Poniedziałek był niezwykle wietrzny i nieprzyjemny. Z powodu szkód spowodowanych silnymi podmuchami strażacy w ciągu doby interweniowali ponad 3,5 tysiąca razy. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wtorek może być równie wymagający.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Pogoda ciepła, ale niebezpieczna
Poranek jest ciepły, z temperaturami od 3,8 do 9,9 st. C. Jednak synoptycy zwracają uwagę, że z powodu silnego wiatru odczuwalna temperatura jest niższa, co warto wziąć pod uwagę.
Na termometrach pojawią się wartości od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 11 stopni na zachodzie. Lokalnie na Podhalu będzie około 5 st. C.
Cały czas utrzymują się potężne podmuchy wiatru. Od godz. 1:00 do 7:00 na Śnieżce zanotowano poryw wiatru o prędkości 148 km/h. Jak jednak prognozuje IMGW w tym rejonie porywy wiatru stopniowo będą słabnąć od 130 km/h do 70 km/h, powodując lokalnie zamiecie śnieżne.
Podobnie jak w poniedziałek, niebezpieczne podmuchy będą nam towarzyszyć w większości kraju, a przede wszystkim nad morzem. Tam porywy będą osiągać prędkość do 80 km/h. Rano na północnym wschodzie możliwe są podmuchy do około 70 km/h. W reszcie kraju możliwe będą porywy do 60 km/h.
Obowiązują już nowe alerty pogodowe związane z silnym wiatrem. Żółte ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują teraz północną część województwa łódzkiego, południową połowę mazowieckiego oraz całe województwo lubelskie. Obowiązują one do godz. 11:59 na zachodzie do 14:00 na wschodzie.
Wieczorem najprawdopodobniej pojawią się kolejne ostrzeżenia z tego powodu na północy oraz na Lubelszczyźnie
Przejaśnienia tylko w jednym miejscu
Wtorek będzie pochmurny, a większych przejaśnień można się spodziewać tylko na północnym wschodzie, w dodatku po południu.
W wielu miejscach będzie okresowo padać deszcz, szczególnie w północno-wschodniej części kraju. Tam po południu, wraz z nadejściem przejaśnień, będą one zanikać. Z kolei większych opadów można się spodziewać na północnym zachodzie, gdzie suma opadów sięgnie 10-15 mm.
/
Lokalnie w szczytowych partiach Karpat może też miejscami popadać śnieg.
Z powodu dużego zachmurzenia, opadów deszczu i silnego wiatru pogoda przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływać na nasz organizm.