W marcu 2024 roku jest tylko jedna niedziela handlowa, która przypada na 24 marca. Jest to niedziela bezpośrednio poprzedzająca Wielkanoc 2024, co oznacza, że będzie to ostatnia okazja, aby zrobić zakupy przed świętami.
Warto zaplanować swoje zakupy z wyprzedzeniem, aby uniknąć tłoku i stresu. W pozostałe niedziele, tj. 3, 10, 17 i 31 marca sklepy będą zamknięte, a handel będzie zakazany. Jeśli potrzebujemy zrobić zakupy w te dni, musimy skorzystać z placówek wyłączonych z zakazu handlu.
Kiedy wypada Wielkanoc 2024?
W 2024 roku Wielkanoc obchodzimy w niedzielę 31 marca. Jest to święto ruchome, którego data zależy od fazy księżyca i pory roku. Zawsze jest wyznaczane w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, która w tym roku przypada na 21 marca.
W związku z tym Wielkanoc można świętować najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. W 2024 roku Wielkanoc wypada dość wcześnie, co oznacza, że święta będą chłodniejsze niż zwykle.
Niedziele handlowe 2024 – kiedy wypadają?
Ograniczenie handlu w niedzielę i święta zostało wprowadzone w marcu 2018 roku. Zakaz ten dotyczy większości sklepów i placówek handlowych, z wyjątkiem tych, które spełniają określone kryteria. W 2024 roku handel będzie/był dozwolony przez siedem niedziel:
- 28 stycznia,
- 24 marca,
- 28 kwietnia,
- 30 czerwca,
- 25 sierpnia,
- 15 grudnia,
- 22 grudnia.
Jeśli nie mamy czasu, aby zrobić zakupy w tygodniu, przed Wielkanocą możemy skorzystać z punktów, w których handel jest dozwolony w niedziele i święta. Są to m.in. apteki, kioski, piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie, sklepy w szpitalach i zakładach opieki zdrowotnej, sklepy w muzeach i galeriach sztuki, małe sklepy rodzinne, czy stacje benzynowe.