Badania, o których teraz pisze Reuters, wskazują na to, że nie tyle to synonim, co po prostu kolejny gatunek tego olbrzyma, który został wstępnie zakwalifikowany jako Tyrannosaurus mcraeensi. Żył przed tyranozaurem rexem, poprzedzał go i różnił się od niego zarówno wyglądem, jak i obyczajami.
„Miał jednak porównywalne rozmiary” – poinformowali w czwartek naukowcy. I dodali, że zwierzę żyło 73-71 milionów lat temu. Tyranozaur rex, przypomnijmy, to gatunek z samego końca kredy, które dotrwało to uderzenia meteotrytu przed 66 milionami lat.
Tyrannosaurus mcraeensi to pierwszy nowy potwierdzony gatunek tyranozaura obok Tyrannosaurus rex. Pozostałe opisywane dotąd jak Tyrannosaurus lapingensis z wczesnej kredy Chin oraz Tyrannosaurus zhuchengensis i Tyrannosaurus tunganensis z późnej kredy Chin, opisywane w XXI wieku, to także gatunki niepewne klasyfikowane jako nomen dubium, Nadal nie ma potwierdzonych doniesień, by tyranozaury występowały na innym kontynencie niż Ameryka Północna np. w Azji.
Warto jednak przypomnieć, że w 2002 roku Gregory Paul i współpracownicy opublikowali pracę, w której stwierdzili, że okazy zaliczane do tej pory do gatunku tyranozaur rex to tak naprawdę trzy odmienne gatunki zwierząt, różniące się budową i liczbą zębów w przedniej części szczęki. Najstarszy geologicznie z nich byłby Tyrannosaurus imperator, a młodszy Tyrannosaurus regina. Nie wszyscy jednak podzielają ten pogląd.
Tyranozaur z Alamo różni się od rexa i być może polował i żył inaczej. Na to wskazuje odmienna budowa ciała. Te kilka milionów lat różnicy między gatunkami to jednak sporo. „W porównaniu do tyranozaura rex dolna szczęka jest węższa i bardziej zakrzywiona do tyłu. Budowa oczodołów jest także inna” – opisuje paleontolog Nick Longrich z Uniwersytetu w Bath w Anglii. Jak przyznaje, to subtelne detale, ale dla paleontologów i rozróżniania gatunków jednak istotne. Ważne jest także to, że są spójne i nie stanowią cech tylko jednego osobnika.
Paleontolog Thomas Carr z Carthage Uniwersytetu w Wisconsin kwestionuje jednak te ustalenia i nazywa je „nieprzekonywującymi”. – Te różnice mogą być kwestią wieku i zróżnicowania osobniczego tyranozaurów, które zmieniały się w ciągu swego życia – uważa i dodaje, że nadal uważa, iż nie ma dowodów na to, by tyranozaur w jakimkolwiek wcześniejszym gatunki pojawił się na Ziemi wcześniej niż 68 – 67 milionów lat temu, a zatem wtedy, gdy zaczął panowanie tyranozaur rex.