Prokurator odpowiedzialna za sprawę fuzji Orlenu z Lotosem została odwołana ze stanowiska.
– Właśnie wpłynęła decyzja o odwołaniu mnie z funkcji z dniem 18 kwietnia – przekazała w rozmowie z PAP była już zastępca prokuratora okręgowego w Płocku Monika Mieczykowska.
Orlen. Prokurator Monika Mieczykowska odwołana
Prokurator poinformowała, że w piśmie o jej odwołaniu, podpisanym przez prokuratora krajowego Dariusza Korneluka, nie podano powodów tej decyzji. – Nie mogę tego komentować – podkreśliła Mieczykowska.
Śledcza w płockiej Prokuraturze Okręgowej pracowała od 2007 r., gdzie w ostatnim czasie nadzorowała wydział I śledczy i wydział II przestępczości gospodarczej.
Wcześniej, od 1990 r., pracowała w płockiej Prokuraturze Rejonowej, gdzie pełniła m.in. funkcje zastępcy prokuratora rejonowego.
Prokuratura Okręgowa w Płocku. Śledztwo w sprawie Orlenu
W wydziale I śledczym płockiej Prokuratury Okręgowej prowadzonych jest obecnie 37 postępowań, a w wydziale II przestępczości gospodarczej 47. Wśród tych postępowań znajdują się m.in. dwa śledztwa dotyczące Orlenu – w sprawie fuzji z Lotosem oraz zaniżania cen paliw. Śledztwo w sprawie podejrzenia zaniżania przez Orlen cen paliw wszczęto 17 stycznia tego roku. Obejmuje ono okres od 1 sierpnia do 31 października 2023 r.
Postępowanie ma ustalić, czy poprzez nadużycie uprawnień bądź niedopełnienie obowiązków przez osoby zarządzające spółką Orlen mogło tam dojść do niezasadnego zaniżenia cen paliw płynnych względem cen rynkowych, a w związku tym do sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w spółce Orlen w nieustalonej dotychczas kwocie.
Postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie połączenia Orlenu z Lotosem płocka Prokuratura Okręgowa wydała z kolei 22 stycznia tego roku. Postępowanie dotyczy podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu PKN Orlen (po zmianie nazwy w lipcu 2023 r. Orlen – red.), a także inne osoby zajmujące się sprawami majątkowymi tej spółki w związku z prowadzeniem negocjacji, ustalaniem warunków i podpisaniem umów w sprawie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos w Gdańsku, a następnie podpisania umów związanych ze zbyciem 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańsk na rzecz Saudi Aramco, czym wyrządzono PKN Orlen szkodę w wielkich rozmiarach w kwocie nie mniejszej niż 4 mld zł. W tym zakresie postępowanie obejmuje okres od początku 2018 r. do 30 listopada 2022 r.
To samo śledztwo ma wyjaśnić też, czy doszło do przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków służbowych w okresie od początku 2020 r. do 30 listopada 2022 r. przez funkcjonariuszy publicznych w związku z nieodpowiednim nadzorem nad procesem połączenia PKN Orlen z Lotosem, w tym przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poprzez niewłaściwe zastosowanie przepisów ustawy o kontroli niektórych inwestycji i zezwolenie na zbycie 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej na rzecz Saudi Aramco bez zasięgnięcia rekomendacji lub opinii Komitetu Konsultacyjnego przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, czym działano na szkodę interesu publicznego.
Płocka Prokuratura. Postępowanie w sprawie Orlenu
Oba postępowania, zarówno w sprawie podejrzenia zaniżania cen paliw przez Orlen, jak również fuzji Orlenu z Lotosem, płocka Prokuratura Okręgowa wszczęła po złożonych tam zawiadomieniach, przy czym w przypadku fuzji wniesione one zostały m.in. przez polityków KO. Za każdym razem przed wszczęciem śledztw przeprowadzono czynności sprawdzające, których przedmiotem były okoliczności podane przez zawiadamiających.
Pod koniec lutego tego roku, już w ramach toczącego się śledztwa obejmującego połączenie Orlenu z Grupą Lotos, w płockiej Prokuraturze Okręgowej powołany został zespół złożony z czterech prokuratorów oraz kilku funkcjonariuszy służb specjalnych.
Na utworzenie takiego specjalnego zespołu, zgodnie z obowiązująca procedura, zgodę musiała wyrazić wcześniej nadrzędna Prokuratura Regionalna w Łodzi. W ostatnim czasie prokurator Monika Mieczykowska, jeszcze jako zastępca prokuratora okręgowego w Płocku, informowała, że także w śledztwie w sprawie zaniżania cen paliw planowane jest powołanie podobnego zespołu prokuratorów i funkcjonariuszy służb specjalnych, natomiast w przypadku pracującego już zespołu w ramach postepowania dotyczącego fuzji z Lotosem, rozważane jest powiększenie jego składu o kolejnych prokuratorów.
Śledztwo w sprawie Orlenu. Przeszukania
W ramach obu postępowań, dotyczących Orlenu, w marcu dokonano przeszukań z udziałem biur koncernu w Płocku, gdzie znajduje się siedziba koncernu oraz jego główny zakład produkcyjny, a także w Warszawie, przy czym w przypadku postępowania w sprawie połączenia z Grupą Lotos przeszukania były przeprowadzone również w biurach na terenie Gdańska, gdzie działa rafineria, w której Orlen ma aktualnie 70 proc. udziałów.
W trakcie tych przeszukań zabezpieczono – jak informowała Mieczykowska – w sumie 73 gigabajty dokumentów w wersji elektronicznej i 2 terabajty korespondencji z poczty elektronicznej.Ostatnio płocka Prokuratura Okręgowa, w ramach prowadzonych śledztw w sprawie Orlenu, wystąpiła do Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wydanie dokumentów, które dotyczą zakresu obu postępowań.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. przylegających do naszego fanpage’a – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!