskiego wywiadu Pjongjang wysłał w tym miesiącu około 1,5 tys. żołnierzy sił specjalnych do Rosji. Formacja ma zostać wykorzystana na ukraińskim froncie. Przewiduje się, że Kim Dzong Un chce zaangażować do walki w sumie 12 tys. członków z elitarnej jednostki. 

Wojna w Ukrainie. Korea Południowa odpowie na północnokoreańskie wsparcie Rosji

We wtorek agencja informacyjna Yonhap powołując się na źródło rządowe w Seulu podała, że Korea Południowa rozważa wysłanie specjalnego zespołu do Ukrainy w celu monitorowania wojsk północnokoreańskich.

Taka formacja miałby składać się z „personelu wojskowego i z jednostek wywiadowczych”. Do jej zadań miałoby należeć analizowanie taktyki północnokoreańskich żołnierzy na polu walki czy udział w przesłuchaniach schwytanych Koreańczyków z Północy. 

Korea Południowa. Do Ukrainy może popłynąć broń

Informator agencji Yonhap przekazał również, że rząd w Seulu rozważa wsparcie militarne dla Ukrainy. – Obserwując oznaki współpracy wojskowej między Koreą Północną a Rosją, środki reagowania będą podejmowane stopniowo – miał powiedzieć. 

W pierwszej kolejności miałaby zostać wysłana „broń defensywna”, a później może być rozważane przekazanie bardziej ofensywnych środków.

Twórcy materiału wskazują, że Korea Południowa posiada duży potencjał broni defensywnej m.in. system obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu Cheongung-II.

Sygnał o możliwości przekazania tego rodzaju pomocy byłyby bardzo pozytywnie odebrany w Kijowie. Ukraińskie władze z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na czele od miesięcy apelują o tego rodzaju wsparcie, które mogłoby zmniejszyć skutki rosyjskich ataków ostrzałów rakietowych. 

Ukraina – Rosja. Korea Południowa apeluje o natychmiastowe wycofanie wojsk

Kim Tae-hyo, pierwszy zastępca dyrektora Biura Bezpieczeństwa Narodowego podczas wtorkowej konferencji przekazał, że Seul będzie stopniowo podejmował środki zaradcze „zgodnie z poziomem współpracy wojskowej między Rosją a Koreą Północną”. 

Jak podaje Reuters, jego słowa były komentarzem do apelu biura prezydenckiego, które wezwało Pjongjang do „natychmiastowego wycofania północnokoreańskich wojsk” z Rosji. 

Seul utrzyma wsparcie humanitarne i logistyczne

Jednocześnie południowokoreański minister obrony Jeon Ha-kyou powiedział, że pomoc logistyczna i humanitarna m.in. maski gazowe czy racje żywnościowe „może być kontynuowana”. 

Dopytywany, co reżim Kima może otrzymać od Rosji za przesłanie wojsk do Ukrainy, Jeon odparł, że może chodzić o pomoc finansową i zaawansowane technologie. 

Źródła: Yonhap, Reuters

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version